Specii de broaste testoase de apa si de uscat

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 22 Feb 2013, 15:02

Nu a facut nimeni reclama la nici un produs de pet-shop. Poate prietena ta e mai responsabila si mai citeste si ea ce e pe aici. Si dupa limbajul si comportamentul tau ma indoiesc ca esti major. Dar daca totusi asta e cazul, imi pare rau pentru testoase; ele nu au gresit cu nimic.

PS: Asta e un forum dedicat crescatorilor de testoase si nu avem nevoie de insulte mai ales de la neinitiati. Faci ce vrei pana la urma si suporti consecintele, dar macar pastreaza un minim de decenta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 22 Feb 2013, 19:07

Deci te rog,nu face pe fitosu fiindca noi ti-am raspuns serios deci raspunde tot serios.
Esti un ignorant si ai o mentalitate........
Sfat buna:Doneaza testoasa si ce daca e activa daca continui cu ignoranta asta si nu ii asiguri minimul necesar....vei afla consecintele
Sa sti ca tie iti lipseste o rotita fiindca un om normal nu ar trata cu astfel de zgarcenie un animalut,mai ales fiindca testoasele sunt foarte costisitoare
Am spus tot ce am avut de spus si am sa incerc sa te ignor
Ultima oară modificat de Adi pe 24 Feb 2013, 01:32, modificat de 2 ori în total.
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Phantom » 23 Feb 2013, 19:22

M?, eu cred c? voi ori ave?i foarte mult timp la dispozi?ie, ori nu ave?i ce face cu banii. Crede-m?, i-am asigurat strictul necesar. Voi exagera?i. Sunte?i pu?in cam obseda?i. Via?a e scump?... ?i voi tr?i?i în iluzia voastr? c? oricine î?i permite sau are timpul necesar s? fac? ce face?i voi... Totul are o limit?... Dar voi se pare c? nu ave?i limite în privin?a confortului ?estoaselor... Pune?i ?estoasele pe un piedestal... metaforic vorbind... Oi fi eu ignorant, cu mintea de copil... monoton, cum mai spunea cineva, dar eu am mintea lucid?. Gândesc practic... Oricum, îmi r?cesc gura degeaba. Pot s? o dau pe logic? sau insulte, tot pe a voastr? o ?ine?i...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Sheppard » 23 Feb 2013, 19:38

Strictul necesar e ceea ce ti-am spus; e o sectiune "INTREBARI FRECVENTE" in bara de sus unde ai o lista cu ce si cum. Si daca vrei logica, iti pot explica exact de ce e nevoie de asa ceva, asta daca nu cauti singur, ca toate informatiile se gasesc deja pe forumul acesta sau altele similare. O mare parte din cresterea unei testoase sau oricarei alte reptile implica cunostiinte de biologie, chimie, herpetologie etc - nu prea e loc de lipsa de logica.
Tot nu inteleg de ce s-ar multumi cineva DOAR cu strictul necesar; va trai animalul pentru ca ii dai suficientcat sa nu moara, dar nu suficient cat sa o duca bine.
Cand am luat testoasele stiam ca implica investitii pe termen lung si an de an imi aloc un buget suficient de mare ca sa le pot ingriji corespunzator si nu sa le chinui sau sa le asigur o moarte lenta. Le-ai luat, sunt responsabilitatea ta acum si le decizi soarta.

Plus ca tot nu vad de ce ai vrea sa o "dai pe insulte"?! Eu personal nu reactionez bine la stimulare negativa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 23 Feb 2013, 19:42

Phantom Esti un indiferent , ti-ai luat o testoasa numai de dragul de a avea un animal in casa , dar daca tot ti-ai luato macar asigurai o viata decenta ... Inteleg ca esti un crestin indiferent care se crede buricul pamantuli , dar lasa de o parte religia ca e doar un cacat . Animalele au suflet , animalele nu sunt jucarii sau obiecte ce le daruiesti unei persoane . Daca tot ti-ai luat o testoasa documenteazate , citeste despre mediul ei de viata si despre ce trebuie sa ii oferi .. Punete in locul ei incearca sa ii intelegi comportamentul si nu mai fi un CRESTIN INDIFERENT!
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de bstafie » 23 Feb 2013, 22:13

Trolling la nivel inalt..nu va mai lasati purtati in discutii fara rost. Oameni inutili si cu o doaga lipsa sunt peste tot(si nu pentru ca nu iubesc animalele, ci pentru ca desi nu aveti chef/timp/bani de ele le achizitionati ca sunt 'tare simpatice'). De racit gura noi ne racim draga phantom nu tu. Noi am venit binevoitori sa iti spunem o sumedenie de informatii pe care poate multi dintre noi am stat zile sau saptamani sa le acumulam..restu au venit cu experienta. Si pentru cineva care se vrea a fi practic, achizitionarea unui animal cu nevoie mai 'speciale' nu e intocmai cea mai practica decizie in opinia mea(sau a oricui altcuiva). Si pentru cine nu-si permite, nu se inhama la niste costuri pe care nu le poate sustine , nu? Si daca totusi o face deoarece lenea este prea mare in a citi ceva informatii despre animalul pe care vrei sa-l cumperi , rectifica problema in cel mai scurt timp, si nu insista in prostia copilareasca de a tine un animal chinuit.
Pe principiul ca 'am luat testoasa..ii var un recipient acolo cat sa incapa ea..poate un pic mai mare; POATE iau si un incalzitor sa nu-i fie frig, si daca am timp ceva de mancare' nu ajungi nicaieri.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Adi » 24 Feb 2013, 01:23

Phantom, Get a life :lol: ,fiindca nu esti bun nici macar pentru a creste o planta din plastic.
Macar sti ce inseamna strictul necesar?Inseamna sa ai:acvateariu,termometru,bec repti glo 5.0,incalzitor,filtru si am sa-ti zic pretu pentru a creste decent o testoasa:
acvariu(pentru pimul an)-50 lei sau un recipient din plastic sau cum zice si Sheppard,custi de rozatoare
Filtru-27 lei(macar de asta decat nimic si e chiar eficient la cativa litri de apa)
Incalzitor-30 lei
termometru cu alcool-3 lei
bec repti glo 5.0-70 lei
Total:180 lei plus broscuta 30 lei deci 210 lei daca te incadrezi ca preturi,ce ti se pare asa de scump.
P.s:Mai bine spunei prietenei tale sa intre ea pe forum in locul tau
P.s2:Poate suntem noi "obsedati" si "bolnavi la cap"(asta se sub intelege din postul tau) dar macar noi nu ne batem joc de testoase
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Phantom » 20 Iun 2013, 15:08

?i uite c? o duc bine broa?tele mele chiar dac? sunt troll sau cum am mai fost numit pe-aici... I-am luat ?i înc?lzitor, no worries, îi cump?rasem asta înainte s? m? înscriu aici. Le ?in la soare în balcon, nu tre s? mai cump?r lantern? uv... Mi s-a spart insuli?a (era de plastic), cred c? multumit? ur?rilor voastre de bine... ?i i-am luat un acvariu de 21 cm h, 34 cm l??ime, 49 cm lungime, de?i mi-a f?cut maic?-mea capul calendar... ?i prietena m? sus?ine în tot ce am spus mai sus. Parc? v?d c? spune?i: "Nu e bine! Împu?c?-te! Asta e singura salvare a ?estoaselor!" :)) ?i dac? sunt a?a de troll de ce nu mi-a?i ?ters contul, de ce nu m-a?i banat?? Am de gând s? cump?r ?i o pomp? de ap? c? la ditamai acvariul... Am citit c? a?a po?i schimba apa mai rar...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Sheppard » 20 Iun 2013, 15:29

Observ ca iei ce ti s-a recomandat. Asa ca nu vad de ce te-ai plans in asa hal. Pe viitor poate se poate pastra un dialog mai decent.

Nu are nimeni interesul sa te baneze pentru ca ti-ai exprimat opinia. Forumul asta e pentru a imparatasi cunostinte si experiente cu cei mai putin initiati si de aceea ar fi pacat sa li se refuze accesul la informatie, atata timp cat se respecta anumite reguli de bun simt.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Phantom » 20 Iun 2013, 22:14

Cum pot goli/umple mai eficient acvariul? Am g?sit metode cu furtunul, cica sunt pompe de apa, dar nu vreau s-o conectez la robinet ( folosesc apa de fantana).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Sheppard » 20 Iun 2013, 22:44

Pai daca iei/ai filtru, poti atasa un furtun la gura de emisie si sa il folosesti pe post de pompa ca sa scoti apa din acvariu. De umplut, cu galeata. Eu cel putin asa faceam cand aveam acvaterariul in casa. Afara folosesc furtunul pentru a umple recipientul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Phantom » 24 Iun 2013, 12:37

Un filtru mai ieftin cât ar fi? Po?i s?-mi dai denumirea? ?i po?i s?-mi dai un filmule? s? în?eleg cum are loc procesul umplerii/golirii? Am g?sit calculatorul de pe forum ?i al meu ar avea o capacitate de 35 l. De ?sta ce spune?i? http://www.smartbuy.ro/pompe-acvarii/po ... 96807.html A? vrea nici s? nu fac? prea mult zgomot :D
Edit: Am g?sit de vânzare un filtru cu pomp? ?i de toate pe forum.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Feb 2013, 09:42

de Sheppard » 24 Iun 2013, 14:02

In linkul dat de tine ai pompa de aer, nu filtru. Citeste asta mai intai: http://www.testoase.com/topic9.html

Eu am un Resun Magi 700 la un volum de 80L, filtru intern decent. Tine apa curata cam o saptamana afara. Nu face prea mult zgomot. Ideea e sa ai si o cadere de apa, ceea ce va face zgomot, dar iti va tine apa curata si lipsita de mirosuri neplacute mai mult timp. Daca ai gasit pe forum filtru de vanzare, poti intreba propietarul exact cum functioneaza, cat ii tinea apa curata si ce zgomot facea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de NatureHouse » 03 Iul 2015, 15:36

Salut!
Am și eu două trachemys scripta elegans și aș mai vrea să cresc și alte specii.
O țestoasă de uscat ar fi perfectă,dar nu gasesc pe nicăieri, e culmea pentru ca stau în Iași și după părerea mea ar trebui să aducă așa ceva. Înafară de țestoase cu tâmple roșii nu aduc nimic... Eu aș vrea o țestoasă care ajunge la dimensiuni mari, la maturitate, întrucât am o grădină mare, cu iarbă ,unde s-ar putea plimba în voie pe timp de vara.
M-am gândit la o testudo marginata (am văzut ca se fac destul de mari) sau o geochelone carbonaria ( am văzut la o expozitie, dar nu am reușit să dau de crescător) sau o geochelone elegans sau terrapene... E ok și ermys orbicularis sau măcar graptemys dacă nu chiar dacă nu-s de uscat. Am înțeles ca testudo gravă liberă și testudo hermmani sunt protejate de lege deși cred ca s-ar găsi mai ușor.

Știți cumva vreun crescător aici în țară sau vreun petshop de unde să achiziționez așa ceva sau vreun site care importă asa ceva?

Va mulțumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Specii de broaste testoase de apa si de uscat

de Sheppard » 04 Iul 2015, 01:11

Orice specie de testoasa de uscat este protejata de lege, in orice tara (cu foarte putine exceptii si se modifica legislatia si pentru ele pentru ca sunt braconate intens). Pe langa aspectul ilegal si riscul de a avea dosar penal, ai stimula si piata neagra cu astfel de animale si ai contribui la declinul lor in natura daca cumperi din surse dubioase fara acte de provenienta si CITES.

Astea fiind spuse, nevertebrate.ro aduce cateva specii de testoase de apa si de uscat - lista cu animale e aici (se deschide cu Excel lista de preturi): http://www.nevertebrate.ro/pages/Animal ... la-comanda
Livreaza in toata tara pe timp de sezon cald.

Ce trebuie sa stii la testoasele de uscat este ca sunt mult mai greu de ingrijit decat trachemys. Gradina trebuie reconfigurata in mare parte pentru a le asigura hrana - gazonul, spre exemplu, trebuie sa dispara si sa fie inlocuit cu cat mai multe specii de buruieni, legume, fructe si tot felu de plante pe care le mananca. Buruienile sunt baza. Fructele desert ocazional.

Pentru inceput citeste asta despre testoase de uscat: viewtopic.php?f=6&t=2510
Lista cu alimentatia lor e aici: viewtopic.php?f=6&t=2611

Asta ca sa iti faci o idee cam ce implica o testoasa de uscat.

Ce se mai gaseste usor ar fi sulcata, dar alea nu prea rezista la climatul nostru, mai ales la Iasi, care e mai in nord. Necesita ceva mai cald.

Ce ti-as recomanda eu este sa renunti la testoase de uscat si sa le amenajezi la Trachemysuri un iaz fain afara, cu suprafata mare de inot, zone mai adanci (70cm maxim e ok) si zone mai mici (cu 10cm de apa) unde sa le hranesti si unde sa plantezi ceva plante acvatice. Apoi poti adauga acolo Trachemys scripta scripta, sau scripta troosti, Graptemys sau Chrysemys picta spre exemplu, Sternotherus (astia nu cresc asa mari) sau poti merge pe specii mai exotice cu carapace moale, care cresc mai amri, gen Pelodiscus sinensis, Apalone, sau testoase aligator, dar astea sunt mai agresive si trebuie sa ai amre grija cum le manevrezi, ca risti sa pierzi degete.

Ai in lista de preturi de la nevertebrate.ro mai multe specii de testoase acvatice; vezi care iti convine.

Eventual tine-ne la curent cu ce ai achizitionat si ce ai amenajat si te mai sfatuim.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron