Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de Busimaca » 10 Aug 2012, 13:59

Salutare! Sunt nou pe forum si as vrea sa va intreb daca gandacii blaptica dubia sunt buni pentru testoase. Eu am o testoasa trachemys scripta scripta este mica are 5 cm dar ma gandeam cand va mai creste daca ii pot da.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Aug 2012, 20:36
Localitate: Targoviste

de vic » 10 Aug 2012, 17:23

Dubia?? La cat de greu cresc, mai bine ii vinzi! Stiu, poate ca deja ai sute de adulti, care colcaie... merge incercat, sigur... toxici nu sunt. Sa nu se sperie de ei :D !
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Busimaca » 10 Aug 2012, 20:08

Am destul de multi. Masculii au murit toti dar femelele nu mor si tot fac pui.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Aug 2012, 20:36
Localitate: Targoviste

de ela_crux » 13 Aug 2012, 09:32

Lume lume, tineti-va bine! :) Am fost pe la piata, petshop, etc si m-am intors acasa cu doua recipiente de inima de vita, una de la BioLio, de care a mai mancat pana acum si una de la Exotic-k. Am zis sa ii dau de la Exotic, ii pun frumos in apa si ce sa vezi! Nu le mananca! Deci printesa are gusturi rafinate, da!? :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 13 Aug 2012, 10:32

Incearca cu peste si carne de vita cruda, rame etc. - eu folosesc foarte putin hrana din pet-shop. Gammarusul si pestele sau crevetii uscati sunt mai atragatori ca mai arata a prada, pastreaza forma animalului; inima de vita si peletii sunt cuburi repspectiv cilindrii - nu arata a nimic din ce ar manca o testoasa in salbaticie, iar daca nu va gusta din ele macar o data, nici nu va stii ca e de mancare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 13 Aug 2012, 17:08

I-am luat si hamsii congelate, am decongelat una, am taiat-o marunt si i-am pus in apa, nu a mai ramas nimic din ea. Acum, tu zici sa semene cu prada... dar hamsia aia are totusi vreo 10 cm lungime si testoasa tot cam la fel... crezi ca ar fi ok sa ii dau hamsia fara sa o mai tai? Am vazut ca a inghitit o data un peste uscat de 2cm cu totul, fara sa il rupa, e bine/sanatos/sigur pentru ea asa, nu pateste nimic? Multam si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 13 Aug 2012, 17:10

Daca e prea mare hrana o va sfasia cu ghearele - la peste e mai usor, dar la carne de vita e bine sa o tai mai marunt ca e mai tare si se chinuie mai mult cu ea. Poti taia si pestele in bucatele mai mici - asta oricum are si un miros patrunzator si nu ii va rezista.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 15 Feb 2013, 23:44

Sheppard scrie:Anul trecut am gasit in pet-shopul din Afi Palace Bucuresti conserve de la Exo-Terra cu hrana pentru reptile. In principiu sunt diverse vietati pe care le mananca reptilele bagate in conserva. Eu am incercat cu melcii, crevetii si caii de iarba. Melcii au fost mai putin indragiti de testoase, insa cu caii de iarba e alta poveste. Puii cel putin se lupta sa ii sfasie in acest moment. Caii de iarba i-am luat de la Zoomania din Sibiu, unde au inceput sa aduca aceste conserve. Pretul este in jur de 13 ron/conserva.

Dupa deschidere se pot pastra linistit la frigider timp indelungat fara nici o problema.

Imagine

Detalii pe site-ul exo-terra: http://www.exo-terra.com/en/products/canned_foods.php

Cam cat tii din aceste conserve la doi pui de testoase,fiindca m-am gandit sa le cumpar dar nu stiu cam cat le ajunge?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de Sheppard » 16 Feb 2013, 00:21

Le ajunge destul de mult timp, cateva saptamani sigur, mai ales daca le mai dai si ceva pe langa. Doar ca nu la toate testoasele le plac chestiile astea - depinde de gusturi. Eu am luat spre exemplu acum cai de iarba sa ii dau la un pui care nu hiberneaza si evident ca nu s-a atins de ei. Tin conserva la frigider pana ies celalalte testoase din hibernare si le dau lor sa ii manance.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Adi » 16 Feb 2013, 12:08

Astazi le-am luat cubulete de inima de vita si mananca ca spartele:)
Dar la zoomania se gaseste meniu saptamanal?
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

de tiger » 16 Feb 2013, 16:06

poti hrani cu ele testoase mai mici?ca vreau sa manance sa se faca mari :D

am gasit melci si-n animax din afi
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Al3xin0 » 31 Iul 2013, 18:07

Hei sal ii pot da lui Schumy ( broscuta cu tample rosii varsta 3-4 luni) puiet de somotei african?
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de SAILORMAN » 22 Oct 2014, 19:03

Va salut ! Sunt nou pe forum si am 2 broscu?e de California cu tâmple ro?ii. Sincer nu stiu ce vârst? au , când au fost cump?rate nu ni sa spus si nici nu am avut inspira?ia sa întrebam. De , culpa încep?torului putem spune. Le am de 5 luni si acum sunt de cca 6 cm la lungimea carapacei. Una este mai mânc?cioasa decât cealalt? , si mi-ar place sa cred ca am un mascul si o femela. De?ii nu stiu cat ar conta acest lucru. Referitor la mâncare , pana acum 2 luni au mâncat doar gammarus. Si in ultimul timp , bineateles dup? ce am r?sfoit pu?in internetul dup? informa?ii, le-am dat si peste alb + inima de vita ambele liofilizate . Iar la recomandarea vânz?torului de la pet shop am cump?rat si turtlesticks de la Podovan. Toate astea le m?nânc? si-mi convine ca le agreeaz? , iar eu încerc sa le combin cumva ca sa nu aib? o 'monotonie' in alimenta?ie. Azi am cump?rat de la magazinul cu produse pesc?re?ti , rame vii si niste viermi?ori ro?ii (vii) care sunt mai mici la lungime , cam de 1 cm. De rama s-au speriat cumva , când au muscat-o a început sa se zvârcoleasc? si nu s-au mai atins de ea , iar viermi?orii doar o broscu?? a mâncat cealalt? nu sa past? interesata. Nu stiu daca le fac bine viermi?orii aia , si probabil mai bine le iau niste gupii daca tot vreau sa le dau si ceva hrana vie. Daca ave?i voi alte idei sau sfaturi , va rog s?-mi spuneti.
Am sa pun si unele poze atât cu broscu?ele cat si cu terariul pe care l-am confec?ionat personal , dar asta dintr-un alt thread , dup? ce ma acomodez pot în cu forumul. Deocamdat? sunt un pic confuz unde as putea scrie.
Cu stima !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

de Sheppard » 23 Oct 2014, 00:43

E bine ce ai dat. Recomand si carne cruda de vita, pui, peste (sprot e cel mai ieftin si un aliment complet; grija sa fie doar congelat; sunt ceva pungi la Billa si Kaufland cu Sport-Del Mare parca ii zice, albastru cu alb pe ele, de 400g, iar sprotul acela e mic, deci nu mai trebuie sa te chinui cu taiatul in bucati mai mici; e vreo 4 lei o punga). Toate astea se decongeleaza bine inainte si se cumpara doar congelate, fara condimente, sare sau alte porcarii.

Viermisorii aceia mici sunt buni si ei daca nu provin din ape poluate. Deci grija de unde cumperi si de unde provin. La fel si cu ramele.

Poti incerca si cu conserve de hrana de la Exo Terra, peleti pentru testoase, tot de la Exo Terra (http://www.exo-terra.com/en/products/nutrition.php), melci, salata, plante acvatice naturale (http://www.testoase.com/topic17.html) - extrem de importante in alimentatie pentru a asigura mineralele necesare.

Si sa le pui in apa saptamanal pastile efervescente de Cal-D-Vita, Calciu Sandoz sau, cel mai bine, Berocca, care contine si magneziu si ceva vitamine. Asta pentru o dezvoltare armonioasa a carapacei, in combinatie cu becul Reptiglo 5.0/Reptile UVB100. Fara astea, apar malformatii si boli.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SAILORMAN » 23 Oct 2014, 07:42

Pai ramele si viermisorii aia sunt din magazinul pentru pescari. Ma indoiesc ca sunt captivate de undeva din medii poluate. Oricum voi intreba la magazin de unde provin.
Chestia cu Calciu Sandoz efervescent nu stiam, am sa incerc si asta. Au ele broscuta aia cuparata din magazin dar cu siguranta nu-i de ajuns.
Azi vreau sa le cumpar cativa pestisori vii : guppy sau neon , sa vad reactia . Si eventual ma orientaz si la unul sau doi pesti sanitari , dar ceva mai mari.
Va tin la curent cu noutatile.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron