Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 03 Sep 2013, 21:37

Bec pentru incalzit ai? Recomand sa achizitionezi cat de curand si un incalzitor pentru ca vine frigul. Daca e temperatura la apa mai scuza, automat si testoasa e mai inactiva si cu pofta mai scazuta de mancare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 03 Sep 2013, 22:01

Am si bec pentru incalzit,de fapt este o veioza cu un bec normal..( nu stiu,25 -40 de wati)Ce fel de bec de incalzit trebuie,exista un bec special?Veioza merge simultan cu becul reptiglo .Le sting seara pe la ora 10.

Sheppard,ce incalzitor imi recomanzi?Vreau un incalzitor bun,asa cum mi-ai recomandat si filtrul.Nu am volum mare de apa.Cam 7-8 litri( o sa calculez inca o data volumul acvariului).Inaltimea coloanei de apa este 8-9 cm.

Ideea este sa nu ocupe mult spatiu si sa-l pot adapta pe lungimea sau latimea acvariului pentru ca vertical nu-l pot pune in apa datorita inaltimii mici a coloanei de apa

Lungimea = apx 43 cm iar l - apx 27 cm.

Pot incalzi apa si sa o pun in acvariu?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 04 Sep 2013, 23:27

Nu recomand sa incalzesti apa si sa o pui in acvariu pentru ca oricum nu va sta mult timp calda si in momentul cand o torni in apa deja existenta risti sa provoci soc termic testoasei. Incalzirea trebuie facuta progresiv si temperatura mentinuta, de aceea e nevoie de un incalzitor.

In acest sens, recomand incalzitoarele Eheim Jager (cele mai rezistente si fiabile din cate am avut pana acum) - cred ca unul de 25W ajunge, da scrie pe cutia lor care pentru ce volum e. Incalzitorul de 25W e de dimensiuni mici si il poti pune linistita pe orizontala (eu toate le am asa). Daca gasesti, merita si o protectie de plastic de la Fluvial spre exemplu (costa vreo 10ron), ca sa eviti spargerea incalzitorului de catre testoasa sau de catre tine cand umbli prin acvariu, sa nu se arda testoasa la incalzitor etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 06 Sep 2013, 18:26

Multumesc,tot la un incalzitor Eheim ma gandeam si eu...

Oac nu mananca de 5-6 zile.Astazi am fost cu ea la veterinar.Medicul a fost surprins cand i-am spus ca a avut pleoapele umflate,acum arata bine.Dupa parerea lui,tratamentul a fost excesiv cu tobradex,era suficienta vit.A ,picaturi in apa.

Problema este ca nu mananca,indiferent ce i-as da.Se pare ca antibioticul a fost de vina.I-a administrat o injectie cu vitamine urmand sa revin peste 2 zile daca nu mananca.

Temperatura apei este de 23-24 de grade,imi trebuie urgent incalzitor.Imi este si teama sa achizitionez unul,nu sunt asa de pesimista,dar nu stiu cum va evolua Oak.Dar tocmai pentru acest lucru va trebui sa investesc intr-unul cat mai curand posibil.

Baietelul meu inca nu s-a responsabilizat in ingrijirea ei(sau eu sunt de vina ca nu l-am responsabilizat?).Isi aduce aminte de acest lucru numai cand sunt probleme.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 07 Sep 2013, 00:22

Poate nu vede ceva interesant la testoasa. Eu as putea sta cu orele doar sa ma uit la ele ce fac; mi se pare foarte relaxant.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 08 Sep 2013, 12:20

Si eu stau si ii analizez comportamentul.Nu chiar cu orele, dar o urmaresc frecvent...Nu stiu daca are o afectiune sau nu,asta medicul veterinar ar trebui sa-mi spuna,dar am observat ca nu are apetit,nu mananca nimic( azi a ciugulit 3 gammarus si atat),se misca foarte greu in apa si numai pe fundul acvariului,iese pret de secunde cu capul din apa,dupa care se izoleaza intr-un colt si sta ochii inchisi.


Chiar daca nu ma pricep la testoase,sunt un foarte fin observator...Si STIU cand ceva este in neregula...


Cand am cumparat puii de testoase, nu am crezut ca ma voi ocupa personal de ele.Nu ca acest lucru nu mi-ar place,dar a ingriji o vietate ,cat de mica,inseamna responsabilitate.Si-mi place sa stiu ca tot ce depinde de mine am facut...

Imi pun urmatoarele intrebari :ori este bolnava ,ori se pragateste de hibernare.Nu stiu,asta sa-mi spuna veterinarul.Daca stie si el.Pentru ca el examnieaza testoasa inafara mediului ei.


Oricum,ea ma musca de deget numai cand bagam mana in apa.Acum ignora total ORICE FEL DE HRANA.Poate am stresat-o,poate ii acord prea multa importanta,dar nu mai vreau sa moara inca o testoasa sub ochii mei.


Si cred ca as avea acest comportament INDIFERENT de animalul pe care l-as ingriji.Da,puii de testoasa sunt "dulci ", jucausi, "dragalasi " , iti incanta privirea ..... dar nu sunt O JUCARIE!

Din pacate,multi parinti cad in aceata plasa si cumpara pui de testoasa pentru "odorul "lor.Eu am cazut in acesta plasa si acum sunt responsabila sa o ingrijesc.Nu mai spun cu ce costuri si timp.

Am comandat si incalzitor.Daca nu se shimba nimic ,ma intorc la veterinar.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 08 Sep 2013, 12:35

Nooo...de placut ii place testoasa,dar nu ii chimba apa,nu ii da de mancare si ...uite,in momentul asta ma intreaba " - Iar stai pe testoase.com? " :baby
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 08 Sep 2013, 17:18

Dupa ce am tot butonat pe site,m-am hotarat(in cazul in care Oak nu-si revine sub tratament in 2-3 zile) sa fac o vizita la un veterinar din Bucuresti.

Intrebarea este cum transport testoasa,in ce conditii,tinand cont ca drumul dureaza 8 ore dus-intors?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 11 Sep 2013, 15:58

Oak a inceput sa manance...Imi este si teama sa spun ca este mai bine...

Am reusit sa ridic temperatura apei la 28 de grade cu ajutorul unui incalzitor imprumutat.Sper sa achizitionez cat de curand unul.
Inca o data spun,cat de fragili sunt puii!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 13 Sep 2013, 22:29

Temperatura apei este 28-29 de grade pe timpul zilei...De cand am incalzitorul sta "cocotata"pe el...Iese pe insula,dar face plaja in apa urcata pe incalzitor...nu inteleg de ce...pentru ca apa este destul de calda...Nu este nociv acest lucru?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 14 Sep 2013, 01:02

Fara protectie la incalzitor, s-ar putea alege cu arsuri. Sta pe incalzitor pentru ca acolo e cel mai cald si pentru ca oricum le place sa stea in apa putin adanca; daca pot face si "plaja" acolo e ideal.

Ca sa nu mai stea pe incalzitor, se poate scufunda mai mult, dar eu as recomanda sa cauti protectie - eu stiu de cele de la Fluval. Pana la urma se poate confectiona si una dintr-un tub PVC taiat si adaptat, dar e nevoie de putin indemanare si sculele corespunzatoare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 14 Sep 2013, 14:34

Zilele acestea am avut ocazia sa merg in Bucuresti.Am profitat si am mers la Animax-ul din Afipalace si la Hornbach.

Animax-ul de la Afipalace,pe cat de micut,pe atat de cautat si foarte curat...Personalul serviabil(asa am aflat ca exista si in Craiova Animax,deschis de cateva luni... :offf ).

La Hornbach se ajunge destul de greu fiind la iesirea din Bucuresti.Noroc ca era in drum spre casa ...Mi-a placut in mod deosebit!Pet-shopul are o mare diversitate de pesti,acvarii,accesorii si plante!(m-am intors acasa cu un anubias,un echinodorus si cateva pietre de rau).

Pentru ca Oak a inceput sa sara de pe insula(situata prea sus de marginea acvariului) am cautat o alta cutie de rozatoare de dimensiuni mai mari.Cum am spus,ai din ce sa alegi.Problema este ca eu cautam una cu pereti transparenti care sa imite un acvariu,dar nu am gasit decat opace,de diverse culori si marimi.

Pana la urma m-am hotarat...

Am facut ceva schimbari...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 14 Sep 2013, 14:51

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 14 Sep 2013, 14:54

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 14 Sep 2013, 14:59

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron