Carapace asimetrica

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Carapace asimetrica

de Kirill » 18 Feb 2013, 15:04

Am 4 testoase, si una din ele are o problema mai ciudata... In sensul in care plastronul nu s-a dezvoltat in conformitate cu carapacea. Carapacea a crescut in inaltime in loc sa creasca in latime\lungime.Este Graptemys si cel mai mic ca si dimensiune din cele 4 tesotase. [am doua trachemis si doua graptemys, bineinteles ca testoasa in cauza o compar tot cu un graptemys].
Imagine

Desi e mai mica ca si dimensiune, este mai mare ca si varsta decat cealalta graptemys cu cel putin 6 luni. Au fost tinute in acelasi acvariu, aceasi mancare, totul identic, insa a ramas mai mica ca dimensiune si nu se poate retrage in carapace. In prima poza e Graptemys cu carapace mica, incercand sa se retrage in carapace, iar apoi cu graptemys normal si trachemis normal.
Graptemys mic in carapace:
Imagine

Graptemys normal in carapace:
Imagine

Trachemys in carapace:
Imagine

O alta problema e ca atunci cand incearca sa se retraga in carapace, in flancuri se face o "punga" care pare a fi grasime, fara a se simti corpi straini.
Imagine

Nu ma pot gandi la o cauza clara care sa fi determinat asimetrie in dezvoltarea carapacei. Mancare au primit diversa, AD3E au primit cand erau mici, poate sa le mai dau si acum pe carapace?
Ma gandesc ca poate fi o problema cu metabolizarea vitaminei D si deaici si modificarile...altfel nu stiu, neon au, insula au, spatiu au...poate niste D3 injectabil?

Sfaturi?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 15:17

te-ai gandit la varianta ca poate e un exemplar mai ciudatel care nu vrea sa creasca mai mare? Ma gandesc ca poate difera ca gene fata de cealalta ca marime.
De retras nu se poate retrage pentru ca avand hrana din belsug e putin obeza..Nu cred ca daca avea o problema de crestere ii cresteau decat picioarele, iar carapacea ramanea mica..
eu zic sa o lasi in pace daca e vioaie si se comporta normal. Eventual sa o scoti la putina educatie fizica prin casa.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 18 Feb 2013, 15:25

Dar ideea e ca au fost tinute la regim, deci nu are cum sa fie grasa...si in plus de asta am avut grija cam de un an incoace sa le reglez dieta...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 15:32

tind sa cred ca avand toate conditiile nu vei putea schimba situatia prin schimbarea neonului sau prin administrarea de vitamine. as incerca suplimente de vitamine pe carapace, in mancare, dar totusi nu as merge pana la injectii. Daca se apropie de maturitate slabe sanse sa mai schimbi situatia.
ai incercat sa cauti pareri si pe forumuri din afara/?
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 18 Feb 2013, 15:59

Neonul e Reptiglo 5.0, nu?

Obezitatea poate aparea si prin simplul fapt ca nu hiberneaza (ma gandesc ca nu au hibernat daca ai pus pozele in eprioada asta) si nu exista pauza aceea de cateva luni. Cum zicea si alyenn666, lasa-le sa se mai plimbe si prin casa daca in acvaterariul lor nu au suficient spatiu pentru exercitiu sau sunt prea lenese.

Sincer, nu cred ca e o problema grava; poate asa e fenotipul ei. Pare simetric plastronul, fuziunea dintre placile osoase arata ok.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Kirill » 18 Feb 2013, 19:18

Nu or hibernat niciodata, au 4 ani, si practic 3 dintre ele stau intr-un acvariu cu 300L apa, miscare fac, o sa incerc sa le scot mai des...

O fi ea saraca fenotipic mai ciudatica, dar totusi imi pare ca raportul dintre latimea carapacei si cea a plastronului e mare. Sunt ingrijorat ca nu are suficent spatiu pentru organe.. Habar nu am cat ar tebui sa fie un ficat\rinichi\orice alt organ dintr-o testoasa, si nici nu cred ca as gasi informatia pe undeva. Pe de alta parte ma gandesc ca organele se dezvolta in conformitate cu spatiul intra.... Daca aveti careva ceva articole cu anatomia testoaselor...[si nu ma refer la o poza cu enumerarea organelor, ci ceva mai elaborat]
Ultima oară modificat de Kirill pe 18 Feb 2013, 19:23, modificat 1 dată în total.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 19:23

la varsta asta nu cred ca vor mai avea loc schimbari substantiale orice tratament ai face. se apropie de maturitate deci nu va mai creste foarte mult.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Ciobastian » 18 Feb 2013, 23:58

Unde ai gasit Graptemys de cumparat?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 11 Mar 2012, 23:53

de Kirill » 19 Feb 2013, 07:57

Eu sunt din cluj, una am cumparat-o de la un pet-shop din centru , si una din budapesta...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori