Plante de acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de roxana98 » 14 Noi 2009, 20:14

vai!!!!!! chiar vroiam sa iau plante de plastic.bine ca ai ziso.exact la timp :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

Re: Plante de acvariu

de utlizator » 28 Aug 2010, 09:13

Mojave scrie:b) folosim un substrat nutritiv
De exemplu:
- laterita - pietris roscat, fin, asemanator ca textura cu argila, adesea amestecat cu pietris obisnuit, pentru un plus de nutrienti. Inainte de folosire se clateste bine, altfel da apei o tenta roscata timp de cateva zile.
- fluorita - pietris asemanator lateritei, dar usor abraziv, si mult mai dur. De asemenea, este mai bogat in nutrienti, dar si mai scump. Nu se "inmoaie" sau dizolva in apa, dar coloreaza apa mai rau decat precedentul. Din cauza duritatii, nu se recomanda testoaselor mici, carora inca nu li s-a intarit perfect carapacea. In mod ideal, se foloseste ca substrat pur, dar poate fi si amestecat cu pietris obisnuit.


Imi puteti spune va rog unde gasesc laterita ?
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mai 2007, 03:04
Localitate: bucuresti

Aqua Soil Africana

de diego » 28 Aug 2010, 09:30

Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de utlizator » 07 Sep 2010, 07:56

mersi @diego

dar mi se pare cam scump. voi ce folositi ca substrat?
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mai 2007, 03:04
Localitate: bucuresti

de diego » 07 Sep 2010, 09:07

eu am luat substratul dintr-un parau de munte pentru ca e mai putin poluat dar si asa l-am spalat bine inainte sa-l pun in acvariu
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Jumpy & Rusty » 07 Sep 2010, 11:29

Merg 2 plante de decor,dar daca sunt prea multe ,e deranjant pentru testoase.Cel mai bine pui pe geam,poze cu natura,ceva verde.
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

de Sheppard » 11 Iul 2011, 14:56

Un link catre alta lista cu plante toxice pentru testoase: http://www.chelonia.org/Articles/plantsthatpoison.htm
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 19 Sep 2011, 17:49

O mica intrebare: peste iarna ce sa fac cu plantele acvatice (sau ce a ramas din ele), atata timp cat testoasele hiberneaza? Ma gandesc ca trebuie sa stea sub un bec UV ca sa mai creasca si sa nu moara nu? Si mentinute bineinteles la temperaturi de 22-28 grade in apa.

Deocamdata stau afara cu testoasele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de TheBug » 01 Feb 2012, 17:20

Am si eu o intrebare. Feriga sau salcia dauneaza testoaselor? Nu le-am gasit in lista plantelor daunatoare si as vrea sa incerc sa le pun in terariu. De la salcie as vrea sa folosesc frunzele pe post de decor pe insula iar feriga sa fie plantata ca sa ajute la igienizarea apei. Multumesc anticipat! :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de Sheppard » 01 Feb 2012, 20:42

Nu, nu strica deloc. Poti planta si salcia in apa pentru curatat.

In recipientele cu testoase mai mici, am pus pamant pe insule, iar la primavara voi planta iarba. In rest, mai am cate un ghiveci mic pe fiecare insula cu o feriga pentru umbra si decor. Le place mult sa se asunda dupa plante.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de TheBug » 02 Feb 2012, 09:27

Multumesc Sheppard! Luasem in calcul si varianta plantarii salciei dar va trebui sa gasesc o mladita suficient de mica incat sa incapa in terariu. As fi incercat inca de acum sa pun feriga, dar n-am de unde s-o iau din pacate, pentru ca voiam sa iau feriga de padure. As incerca in Metro sau Praktiker, poate au din aceea in ghiveci sau va trebui sa am rabdare pana la primavara, desi sunt nerabdator sa amenajez un loc frumos in care sa se simta broscuta mea ca acasa :) Am avut plante de acvariu (Cabomba Caroliniana) dar s-au transformat repede in bucatele ( cu ajutorul broscutei, evident ), care mi-au tot infundat filtrul, asa ca am renuntat la ele. Am vazut la terariile tale metoda ta de plantare si mi s-a parut foarte interesanta asa ca o voi folosi si eu :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de Sheppard » 29 Aug 2012, 20:14

Zambila de apa (Eichhornia crassipes) este o alegere foarte buna pentru habitatele testoaselor acvatice. Infloreste frumos (eu inca nu am vazut flori la ale mele), este o planta plutitoare si se inmulteste repede. Toate plantele din poza provin dintr-una singura cu un diametru de vreo 20cm si cativa puieti cumparata in iulie de la Baumax.
Pe langa faptul ca arata bine, reprezinta un loc de ascunzis excelent pentru testoase (reduce stresul) si chiar loc de stat la soare catarate pe plante. De asemenea, curata foarte bine apa, iar in urma mizeriei mari lasate in urma de testoase, se dezvolta si mai bine. Trachemys mai si ciugulesc ocazional din ea. Recomand :wink:

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Pandy » 03 Sep 2012, 07:20

M-ar tenta si pe mine zambila ta, dar eu as vrea sa o bag in acvarii. Ai incercat? Am vreo sansa sa reziste? Are nevoie de substrat?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 03 Sep 2012, 09:46

Nu vad de ce nu ar merge si in acvariu, doar ca am observat ca ii place la soare, deci ii va trebui lumina multa. Substrat nu ii trebuie - e complet plutitoare si din planta mama ies alte colonii mici atasate prin ramuri lungi mai groase care apoi se rup. Iar mizeria care o fac testoasele e fertilizatorul perfect pentru ele.

Inca nu am incercat sa o pun inauntru - azi o sa pun 2 colonii mici in casa ca mi-a iesit un pui din ou si am zis sa aiba si el ceva natural, nu doar plante de plastic. Provocarea cea mare o sa fie trecerea peste iarna a catorva plante.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Pandy » 04 Sep 2012, 07:57

De soare nu se pune problema, e in jur de 6 ore pe zi. O zona filtrata de geam, o zona libera. Ramane de vazut dupa ce iau daca vor prinde sau nu.

Multumesc!
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori