Help me!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Help me!

de raluka » 31 Mar 2013, 23:35

buna am doua broscute scrypta elegants de 1 an femela si mascul,alaltaieri dimineata am obsevat la ochiul stang al femelei ca pleopa este toata rosie si umflata ...am fugit repede la zoo mania si cei de acolo mi-au recomandat Tartabel au spus ca e ok si ca probabil broscuta face conjunctivita.am ajuns acasa si de alaltaieri ii tot pun picaturi de 2 ori pe zi roseata a trecut dar pleoapa e mai umflata decat la inceput si ii e greu sa deschida ochiul.m/am gandit ca poate masculul i-a bagat gheara in ochii pt ca atunci cand le hranesc sunt foarte agitate si se imping una pe alta sau poate fi conjunctivita?
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2013, 12:05

de raluka » 31 Mar 2013, 23:38

trachemys scripta elegans
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2013, 12:05

de Sheppard » 01 Apr 2013, 07:29

Ar trebui sa pui si niste poze sa vedem care e treaba. Recomand si o vizita la veterinar ca sa confirme ca e conjunctivita: http://www.testoase.com/topic8.html

In acest caz ar trebui administrat local si un unguent pentru conjunctivite, cu antibiotic, cum e Kanamicina + o picatura de Vitamina A solutie orala (se gaseste in orice farmacie). Daca dupa vreo 3 zile nu se vad imbunatatiri, cel mai probabil trebuie schimbat antibioticul.
"Tartabel" nu stiu ce are in compozitie.

Testoasa trebuie separata de cealalta pentru a nu o infecta, iar expunerea la becul Reptiglo 5.0 si o perioada mai indelungata pe uscat e esentiala acum. Cel mai bine o pui intr-un recipient separat cu o carpa, cu inca o cutie mai mica (sau un vas din acela de se pune sub ghiveci) cu o coloana de apa de vreo 2cm, cat sa poata bea si manca acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de yoyomic » 01 Apr 2013, 09:53

a patit si a mea la fel mai demult, i s-au umflat ambii ochi urat de tot, dar dupa vreo 2 sapt de injectii s-a facut bine . Plus unguentul cu care o mai dadeam acasa :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Mar 2013, 19:56

de raluka » 05 Apr 2013, 23:40

buna.am si eu o intrebare > albastrul de metilen e ok pt dezinfectarea apei din acvariu adica e ok pt broscute?
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2013, 12:05

de bstafie » 06 Apr 2013, 01:30

Clar nu. Este un compus chimic destul de puternic si daunator chiar si in cantitati mici. Nu mai vorbim de efectul de culoare care l-ar aduce apei.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Sheppard » 06 Apr 2013, 01:32

In general, nu e bine sa bagi nimic in apa - cu cat mai simplu si natural, cu atat mai bine. Albastru de metilen e daunator si nu ar trebui folosit in general la testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de raluka » 06 Apr 2013, 09:41

Dar mi-a fost recomandat de un veterinar deoarece una din broscute are un fel de ciuperca
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2013, 12:05

Re: Help me!

de AndreiMorosan » 06 Apr 2013, 10:34

Buna, daca testoasa nu are secretii purulente si zona ochiului este doar inflamata si nu poate deschide ochiul aceasta are carenta de vitamina A. Se face injectabil AD3E timp de 3 saptamani cate o doza pe saptamana. Mergi la un cabinet veterinar si se rezolva. ;)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mar 2013, 09:07

de Sheppard » 06 Apr 2013, 10:51

Erau bune niste poze...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 06 Apr 2013, 19:39

daca vrei neaparat sa dezinfectezi apa din acvaterariu, o poti face cu verde de malachit, dar ai grija sa nu depasesti doza de pe eticheta... eventual pui mai putin, cum fac eu... il folosesc doar dupa ce schimb toata apa acvariului,deci foarte rar, ca dupa trebe sa stau 2 sapt sa se recicleze apa ca sa adaug si pestii... cat despre albastrul de metilen, stiam ca se foloseste doar la pesti, dar multi acvaristi au renuntat la el, fiind daunator nu numai pt bacterii, ci si pt celelalte vietati, cum ar fi melcii pomacea, sau red chery inclusiv testoasele, in cantitati mari fiind letal....


P.S.:ai grija ca atat albastrul de metilen cat si verdele de malachit, si in general substantele adaugate in acvaterariu decicleaza apa! deci vorba lui sheppard: "cu cat mai natural, cu atat mai bun", eu il folosesc, doar pt ca ancistrusii sa nu ia cumva de la fecalele ingerate de la ceilalti pesti si testoasa vrun microb... sau broasca la fel, avand in vedere ca ea bea din aceeasi apa, si uneori scormoneste in ele....il mai folosesc cand adaug ceva nou in cadita.... cum ar fi pietre sau lemne(dupa ce le fierb le las cateva minute in albastru de metilen), sau chiar pesti(cand ii tin vro 2-3 zile in carantina, le mai pun si verde de malachit, ca sa fiu sigur ca nu au vro ciuperca).

o da si daca folosesti astfel de substante chimice, ai grija ca apa sa fie foarte bine aerata de filtru, astfel incat bacteriile nitrificatoare sa se regenereze mai rapid dupa soc, pt ca acesta este un soc....


Spor! :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator