Testoasa la pet-shop

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

Testoasa la pet-shop

de ela_crux » 11 Feb 2013, 02:27

Salutare tuturor!

Am fost zilele trecute sa iau de mancare Galustii si cei de la pet-shop primeau donatii de testoase. La momentul respectiv aveau patru exemplare, am inteles ca sunt de dat, contra sumei de 40 de lei fiecare [acelasi pret ca in cazul puilor]. Cea care mi-a atras atentia a fost urmatoarea:

Imagine

http://img845.imageshack.us/img845/272/ ... 092016.jpg


Sheppard spune ca este o Testoasa de Florida cu carapace moale sau un Trionyx - ajunge la 30cm (masculi) si vreo 75cm (femele), deci trebuie iaz serios, plus ca necesita conditii mai speciale, gen substrat mult in care sa se ingroape:

http://en.wikipedia.org/wiki/Florida_softshell_turtle

In afara de aceasta, mai erau inca 3 TSE/TSS.

In cazul in care cineva doreste sa adopte vreuna dintre testoase, lasati veste si va voi da datele de contact ale magazinului. Eventual, cred ca se poate discuta cu cei de acolo in legatura cu suma pe care o cer pentru testoase. Iar eu ma ofer sa iau testoasa de la pet-shop si sa gasesc o varianta de a o trimite doritorului, in cazul in care este din afara Bucurestiului [pet-shopul este in Bucuresti, sector 2, au magazine si in alte zone ale orasului].

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de bstafie » 11 Feb 2013, 08:20

arata chiar ciudatel, dar e simpatic. Si intr-adevar seamana cu acel softshell turtle. Data fiind marimea presupun ca acesta e mascul? :roll:
P.S. Din ce vad pe wiki is mai mult carnivore spre deosebire de tss/tse.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Sheppard » 11 Feb 2013, 10:25

Testoasei ii place sa stea ingropat in nisipul/malul de pe fund si scoate doar capul afara (deci coloana de apa ar trebui sa fie destul de mica) in asteptarea prazii. Din cate am mai citit eu sunt destul de agresive si greu de manuit, asa ca cine o ia ar fi bine sa fie experimentat macar in domeniul testoaselor, daca nu cu reptile in general.
Nu merge tinuta impreuna cu alte testoase acvatice gen TSE/TSS mai ales din cauza conditiilor de mediu diferite.

E un exemplar frumos oricum si cred ca s-ar simti bine doar intr-o gradina sau macar intr-un mini-az amenajat in casa; in nici un caz intr-un acvariu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 12 Feb 2013, 00:00

E superba :o Ar fi pacat sa ajunga la persoane ce nu ii pot oferii un trai corespunzator :blob: :blob: :blob:
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de vic » 12 Feb 2013, 19:08

Buna!

E o Pelodiscus sinensis, nu Apalone. M-ar interesa macar sa le vad. Nu-mi permit 40 RON pentru fiecare, poate gasesc alta varianta. Trimite-mi si mie, te rog, datele de contact!

Multumesc!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 12 Feb 2013, 19:59

Da, cred ca ai dreptate. Oricum, partea cu agresivitatea ramane valabila si dimensiunile mai mari ca la Trachemys (30cm). Doar un exemplar aveau; restul sunt TSE/TSS.

N-are ce cauta intr-un acvariu; cel putin nu intr-unul clasic amenajat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 13 Feb 2013, 00:10

Intelesesem eu gresit, Sheppard... ma tenta un grup de Pelodiscus :roll:. E buna si una, mai ales fiindca n-o vad bine pe viitor in captivitate... sau poate sa ajunga in balta. Raman mai mici si decat spinifer, dar am inteles ca-s mai fioroase. Acum cativa ani am refuzat doua ocazii de a prelua niste Pelo mari- nu aveam conditii. Ce s-o fi ales de ele...

Ei, peste un an-doi, manusile de sudor! Merg si la spiniferi si la pelodiscus :D!

@Tiger: fii mai ager, mai verifica! Daca vanezi la fel de neatent ... :lol:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 13 Feb 2013, 00:39

:D mda, am si eu un proiect in gand sa amenajez in curte o mini-balta cu apa mai mica; s-ar simti bine testoasa acolo, doar ca nu stiu in ce masura s-ar intelege cu celalalte daca o "viziteaza". Nu cred ca iese prea bine.

Eu prefer totusi sa nu ma risc cu degetele - pana la urma o sa am nevoie de ele ca sa profesez :lol:
Daca ai posibilitati, la tine cred ca ar sta cel mai bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 13 Feb 2013, 17:46

La o adica, pot sa o preiau (sper) si s-o tin pentru tine, daca o vrei neaparat.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 13 Feb 2013, 17:57

Nu, stai linistit; multumesc. M-am tot gandit dar nu stiu cum se intelege cu celalalte asa ca mai bine nu ma bag. Plus ca pana la primavara/vara mai e mult.

Am un interes acuma pentru Cyclura cornuta; m-am tot uitat de ceva vreme pe net la specia asta. Mi-am comandat acuma o carte despre Cyclura si cred ca as putea avea grija mai usor de o iguana rinocer decat de un monstru camuflat in mal care sa imi vaneze degetele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 13 Feb 2013, 18:34

@Vic: ai PM cu datele de contact ale magazinului.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Al3xin0 » 22 Mai 2014, 07:20

Acest exemplar a fost eliberat cumva in parcur I.O.R.?? Zilele trecute si saptamana trecuta am vazut o testoasa asemanatoare. E destul de maricica de la distanta eu ii dau 35-40 de cm. Am vazuto in ”canalul” de la insula mare.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de ela_crux » 08 Iun 2014, 23:05

Pfuuu! Ce haos si amestecatura! Dupa mine nu suna bine iar Sheppard a zis "Nu merge tinuta impreuna cu alte testoase acvatice gen TSE/TSS mai ales din cauza conditiilor de mediu diferite."
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator