Incepator.. am nevoie de sfaturi

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de gabush86 » 23 Mai 2013, 12:29

Nu scoate capul cand ma vede :D probabail e speriata , degeaba astept sta ascunsa , nu exagerez dar un tir a trecut la cativa mm de ea inainte sa o "salvez" .

Unde as mai putea uploada poze in caz ca nu se inteleg astea pe care le-am pus pe imageShack
Iar pozele nu stiu de ce apar alb negru !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2013, 15:03

de vlatzblaze » 23 Mai 2013, 14:55

Pe imageshack e bine dupa ce dai click pe link trebuie sa dai continue to media in fereastra care se deschide si apare poza completa si color..
Eu sincer as spune sa o eliberezi in zona in care ai gasito poate putin mai departe de asfalt asta daca nu e ranita.. oricum daca vrei sa o eliberezi mai intai asteapta pe cineva mai experimentat care iti poata da detalii despre ea.
De asemenea daca poti spune diametrul carapacei ei ar fi de ajutor.
In legatura cu faptul ca sta ascunsa asa cum ai zis si tu probabil e speriata si stresata incearca sa ii oferi o suprafata cat mai mare cu apa si sa nu o deranjezi un timp pana isi face "curaj" sa exploreze.
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de gabush86 » 23 Mai 2013, 15:14

fara sa indoi metru pe carapace , are cam 18 cm lungime si aprox 13-14 cm latime pe la mijloc , pe partea din spate se mai lateste .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2013, 15:03

de vlatzblaze » 23 Mai 2013, 15:31

Nu pot sa iti spun 100% dar cred ca seamana cam mult cu Emys Orbicularis si daca colegi confirma ca este un emys va trebui sa il eliberezi de oare ce e o specie protejata.. acum asteptam sa vedem daca chiar este un emys... si daca este emys este si matura la dimensiunea aia..
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de gabush86 » 23 Mai 2013, 15:39

da , e emys orbicularis , am dat un search si se aseamana perfect , acum nu stiu ce ar fi mai bine sa fac cu ea !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2013, 15:03

de vlatzblaze » 23 Mai 2013, 15:41

cel mai bine e sa astepti colegi sa iti confirme si sa iti de ei instructiuni:) e bine oricum ca ai luato de pe asfalt daca nu o luai de acolo in cateva minute putea trece o masina care chiar sa o loveasca. acum sa asteptam :D
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de Sheppard » 23 Mai 2013, 17:20

Bine ca ai luat-o de pe strada. Intr-adevar este Emys orbicularis. Despre protejarea speciei, legislatie si locuri posibile de eliberat poti citi aici: http://emys-ro.webs.com/legislatieeliberare.htm

Unde exact ai gasit-o si de unde esti?

Iti recomand sa iei legatura si cu tibor.sos de aici de pe forum pentru a stabili un loc sigur pentru eliberare unde sa traiasca in pace.
Deocamdata, o poti hrani cu carne de vita, pui, sprot, rame. Scoate-i caramida pentru ca polueaza apa si pune in loc niste bolovani drept insula.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabush86 » 23 Mai 2013, 18:00

https://maps.google.ro/maps?saddr=%C8%9 ... sz=18&z=17


aici am gasito , e o zona intens populata si circulata, culmea langa cea mai mare groapa de gunoi din iasi ! unde locuiesc eu ( la tara ) cativa km mai incolo e un rau , unde mai gaseam pana acum cativa ani testoase asemanatoare , cred ca ii voi da drumul pe acolo !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2013, 15:03

de vlatzblaze » 23 Mai 2013, 18:06

Nu cred ca e bine sa ii dai drumul intro zona populata.. o zona populata inseamna mult trafic si oameni care pot avea intentii mai mult sau mai putin bune ...
Daca raul la care te refer e bahluiul pot ajunge in centrul iasului prea usor ...
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de Sheppard » 24 Mai 2013, 14:33

Ar trebui o zona cat mai salbatica si cat mai departe de oameni si mai ales de sosea. Inainte de a face ceva, te rog ia legatura cu Tibor Sos pentru a stabili locul optim.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vlatzblaze » 24 Mai 2013, 15:14

http://www.testoase.com/profile.php?mod ... ofile&u=56
linkul catre profilul lui tibor.. te rog dai un pm cu detallile pe care leai spus si aici si roagal sa iti dea niste sfaturi sau sa te ajute sa o eliberezi intr-un loc cat mai bun...
Si te rog sa ne tii la curent .
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de vlatzblaze » 27 Mai 2013, 14:38

ok revenim la testoasele mele.. a aparut o problema la una din ele si anume conjunctivita am intales ca trebuie un unguent cu vitamina a si altul cu kanamicina imi puteti recomanda unul si sa imi spuneti modul de aplicare? (la veterinar tot nu pot ajunge.. am verificat fiecare veterinar din oras si nici unul nu trateaza reptile asa ca ma descurc singur cum pot din pacate pentru micuti...) si de asemena un tratament preventiv cu vitamina a pentru celalata testoasa ar fi bun?
Traieste putin si placut Sau mult si incomod!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Mai 2013, 19:52
Localitate: jud. Galati, Tecuci

de Sheppard » 27 Mai 2013, 16:45

In primul rand trebuie separata testoasa bolnava de cea sanatoasa si schimbata apa, curatat bine decorul si tot din acvaterariu.

Nu stiu cum se administreaza kanamicina pentru ca nu am mai folosit - eu as zice ca de doua ori pe zi. Vitamina A solutie orala merge cred ca doar o data, o picatura pe fiecare ochi. Nu ii da si celeilalte daca nu are nevoie.

In rest, expunere indelungata la Reptiglo 5.0, caldura si stat mai mult pe uscat in perioada asta.

Poate iti pot spune exact cei care au folosit tratamentul acesta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron