Cheaguri de sange??

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Cheaguri de sange??

de Jotun » 30 Iul 2013, 20:09

Am achizitionat acum 6 saptamani un pui de testoasa caruia i-am asigurat toate conditiile necesare totusi i-au aparut niste pete ciudate maronii pe plastron. Dupa ce am cautat pe nenumarate forumuri cred ca ar fi cheaguri de sange dar nu inteleg de ce are aceasta problema.

De hranit il hranesc bine si nu in exces cu gammarus (jbl) - granule (djana) si inima de vita de 2 ori pe zi dimineata si seara

Am basking light (functioneaza cam 10h/zi)/ lumina de noapte (cam 8h/zi) si lampa UV (6-10h pe zi)

Apa folosita este apa plata aprox 1/3 din schimbul de apa si apa lasata la decantat restul de 2/3 din apa schimbata care in total este cam 35% din volumul acvariului.

Am un filtru intern nu foarte performant dar si acvariul este micut (30x20x20) asa ca isi face treaba+ ca il curat odata pe saptamana.
--Acvariul urmeaza sa il schimb in septebrie cu unul mult mai mare 80+cm--

Apa o schimb cam la 4 zile.

Insula este o piatra mare necalcaroasa care ocupa cap 30-40% din acvariu dar testosul are apa suficienta sa se scufunde (adancime de 3 ori latimea carapacei si lungime-cam putin..cam 3-4 ori latimea carapacei).

In afara de volumul mic al acvariului si faptul ca insula este partial umeda (apa trece uneori din cauza filtrului si usor peste suprafata pietrei) +/- folosirea apei plate nu stiu care ar putea fi problema.

Temperatura o mentin la 28-30 grade, acum cu canicula a ajuns chiar la 31 grade dar niciodata mai sus si niciodata mai jos de 26 grade.

Mentionez ca testosul mananca de rupe, se misca vioi dar nu prea se urca pe insula-nu se urca aproape deloc- nu da semne de boala totusi petele astea ma ingrijoreaza.

Intrebarile mele sunt:
Petele de pe plastron sunt normale, cheaguri sau altceva?
Ce trebuie sa indrept la tot setupul meu pentru a mi se face testosul bine?
E nevoie de consult urgent la veterinar asa cum scrie la sectiunea boli?

http://imageshack.us/f/198/jhku.jpg/

Multumesc in avans pentru raspunsuri
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Gradinaru Alin » 31 Iul 2013, 09:23

Bun venit pe forum!

In primul rand scade temperatura apei pe la 25-26 grade, iar pe timp de noapte poti opri incalzitorul, pentru a imita variatile de temperatura din natura(ATENTIE! Variatia zi-noapte sa nu fie mai mare de 10 grade Celsius).

Scoate apa plata ! In primul rand este costisitor , si in al doilea rand, apa plata are anumite minerale destinate strict consmului uman... Foloseste cu incredere doar apa de la robinet lasata in prealabil 24-48 H la decantat intr-un vas neacoperit cu gura cat mai larga(ex: o galeata)

Nu prea vad rostul luminii de noapte, caci testoasa nu prea este activa noaptea... consuma energie eletrica.... dar na, gusturile NU se discuta! :wink:

Incearca sa mai diversifici mancarea, nu doar mancarea din pet-shop. Eu spre exemplu dupa sfatuli mai marilor experimentati de pe acest site, dau mancarea din pet-shop mai mult ca o gustare dupa-amiaza,intre cele doua mese principale(dimineata cand ma trezesc si seara inainte sa ma culc).Ca mancare off pet-shop ii dau sprot congelat, hamsii congelate si nesarate, salata verde (din aia mai dulce),morcov ras,surimi(nu ii place intotdeauna)si carne de vita/pui(ATENTIE! testoasele nu trebuie sa manance carne de porc , ESTE GREU DIGERABILA , si deci face rau!)

Cat despre intrebarile propiu zise:
1.Poti consulta un medic veterinar, dar aceiasi situatie am patit-o si eu cu testosul, dupa prima naparlire au disparut, si cand m-am uitat mai atent am vazut ca doar solzii cazuti erau mai maroni... Nu stiu cauza, si nu am fost la veterinar , deoarece nu am prea avut timp in acea perioada fiind plecat in mini-excursii....
2.Citeste cu atentie forumul, adancimea apei nu trebuie sa fie prea mare(15-20 cm ajung in primii ani de viata, ca mai apoi 50-70 cm sa fie destul pentru o testoasa matura) , iar despre lungime/latime ... CU CAT MAI MARE CU ATAT MAI BINE ! Acum cat este mica o poti pune in recipiete mai mici, dar curand, cand se va dubla, ii va trebuii un recipient de minim 100 litri....
3. O poza ar fi minunata ca sa ne dam seama daca chiar trebuie....Nah, tu te poti duce, dar dai bani aiurea pe consultatie, si testoasa nu are nimic.... :D :mrgreen: :lol:

Sper ca ti-am raspuns macar catorva intrebari... Spor!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron