Ajutor! testoasa de uscat cu carapace sparta si fara apetit

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de Durpaneus » 22 Sep 2009, 00:21

da.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Sep 2009, 20:17

de davidk » 07 Oct 2009, 06:24

ce mai face dobrogeanca? mananca? Acum, in perioada asta, im imaginez ca este foarte posaca si fara apetit, avand in vedere ca vine iarna si probabil ar vrea sa hiberneze!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

Situatie asemnatoare

de ela_crux » 16 Iul 2012, 23:59

Salutare tuturor!

Acum 2 zile am adunat de pe sosea o mogaldeata de testoasa cu carapacea sparta si nu prea stiu nimic despre testoase, nu am habar ce specie, daca e de apa sau de uscat [cred totusi ca de uscat], ce ar trebui sa ii dau sa manance, ce facem cu buba...

Buba inseamna o crapatura lata de ~3mm si lunga de vreo 3cm... cand am adunat-o era crapatura pur si cimplu, apoi a umplut-o cu ceva solutie gelatinoasa... ea pare sa fie ok, se misca prin casa, isi misca toate membrele.

I-am dat sa bea apa si cred ca a baut, i-am pus niste morcov si ceva salata dar nu s-a atins de ele... azi i-am facut rost de ceva graunte de la un pet-shop dar nu stiu de care sunt si dc sunt ok pt ea, nu a mancat din ele.

Alta intrebare/nedumerire ar fi urmatoarea: avand in vedere starea si patania ei, cum ar fi mai bine pentru ea, sa o tin mai departe in casa sau sa o repatriez??

Multumesc foarte mult tuturor pentru ajutor! Va doresc toate bune!

Imagine

Imagine

]
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Iul 2012, 01:12

Testoasa este din specia Emys orbicularis, testoasa de APA europeana - specie acvatica si PROTEJATA prin LEGE. Prin urmare va trebui eliberata, iar in acest sens te poate ajuta cel mai bine tibor.sos de aici de pe forum - te va indruma spre o locatie sigura in apropierea ta.

De unde esti si pe unde a fost gasita testoasa?

Avand in vedere plaga, va trebui sa fie ingrijita pana se reface - daca o eliberezi acuma risca sa se infecteze si sa faca septicemie, iar apoi va muri. Problema este ca va trebui sa mergi cu ea DE URGENTA la un veterinar competent care are experienta cu testoase: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=8

Avand in vedere lipsa de experienta cu testoase si lipsa unui spatiu corespunzator pentru ea, as recomanda sa o preia cineva care sa o poata ingriji - si aici poti vorbi cu tibor sau te pot ajuta si eu; dar din nou, depinde de unde esti.

Testoasa este carnivora si mananca carne de vita si pui cruda, peste (sprot), rame, hrana pentru testoase din pet-shop (gammarus, pestisori, peleti), creveti de balta vii si mai sunt niste conserve de la exxo terra cu astfel de mancaruri (creveti, greieri, cai de iarba, pestisori, melci etc.). A NU se da carne de porc pentru ca e greu digerabila. Testoasa are nevoie de apa pentru a se hrani - foloseste apa pentru a inghiti hrana.

Temporar, va trebui sa ii amenajezi un loc suficient de mare: de preferat ar fi o cutie de plastic mare in care sa pui apa pana la rana - in apa nu se va vindeca nimic. De asemenea, ar avea nevoie de expunere directa la soara (nu prin sticla de la geam) sau bec Reptiglo 5.0. Este de preferat becul pentru ca afara risca sa se supraincalzeasca apa (nu are voie sa treaca peste 30 grade Celsius) si pot veni muste care sa depuna oua pe rana. MARE GRIJA la acest aspect - am avut experiente foarte proaste cu mustele!!! Expunerea la razele UV-B emise de soare sau becul reptiglo vor grabi procesul de vindecare si sunt necesare pentru digestia si metabolismul fosfo-calcic al testoasei.

Plus ca ii va trebui si o suprafata complet uscata pe care sa poate iesi usor.

Deci concluzia mare: mai intai trebuie ingrijita corespunzator, iar apoi eliberata. Sa ne tii la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 17 Iul 2012, 08:39

Salutare Sheppard si multam de raspuns.

Treaba este un pic mai complicata cu "galusca" [asa am numit-o noi]: am adunat-o de pe un drum din bulgaria iar noi acum suntem in vacanta in turcia si mai urmeaza inca cateva zile de grecia... asa ca in tara ajungem abia peste cateva zile si atunci o putem duce la vet. Pe aici prin TR parca nu as avea incredere, nu stiu locul, nu cunosc limba...

Spuneti-mi ce pot face pana la intoarcerea in tara si unde pot sa o duc la un vet bun in bucuresti si in ce zona a fi mai bine sa o eliberez dupa vindecare [cat timp va dura vindecarea?!].

Treaba cu "protejata de lege" imi este foarte neclara: ce inseamna si ce presupune asta de fapt? Cum o protejeaza legea daca ea umbla libera pe sosele? Ieri am fost la piata aici unde suntem si aveau broscute de acest fel de vanzare...

Multam inca o data si va doresc toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Iul 2012, 13:56

Specia este pe cale de disparitie si este braconata intens, nu numai la noi in tara, regasindu-se mai ales in comertul ilegal cu animale de casa protejate de lege.

Ai legislatia pentru Romania cu privire la testoasa aici: http://emys-ro.webs.com/legislatie.htm
Ea este inclusa si in CITES si este protejata peste tot in Europa unde apare.

Prin urmare, detinerea si/sau comercializarea ei sunt ilegale; se risca un dosar un penal, amenda considerabila sau chiar inchisoare. Daca ai vazut asemenea testoase in piata de vanzare si nu provin din crescatorii autorizate cu acte in regula (si cel mai probabil nu provin de acolo, ci sunt braconate din natura), ar fi de preferat sa instiintezi politia ca sa ii ridice pe vanzatorii aia ilegali, sa confiste testoasele si sa le elibereze inapoi in natura.

Legea le confera statutul de specie protejata, dar aia nu inseamna ca trebuie sa fie ingradite intr-o curte ca sa nu ai voie sa te atingi de ele; e absurd sa faci asta cu un animal salbatic.

Avand in vedere ca este din Bulgaria, NU se poate elibera la noi, pentru ca amesteci liniile genetice; exista mici diferente de la o zona la alta. Prin urmare, va trebui sa fie eliberata tot in Bulgaria.

Cu vindecatul nu stiu ce sa zic. In general la reptile orice rana se vindeca mai greu, fiind cu sange rece si avand un metabolism mai incet. Cateva saptamani va dura sigur.

Deocamdata, o poti tine intr-o cutie de palstic cu apa pana la rana, sa ii dai de mancare ce ti-am spus tot in apa si sa o mai lasi la soare din cand in cand - numai grija ca apa sa fie pe la 21-24 de grade si niciodata peste 30 de grade. Link catre o lista de cabinete veterinare din Bucuresti ai la postul de mai sus.

Eu zic sa ai grija si la granita cu ea - mai ales la granita cu turcia; in UE ai voie sa mai transporti animale peste granita (la unele ai nevoie de anumite acte, mai ales la cele protejate, care sa ateste ca provin din crescatorii, ca sunt vaccinate etc.).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 17 Iul 2012, 14:13

Salutare din nou,

Exista atunci o dilema in acest caz: o iau la Bucuresti sa o duc la un vet bun - va rog sa imi recomandati unul si am grija de ea pana la vindecare... sau o eiberez in bulgaria la intoarcerea spre tara... oricum, ideea este ca nu mai am drum prin locul unde am gasit-o... Si atunci nu mi-e clar ce este mai rau: sa o abandonez ranita sau sa se amestece linia genetica... pentru ca un drum de 400km dus si inca 400km intors nu imi este tocmai la indemana :(

Apoi mai e una: am gasit-o, vreau sa o tin pana se reface... chiar este posibil sa rimsc amenda/dosar penal/inchisoare pentru ca am vrut sa fac o fapta buna?!?! Departe de mine orice gand de a o pastra, din ce am citit trebuie conditii speciale pentru hibernare si nu prea i le pot asigura in apartament.

Pana una alta, spuneti-mi va rog daca este vreo crema sau vreun medicament pe care sa i-l iau din farmacie pana ajung cu ea la vet... daca ajung... vreau sa fac ceea ce este mai bine pentru ea in aceasta situatie. Multam din nou si toate bune!

LE: in momentul asta pare destul de agitat/a [e femela sau mascul?], tot incearca sa se urce pe pereti...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Iul 2012, 14:36

Ideal este sa fie ingrijita corespunzator. Eventual ia legatura si cu tibor.sos (da-i un mesaj privat) si intreaba-l daca o poate trimite apoi in Bulgaria prin cineva - se poate gasi o solutie de a o trimite in siguranta inapoi, asta nu e problema.

Parerea mea este ca daca va fi eliberata inapoi in natura in situatia actuala, sansele de supravetuire nu sunt chiar bune - poate face usor septicemie.

Dintre cabinetele veterinare din linkul de mai sus, sigur iti poate numi cineva din Bucuresti pe cel mai bun - putina rabdare.

Deci, daca poti, ar fi bine sa o iei la Bucuresti pana se face bine si apoi trimisa inapoi in Bulgaria.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 17 Iul 2012, 17:03

Multam de raspuns, am sa ii scriu si lui tibor.sos pe privat si voi citi si topicul despre cabinete veteritare. Acum i-am adus trei pestisori congelati, pe unul inceput sa il tarasca prin baie si am decis sa i-l rup in bucatele, sper sa manance din el.

Revenind la buba, spuneti-mi daca este ceva ce pot face sa o ajut pana ajung in buc la veterinar, daca este vreo crema pe care o pot cumpara de la farmacie sau ceva similar. Si inca una: e femela sau mascul?

Multam si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 17 Iul 2012, 19:05

In privinta sexului, daca plastronul (carapacea de pe burta) e plata, e femela; daca e concava, e mascul; din poze nu prea imi dau seama, dar mizez pe femela.

Nu uita, are nevoie de apa ca sa inghita hrana.

Cat despre rana, NU aplica crema - va crea doar un mediu anaerob dedesupt ce va favoriza infectia cu anaerobi, gangrena, septicemia etc.
Eu as recomanda asa provizoriu sa ii aplici Oximed spray pe rana in fiecare zi, dar avand in vedere ca esti in Turcia si mergi in Grecia, mai mult ca sigur nu gasesti produsul acolo, sau e sub alta denumire pe care nu am reusit sa o identific. Cel mai bine ar fi sa suni la unul din medicii veterinari din bucuresti enumerati in lista aceea si sa iti spuna prin telefon ce ii poti da din tarile respective pana sa o duci la consult.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 23 Iul 2012, 22:33

Noutati! Astazi i-am cumparat inima de vita si gammarus, pus in "piscinica" cu apa de 1cm, am adaugat si "galusca" in peisaj, cred ca a mancat cate ceva de pe acolo, inima de vita clar lipsea ulterior la invetar.

Dupa-amiaza am fost la clinica Di-Vet, la d-na doctor Gurgu, a confirmat ca e femela si apoi a urmat interventia: curatat crapatura, dat cu spray antibacterian Cothivet, adaugat ceva praf galben, plature si bandaj sa stea stransa carapacea. Dansa a estimat ca in aproximativ o luna o sa fie bine.

Pana atunci, timp de 2 zile nu are voie in apa iar peste o saptamana putem scoate bandajul si merge la control. Am mai primit ceva multivitamine care sa o ajute sa se refaca.

Cothivet-ul l-am procurat din grecia, la recomandarea unui medic veterinar de acolo iar d-na doctor Gurgu a confirmat ca este foarte bun.

Iata si ceva poze facute dupa vizita la medic:

Imagine

Imagine

Imagine

Bafta si toate bune tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 24 Iul 2012, 00:05

Faina treaba! Deci poate o luna va sta la tine. Chiar daca nu are voie in apa 2 zile, ar fi bine sa o mai umezesti pe cap sau sa ii pui la cap o cutiuta cu apa sa vezi daca vrea sa bea, macar o data pe zi - pentru refacere are nevoie si de hidratare corespunzatoare.

Daca ai nevoie de indrumare, nu ezita sa intrebi sau sa cauti pe forum. Sper sa se insanatoseasca repede.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 24 Iul 2012, 23:05

Salutare,

"Galusca" va ramane la mine pana la refacere si apoi va trebui sa vad cum si cand si unde o voi elibera. Medicul veterinar a spus ca o pot elibera si in RO, iar treaba cu "amestecat linia genetica" nu mi-e f clara [din ce stiam eu, asta parca era de bine...]

Astazi a primit apa si multivitamine, grija si drag pe mai departe si mancare maine :)

Bafta tuturor!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 24 Iul 2012, 23:59

E bine doar in situatii extreme cand nu mai ai o populatie suficient de mare intr-un loc pentru a o sustine. Ideea e ca in zona noastra testoasele au anumite trasaturi si cu cat mergi mai la nord sau mai la sud se modifica - de la genotip, la fenotip si comportament. Practic ai "murdari" trasaturile unice ale testoaselor autohtone, fapt ce poate fi evitat. Oricum, aici stie sa te informeze mai bine Tibor.

Pana la eliberat mai e cale lunga. Gasim o solutie si pentru aia. Deocamdata sa se faca bine.

PS: Interesant nume, "Galusca" :lol:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 02 Aug 2012, 18:43

Salutare din nou!

Luni seara am fost cu galusca la control, doamna doctor a zis ca este foarte bine, i-a schimbat plasturele, acum are doar din cel alb rezistent la apa. Pentru ca, yey, de acum are voie si in apa :) Urmeaza control peste 2 saptamani.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron