Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavire.

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Pandy » 14 Iul 2011, 13:31

Suieratul acela culmineaza cu rapiditatea cu care se retrage in carapace. Nu e nimic grav.
Poti sa o scoti intr-un bol separat cu apa iar mancarea sa i-o dai acolo...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Magic&Thames » 14 Iul 2011, 13:33

Am inteles, multumesc de sfaturi Pandy!
Si daca i-am dat vitaplus si au aparut depuneri, ii mai pot da din nou ca are carapacea cam moale? I-am dat doar o singura data acum o saptamana, depunerile de calciu vor disparea de la sine?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 20 Aug 2010, 16:39

de Sheppard » 14 Iul 2011, 14:28

Nu stiu ce depuneri sunt acelea. Daca vrei ceva pentru carapace, poti pune in apa broscute de calciu (se gasesc in pet-shop). Acelea au si Magneziu si mai multe minerale. Sau poti pune o pastila de calciu efervescent (cum ar fi Calciu Sandoz) de fiecare data cand schimbi apa. Parerea mea este ca e mai bine asa.

Topic cu cabinete veterinare gasesti aici: http://www.testoase.com/topic8.html

Cu ochii nu stiu ce sa zic; fara o poza clara nu ma pronunt. S-ar putea sa fie o conjunctivita. Netratata poate duce la complicatii urate si chiar deces. De aceea recomand si o vizita la veterinar.

Cum a spus si Pandy cu apa, trebuie o temperatura mai mare. Las-o la soare sau ia un incalzitor ca nu sunt scumpe deloc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Magic&Thames » 14 Iul 2011, 14:38

Eu folosesc atat broscutele acelea din calciu, cat si vitaplus. Cat despre ochi, am postat mai devreme. Acele poze nu sunt indeajuns de bune? Daca nu le-ai observat, cauta pe pagina 6, mi se pare ca e printre ultimele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 20 Aug 2010, 16:39

de Larysa13 » 21 Feb 2012, 21:05

Aveti idee pretul unei clisme pentru testoasa? Sau macar daca este indicat asa ceva daca nu am rezolvat nimic dandu-i ulei parafin?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2012, 21:58
Localitate: Galati

de luiztheturtle » 25 Apr 2013, 19:03

O prietena are testoasa de florida si a obserzat ca aceasta are o pata maro cleioasa intre ochi.Testoasa are vreo 4 luni si nu am poze cu ea.Help URGENT
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de Sheppard » 25 Apr 2013, 19:51

Fara poze nu avem cum sa ne dam seama ce e. Cel mai bun e un consult veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 16 Iul 2013, 22:21

Lui Oac i-au aparut niste zone rozacee pe plastron.Cum deosebesc daca sunt cheaguri sau este vorba despre o crestere accelerata?

Nu am fiert apa,azi i-am schimbat apa si azi i-au aparut si zonele rozacee.Am pus apa la decantat, dar in sticle ,nu in vas deschis,a stat 3-4 zile.

In zilele trecute i-am masurat carapacea ...Am tinut-o usor apasata cu policele.Sa fie asta cauza?

Daca sunt cheaguri,ce pot face?Nu am veterinar specializat in broscute testoase in Craiova!

Mentionez ca sta NUMAI IN APA.Inainte de a-i schimba acvariul,noaptea dormea pe uscat,pe insula.Acum doarme numai in apa!

In aceasta seara am izolat-o fortat pe uscat.

Daca sunt cheaguri,ce evolutie au?Cum pot s-o ajut?

Intr-una din sticlele cu apa ,cand le-am pus la decantat,am pus si 1-2 pic de REPTO SAFE(am vrut sa schimb apa mult mai devreme si m-am gandit ca nu are timp sa se decanteze).
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Gradinaru Alin » 17 Iul 2013, 00:10

O poza ar fi super! :? :wink:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de micutzza » 19 Iul 2013, 08:51

Una dintre broscutele mele are 3 "pete" de sange dupa cum le vad eu!
Doua pe labuta din fata, partea dreapta si una pe labuta din fata partea stanga.
Cred ca a fost muscata de colega ei de acvariu...este a doua oara cand o vad. Prima data a avut o singura pata de genul asta.
Broscuta cealalta nu am vazut sa fie muscata.
Oare sa le fie atat de foame incat sa se muste?
Mentionez ca le dau sa manance 1 data la doua zile.
Sa revin la hranire in fiecare zi?

Sau s-a imbolnavit de ceva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Mar 2012, 19:26
Localitate: Arad

de Sheppard » 19 Iul 2013, 23:57

Ce varsta si dimensiuni au? Sunt masculi? Presupun ca Trachemys, nu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 21 Iul 2013, 22:39

Au aparut alte probleme...De cateva zile broscutei i-a scazut apetitul.O hraneam numai cu gammarus si am hotarat sa-i mai diversific alimentatia.I-am cumparat cubulete de inima de vita pe care le-a adorat.

Inainte,cum ii puneam in apa mancarea imediat o devora.Acum, se agita cand vede recipientul cu mancare si cand ii pun in apa ia 2-3 bucatele si atat.

Are un comportament ciudat.Ii tai un cubulet de inima de vita liofilizat in bucatele foarte mici.Daca iau o bucatica pe deget sare si o mananca.Daca pun bucatica in apa o ignora.

Daca pun mai multe bucatele,le ignora total.Daca le iau pe fiecare pe deget,mai mananca ceva.

Gammarusul nu-l mai mananca deloc.Il prinde in gura si apoi il scuipa ca si cum ceva ar deranja-o...

Parca i-ar fi foame si totusi nu poate manca...

Comportamentul,culmea,i s-a schimbat de cand am pus filtrul de apa!Sau este o simpla coincidenta...

Ii dau sa manace de 2 ori pe zi.Pentru ca nu mai vrea gammarus deloc,ii dau numai inima de vita.

Sa aiba legatura cu faptul ca am vazut niste pete rozacee pe plastron?Nu mai este nici asa activa...In schimb,urca des pe insula ,ceea ce nu se intampla inainte...

Ce poate fi?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 21 Iul 2013, 23:21

Atata timp cat mananca e ok. Poate isi schimba doar gusturile pentru mancare - se mai intampla. Incearca si cu rame, peste (sprot), carne de vita cruda, plante acvatice, greieri, peste uscat etc. Poate ii gasesti ceva preferat. La carnea cruda si la pestele crud recomand sa o hranesti in alt recipient ca sa nu miroasa urat apa/filtrul de la prea multe resturi.

Pe insula nu iese cumva mai des cand are becul pentru incalzit aprins? Ce temperatura are apa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 22 Iul 2013, 13:10

Ba da,becul este permanent aprins pe insula.Sa-l mai sting?Cum arata sprot-ul?Orice fel de peste crud?Am citit tot topicul pentru alimentatie,nu este asa de usor...Am inteles ca prin decongelarea carnea isi pierde vitaminale.Bun.Dar atunci prin fierbere?

Pieptul de pui , de obicei ,il decongelez si apoi il prepar.Oricum isi pierde din aportul nutritiv si prin decongelare si prin fierbere.

Gata,sunt off topic.

Multumesc. :book:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 22 Iul 2013, 13:42

Sprotul e pestele acela mai mic care se gaseste si la vrac in hypermarket-uri (Real, Carrefour spre exemplu); seamana oarecum cu hamsiile. E cea mai ieftina optiune de hrana (8ron/kg) si e un aliment complet pentru testoase, fiind un organism intreg. Sa il dai cu tot cu oase - e aport de calciu important.

Probabil ca se pierd si ceva vitamine prin decongelare. Nu stiu sa iti dau detalii pentru ca nu sunt chiar avizat in nutritie. Oricum, pierderile acelea se compenseaza si prin amestecarea cu alte feluri de hrana si pierderile nu cred ca sunt totale. Nu recomand sa prepari hrana in vreun fel (fierbere, prajit, condimentat etc.)

Becul pentru incalzit nu e nevoie sa stea aprins tot timpul; nu strica, dar nu e nevoie. Ideal ar trebui sa imite temperatura in timpul zilei; deci daca il lasi aprins intre 12-16 sa zic e ok. Becul Reptiglo ar trebui sa stea aprins in jur de 8 ore minim.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori