Lipsa apetit

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Lipsa apetit

de lelia » 29 Apr 2013, 21:16

Buna!
Am probleme cu una dintre testoase, in sensul ca mananca foarte, foarte putin. De cand a iesit din hibernare nu prea vrea sa manace... un crevete sau doi...doua bucatele de cca 1 cm de sprot. Le hranesc cam la 3 zile si in momentul in care le pun mancarea in apa, se repede la ea, ia o bucatica , doua si gata. Vreau sa precizez ca nu manaca absolut deloc vegetale. Pun periodic in apa frunze de salata, dar nici nu se uita la ea (nu a mancat niciodata vegetale si are vreo 12 ani). Sa-i dau vitamine? Ce sa fac?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 29 Apr 2013, 21:51

Becul Reptiglo 5.0 si cel pentru incalzit functioneaza? Incearca cu ceva hrana vie, gen rame sau melci; poate ii starnesti interesul asa. Si eventual niste plante acvatice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 30 Apr 2013, 14:37

Becurile functioneaza...sta destul de mult sub ele. E mai greu cu hrana vie...nu stiu de unde sa procur. Daca pun vreo planta acvatica, sigur o va devora cealalta testoasa care are un apetit dublu :). Oricum aceasta fara apetit nu a mancat in viata ei vegetale...cu toate ca i-am oferit, iar un veterinar mi-a spus ca nici nu va manca, poate doar pacalita cumva.
Nu stiu ce e diferit fata de anul trecut...sunt exact acelesi conditii, iar anul trecut manca normal.
Parca spuneai ca ramele nu sunt asa de usor digerabile, "le cad greu".
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Apr 2013, 15:56

Doar in cantitate mare le cad greu. Poti gasi cutii cu rame la orice magazin pentru pescari. Poti incerca si cu creveti decorticati (se gasesc congelati la hypermarket) - sunt un alt fel de mancare tentanta pentru testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 30 Apr 2013, 18:55

Multumesc mult pentru sugestii! Te tin la curent cu evolutia ei...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 30 Apr 2013, 21:22

As mai avea o nelamurire. De obicei, primavara, testoasele mele naparleau. De data aceasta se pare ca nu. Doar pielea...solzii sunt inca la locul lor. Au in permanenta calciu in bazin. Oare de ce?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Apr 2013, 23:25

Poate nu e inca momentul. Sau au mai crescut si puseele de crestere incep sa se rareasca. Oricum, nu o fac la intervale regulate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 08 Mai 2013, 20:10

Buna!
Cred ca testoasa care nu prea mananca este mofturoasa. II place doar sprot. Am incercat sa o infometez si sa-i dau pelete dar se ineaca cu ele si le scuipa. Nici inima de vita nu manaca (cu toate ca anul trecut ii placea f mult). Imi fac probleme pentru ca nu e ok sa manace acelasi fel de hrana mai mult timp. As vrea sa-i dau vitamine dar nu stiu cum , pentru ca sunt sub forma de solutie si am inteles ca se pun pe hrana uscata, liofilizata, probabil pentru a fi absorbita. Daca pun solutia pe pestele crud, nu stiu daca nu se disipeaza in apa. Aveti vre-un sfat?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 08 Mai 2013, 21:07

Daca nu vrea hrana de pet-shop asta e; nici ale mele nu prea vor. Incearca si cu carne de pui, carne de vita, creveti decorticati, rame, conserve Exo-Terra cu melci, shrimps, greieri sau cai de iarba, viermisori tubifex si bineinteles sa aiba si plante acvatice din care sa poata rontai.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 08 Mai 2013, 21:48

Plante nu mananca deloc :(
Am incercat sa-i dau si planta acvatica si salata (salata e nelipsita din bazin si o mananca cealalta testoasa)...nici nu se atinge si stiu ca nu e in regula...Din cauza asta are carapacea deformata...prea multe proteine ( a zis vetul). E foarte dificil si tare as vrea sa-i fie bine.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 09 Mai 2013, 00:30

Daca poti incearca sa o mai expui afara la soare; poate ai un recipient in care sa o mai scoti afara si asa ar trebui sa ii mai stimulezi apetitul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 09 Mai 2013, 14:07

Ok. Multumesc mult!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 12 Mai 2013, 08:39

A trecut o saptamana de la ultima masa a testoasei mele. Atunci a mancat 2 pestisori sprot. De atunci nu a mai vrut sa manance. Absolut deloc. Sunt destul de ingrijorata, avand in vedere ca, de cand a iesit din hibernare (sfarsit de martie), nu a mancat decat vreo 4 pestisori. La un moment dat, a avut o tentativa de a manca un pelet (am cumparat unii care contin si fibre din alge). Am observat o greutate la inghitire, de parca s-ar fi inecat cu el. L-a scuipat si nu s-a mai atins de ei. Ma gandesc si la un alt aspect...testoasa beneficiaza de conditii normale de viata abia de doi ani, de cand e la mine (cand spun conditii normale, spun becuri adecvate, hibernare, etc.). Cand am primit-o avea carapacea deformata din cauza lipsurilor si probabil carentelor de vitamine si minerale...deoarece a fost hranita numai cu carne, fara vegetale ( nici nu manaca vegetale cu toate ca acum are la dispozitie tot timpul). Mentionez ca varsta ei e de 13 ani.
Poate are o carenta de vitamina A!!!
Oricum, saptamana asta vreau sa o duc la veterinar.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 14 Mai 2013, 20:22

Am promis ca va tin la curent cu evolutia starii de sanatate a testoasei mele. Am mers cu ea la veterinarul din apropiere,pe care-l stiam priceput in boli ale testoaselor. Din pacate s-a mutat in alt oras. Am ajuns la un alt vet din sector, care are oarece experienta cu broscutele,in sensul ca a mai ingrijit cateva . Nu a stiut sa-mi spuna ce are...ochii sunt ok...zgomote la respiratie nu sunt...secretii nazale nu are. Asa ca ii face tratament injectabil cu vitamine (6-7 zile) si un antibiotic (5zile).Se gandeste, avand in vedere ca o hranesc cu carne cruda, decongelata, sa nu aiba vreo boala transmisa de un parazit intern. Sau, zice vetul,poate sa aiba o carenta de vitamine. In afara de tratamentul injectabil mi-a mai dat un elixir de la Vitakraft,cu care sa-i ung carapacea si sa-i dau o picatura sau doua pe cale orala. Astazi e a doua zi de tratament. I-am dat ce-i place testoasei mai mult, anume pestisori sprot, dar nu a mancat decat doua bucatele mici, dupa 9 zile de foamete. Sunt foarte necajita,dar probabil e prea devreme sa trag vreo concluzie.
Astept opinii, poate aveti mai multa experienta....poate ati trecut prin astfel de situatii...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 14 Mai 2013, 22:32

Chiar si 2 bucatele e bine ca a mancat. Vezi in urmatoarele 2-3 zile daca se imbunatateste situatia.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron