Cum pot face un filtru home-made

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de bstafie » 14 Feb 2013, 20:55

Cel mai simplu model de DIY pentru wet and dry type of filter este acesta https://www.youtube.com/watch?v=YZJBm89 ... Q&index=30 dupa parerea mea. Tot ce iti trebuie e un 'dulap' din acela de plastic compartimentat asa cum poti vedea in video (se gasesc in jysk sau alte magazine de genul la preturi total accesibile 30 - 40 ron) mediile filtrante, ceva de dat gauri(autofiletanta sau bormasina) pompa/filtru intern si as recomanda un recipient de plastic folosit ca si sump. De preferat ca si masura de siguranta de aproximativ aceiasi capacitate ca acvariul pe care-l ai. Ai nevoie de ajutor te pot ajuta eu sau colegii care se pricep pe aici(e super simplu , mai ales ca nu tre sa lipesti/imbini nimic). Ca si costuri, te ajunge in jur de 50-60 lei mediile filtrante(aste iti sunt necesare indiferent de ce tip de filtru vrei) , 30-40 dulapiorul si inca 40 lei pentru recipientul de plastic. Undeva pe la 130 ron per total. :wink:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Adi » 14 Feb 2013, 21:28

Mi se pare foarte accesibil,doar ca in craiova nu prea sunt petshopuri mai e zoomania dar acolo mi se pare scump.
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 21:59

pai si pentru ce ai nevoie de petshop?
dulapul il gasesti pe la magazinele de bricolaj( praktiker,bricostore etc) sau supermarket( cora , carefour etc) .
Din pretul de 130 lei lipseste pompa de apa. parca ziceai ca ai un acvariu vechi. in cazul asta nu mai ai nevoie de recipientul din plastic.

cred ca iesi mai ieftin cu acvariu cu despartitoare din sticla lipite cu silicon ( nu mai dai bani decat 15 ron pe silicon) . acavarii de ~50 l mai gasesti si de donat pe diferite site-uri de acvaristica. iti maitrebuiesc niste furtune care sunt si alea vreo 20 de lei. oricum se merita.
orice model alegi poti sa intrebi si te ajut cu cea mai mare placere.
revin cu o poza cu sump-ul meu
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
tine cont decat de despartitoare nu si de celelalte cutii si ce mai vezi pe acolo[/img]
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 22:15

Sambata merg sa iau o pompa si restul ,pentru inceput fac filtrul iar ca materialefiltrante m-am gandit sa impovizez ceva pana voi lua niste materiale speciale,dar daca se poata un video pas cu pas si bine explicat si un ghid despre fiecare obiect din filtru explicat bine.
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 22:17

filmulte gasesti pe youtube la cautare wet/dry filter , sump, diy filter
nu iti recomand sa cumperi pompa prima.
mai bine intai faci filtrul, sistemul de retur al apei si dupa aia vezi cam ce debit ai nevoie la pompa .
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 22:27

Filtru are debitul mic deoarece a fost 27 de lei,dar m-am gandit la un metoda de filtrare "antica'sa iau un vas pe care il voi fixa deasupra acvariului;pompa duce apa in recipientul gaurit,iar in recipint o sa fie materialele filtrante,stiu ca este foarte inapoiat,dar ar functiona?Va rog sa nu radeti.
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 22:30

decat sa asezi deasupra acvariului mai bine faci dupa modelulu lui Monoceros
cu cascada. asa pompa are un debit mai mare pentru ca nu ridica apa la inaltime mare. in plus nu risti sa inunzi casa in cazul in care se comateaza buretii sau mediile filtrante. Am avut si eu un model asemanator si a facut fata la un acvariu de 60 L ( acelasi pe care l-ai vazut transformat in filtru) asta pana au crescut broastele.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 22:38

Dar macar ar functiona ideea mea?M-am inspirat dupa modelul lui Bstafie
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 22:42

nu stiu modelul lui dar intre asezarea deasupra acvariului si asezarea in lateral as alege in lateral. daca deja ai pompa te mai costa decat siliconul vreo 15 lei si pe un burete inca vreo 10 lei maxim. asta daca ai sticla si te descurci sa o tai si sa lipesti filtrul. e mai usor decat pare .
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 22:45

Nu am acvariu din sticla am altfel de recipient din plastic (nu bol)
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de alyenn666 » 14 Feb 2013, 22:49

pune o poza sa inteleg despre ce e vorba
daca ti se pare acceptabil 130 de lei pentru un filtru mai bine cumperi un acvariu . gasesti si de 150L la 100 lei pe forumurile de acvaristica
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Adi » 14 Feb 2013, 23:14

Vasul in care le tin mi se pare ok pentru 1 an,nu vreau sa se inteleaga gresit,nu am cumparat acvariu fiindca mi se pare cam greu de transportat,curatat si sensibil
http://img195.imageshack.us/img195/9914 ... 002418.jpg
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de bstafie » 14 Feb 2013, 23:37

Este ok vasul deocamdata, da. Modelul e asta http://img823.imageshack.us/img823/1048 ... 005358.jpg si e cel postat de monoceros(numai ca e facut din tabla galvanizata , prindere cu nituri, etansare cu silicon, si vopsit cu vopsea pentru tancuri de apa potabila) . Si este asa cum zice alyenn666 , este pus in lateralul acvariului cu rampa de scurgere, deci da : nu recomand nici sa-l amplasezi deasupra acvariului. Legat de mediile filtrante, singurele pe care poti sa le 'faci tu' is mediile filtrante pentru filtrarea mecanica(buretii ) . Poti folosi un burete din comert mai gros si unul mai dens. Restul(bio-balls/inele de ceramica) trebuie sa le iei din petshop pentru ca pe ele se vor depune bacterille benefice necesare ciclarii acvariului. Carbunele activ face parte tot din filtrarea mecanica si ai nevoie sa ii cumperi tot din petshop-uri iar filtrarea chimica nu este necesara, decat daca vrei sa elimini anumiti elementi din apa(si de obicei nu este cazul cu atat mai mult daca ai si plante in acvariu).
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Adi » 14 Feb 2013, 23:44

Sau ma-m gandit sa pun mediile filtrante intr-un bidon cu gauri pe fundul lui ,iar ca sa fac tip cascada voi pune o rampa precum ai zis tu.
pompa va duce apa din acvariu in bidon din bidon se scurge pe rampa,eu la asrama gandeam,oare vace functiona si va filtra corespunzator?In acest senz este vorba de o suma mica:
Pompa-30-40 lei
Iar materialele filtrante 50 de lei
Zic bine?Mai trebuie ceva?
Ca material filtrant m-am gandit la:
http://www.zoomania.ro/index.php/pesti- ... ex-bb.html
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de bstafie » 15 Feb 2013, 02:42

Parerea mea sincera e ca sa nu mergi cu jumatati de masura. Ai sa fii nemultumit de rezultate, si in final frustrarea o sa bata costul un pic mai mare dar mult mai eficient. Si da ca material filtrant acela este bun pentru filtrare biologica. De filtrat va filtra nu zic ca nu, dar nu am incredere prea mare in eficienta lui pe termen lung.
Totusi nu inteleg cum vrei sa faci. Pui 2 bidoane unul deasupra celuilalt , si cel de sus il foloseste ca filtru mecanica(bureti) si il gauresti sa se scurga in cel de jos(cu bio-balls) care va avea o rampa? Nu as avea siguranta in casa mea sa am asa ceva sincer, e prea riscant si oricand te poti trezi ca faci mai nu stiu eu ce boacana .
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator
cron