Cred ca are conjunctivita...helllp!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Cred ca are conjunctivita...helllp!

de 03yulia » 24 Iul 2013, 21:21

Am cumparat duminica, 21.07, o broscuta testoasa. Am venit acasa bucuroasa, am pus-o in acvariu, i-am dat sa manance, a papat putin si apoi a inchis ochisorii. Am crezut ca este obosita. Mai spre seara am vazut ca e apatica si ochisorul drept nu il poate deschide urmand ca pana dimineata sa nu il mai poata deschide nici pe stangul. Am cautat pe google ce ar putea avea si am vazut imagini cu broscute cu conjunctivita si exact asa e a mea. Luni dimineata la prima ora i-am cumparat vitaplus, am dat-o, dar nici un rezultat, ieri la fel iar in dimineata asta am cumparat kanamicina cu hidrocortizon. Am reusit intr-un final sa o dau ca isi tot dadea cu labuta dupa ce o dadeam. peste vreo 20 minute a inceput sa deschida ochisorii desi inca se mai vede puroiul din ei, a fost un pic mai vioaie, bucuroasa probabil ca vede un pic. De mancat nu vrea sa manance si e din nou apatica, unde o pun acolo sta. Mi-e frica sa nu moara. :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de Ciobastian » 25 Iul 2013, 09:26

Incearca sa cresti temperatura apei cu un incalzitor dar sa nu treaca de 30 de grade si sa ramana permanent calduta.Iar daca nu isi revine du-te cu ea la un veterinar ca sa nu o chinui.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 11 Mar 2012, 23:53

de 03yulia » 25 Iul 2013, 09:59

Nu stiu unde sa merg cu ea la veterinar, din cate am citit pe aici nu prea sunt medici specializati. Poate imi recomanda cineva un medic bun in Sibiu. VA ROG SA MA AJUTATI! Chiar nu vreau sa o chinui....
Mda...am cautat pe net medici veterinari si tocmai am sunat la unul si mi-a spus sa-i pun kanamicina si daca nu se vede nici un rezultat pana luni, marti sa merg cu ea...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de iahim68 » 25 Iul 2013, 19:50

In primul rand,persoana de la care ai cumparat broscuta stia ca este bolnava.A profitat,probabil ,de faptul ca nu esti o foarte buna cunoscatoare (comerciantii isi cunosc foarte bine "clientii") ca sa scape de ea.

Eu as duce broscuta inapoi si i-as spune sa-si asume responsabilitatea si sa o trateze EL cum trebuie.Apoi,i-as atrage atentia ca am fost inselata si ca este obligat sa mi-o schimbe cu alta sanatoasa.Daca nu dispune de alt exemplar,sa-mi returneze banii.

Presupun ca broscuta este un pui,nu?Ce dimensiuni aproximative are?Puii sunt foarte sensibili iar ingrijirea lor este extrem de grea !Din cate am citit,doar 10la suta ajung la maturitate,adica una din zece.Daca nu esti un bun cunascator al testoaselor,atunci cand puii se imbolnavesc ,riscul ca ei sa moara este foarte mare.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de 03yulia » 25 Iul 2013, 21:26

E mica, mica, vreo 3-4 cm cred ca are carapacea...am fost sa-l caut a doua zi si mi-a spus cineva de acolo ca vine doar in weekend, asta inseamna de maine. M-am zbatut prea mult pt ea, vreau sa se faca bine :(( ... nu mai vreau alta! Ce sa-i mai zic acum, dupa aproape o saptamana: ''asta e 'stricata', da-mi alta?''
Astazi am scos-o la soare si s-a miscat un pic, a si mancat putin, a inceput sa deschida ochisorii...e doar a doua zi de kanamicina si cred ca e un pic mai bine.
O sa caut un veterinar saptamana viitoare daca nu vad imbunatatiri...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de Sheppard » 26 Iul 2013, 12:42

Tratamentul e bun. Poti adauga si cate o picatura de Vitamina A solutie orala pe fiecare ochi pana se face bine.

In rest, as zice sa o pui intr-o cutie cu o carpa si un recipient mai mic cu o coloana de apa de aprox. 1 cm (eventual un vas dinacela de se pune sub ghivechiul de la plante) din care sa poata manca si sa se hidrateze. Expunerea la becul Reptiglo 5.0 (mai nou ii zice Reptile UVB100) sau raze de soare direct (fara a trece prin sticla, pentru ca sticla le filtreaza) precum si o temperatura mai ridicata a apei/ambientului sunt improtante (sa nu treaca totusi de 30 de grade pe cat posibil; in timpul zilei e totusi mai cald si nu e problema, atata timp cat nu se mentine permanent temperatura asta).

Topic cu cabinete veterinare: http://www.testoase.com/topic8.html
Eu merg la Dr. Coldea. Are experienta cu reptile si testoase (mai ales de la mine :lol: ) si face o gramada de interventii chirurgicale si analize. Detalii:

Cabinet veterinar Dr.Coldea Nicolae
Str. Faurului nr. 7
Tel.: 0722349229; 0788233324
Sibiu, Sibiu
550188
Site: http://www.coldea.ro/

Tine-ne la curent si daca poti, pune si niste poze cu testoasa si ochii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de 03yulia » 27 Iul 2013, 18:24

iti multumesc mult pentru sfaturi. intr-o caserola daca o tin perioada asta, e ok? ii pun si vitaplus cam la o jumatate de ora dupa ce ii pun kanamicina. astazi, doua ore nu s-a oprit din innotat, a fost tare vioaie, acum iar e apatica si am scos-o putin afara, mi se pare ca pe uscat e mai activa si deschide ochii chiar daca inca se mai freaca, cu labutza pe ei. oricum o sa merg si la dnul doctor pt un control, sa nu aiba si altceva, poate mi se pare dar cred ca are si cheaguri de sange pe plastron si eu nu am fiert apa.
vaaaai, nu reusesc deloc sa-i fac poza, nu ma lasa sa o tin, atat da din labutze pana scapa. cu plastronul am vrut sa fac sa va dati si voi cu parerea. o sa mai incerc, oricum.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de Sheppard » 27 Iul 2013, 20:32

Dupa ce ii dai la ochi cu unguentul, vitaplus si/sau vitamina A (vezi daca vitaplus are sau nu vitamina A in compozitie, ca daca are, nu mai are rost sa iei si vitamina A separat) sa o lasi pe uscat cel putin 2 ore pana se absoarbe bine. Si apa ar trebui schimbata mai des in perioada asta ca sa nu se contamineze de fiecare data cand intra testoasa in apa si sa ramana asa.

Tine-ne la curent si cu recomandarile veterinarului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de 03yulia » 27 Iul 2013, 22:58

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de 03yulia » 29 Iul 2013, 21:37

Am fost si la veterinar....a zis sa continui cu, kanamicina de 5 ori pe zi(eu ii puneam de 3 ori) si sa-i pun vitamina A in apa....cheaguri de sange pe plastron spune ca nu sunt si nici aici vad ca nu si-a dat nimeni cu parerea....
E un pic mai bine broscuta mea, pe uscat deschide ochii si e activa dar cand o bag in apa din nou ii tine inchisi si sta in acelasi loc unde o pun pana o iau de acolo.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36

de Sheppard » 05 Aug 2013, 19:44

Cum mai e cu ochisorii? La cheaguri nu ma pronunt pentru ca nu am experienta cu asa ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de 03yulia » 06 Aug 2013, 10:42

Ms de grija. E un pic mai bine, uneori e activa, mananca si mai si cere dar tot se freaca la ochisori si nu ii poate tine mereu deschisi... Miercuri ar fi doua saptamani de cand ii administrez unguentul...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Iul 2013, 18:36


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron