Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Hrana testoaselor de apa si terestre

de diego » 03 Noi 2006, 13:29

1) Inainte de toate va trebuii sa stabilim cu certitudine specia din care face parte, broscuta noastra si deci tipul de hrana: carnivor, omnivor sau vegetarian.
2) Administrarea hranei se va face diferentiat, in functie de varsta broastelor: la testoasele tinere 0-2 ani, administrarea hranei se face la intervale mai mici, la inceput de doua ori pe zi, iar apoi, o data pe zi, pe cand la cele adulte, hranirea se va face o data la doua sau trei zile.
3) Foarte important este sa le oferim o hrana cat mai variata si fara excese.
4) Cantitatea de hrana se calculeaza astfel incat sa fie egala cu 8-10% din volumul animalului la cele de varsta medie si adulte, iar la cele tinere, avand in vedere ca administrarea se face la intervale scurte (de doua ori pe zii) cantitatea va trebuii injumatatita, o portie aproximativ 5% din volumul corpului.

Plante de apa:

-nuferi
-linte de apa; lintita
-feriga de apa
-iarba broastelor

Fructe:

-mere
-cirese
-banane(in cantitati reduse)
-struguri
-pepene rosu
-rosii
-capsuni
-zmeura
-smochine

Legume:

-morcovi
-broccoli
-dovlecel
-frunze de sfecla
-salata verde
-andive
-varza
-papadie
-frunze de patrunjel

*Fructele si legumele trebuie, in prealabil, sa fie bine coapte, spalate si taiate marunt astfel incat testoasele sa le poata inghitii usor!

Mancare din petshop:

-Inima de vita liofilizata
Imagine

-Creveti de balta
Imagine

- GAMMARUS
Imagine

Alimente inghetate/fierte/conservate/liofilizate:

-shrimps
-surimi
-inima de vita
-carne de pasare
-plancton
-peste uscat
-cereale uscate


*Atentie, nu oferiti broscutelor voastre in general sau numai alimente congelate, datorita faptului ca prin procesul de congelare, complexul de vitamine B se distruge, iar broscutele vor suferii in urma carentei acestui complex!!!

*Aveti grija ca alimentele sa fie bine decongelate, inaintea de a le oferii ca hrana!!!

Mancare vie:

-tubifex
-Carasi/Guppie
-greieri
-rame
-melci de apa
-limax

*Legat de hrana vie, trebuie avut in vedere faptul ca ea poate transmite testoaselor diferiti paraziti. Inainte de a fi oferite spre consumatie aceste alimente trebuiesc spalate foarte bine. Si eventual tinute intr-o prealabila carantina!

**Pentru a nu risca sa contaminati broscutele testoase cu salmonela incercati pe cat posibil sa nu le dati carne cruda de pui, iar carnea de porc excludeti-o in totalitate!!!

**Oferiti o alimentatie cat mai variata, broscutelor voastre, pentru a prevenii carente in minerale si calciu!!!
Ultima oară modificat de diego pe 07 Noi 2009, 14:22, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de simo » 20 Dec 2006, 22:34

e foarte util ce ai scris!
ms
am aflat mai multe...ps:eu si prietenul meu suntem inebunitzi de broscutzele noastre si cat de frumoase sunt!
simo
 

de ramunc » 23 Dec 2006, 11:56

Salutari !
Imi cer voie sa precizez un aspect si anume : varza si bananele trebuiesc evitate cat mai mult posibil !!! Varza are un continut mare de apa si de multe ori cauzeaza diaree , iar bananele contin foarte mult potasiu si se creeaza un dezechilibru prea mare in organism (in cazul reptilelor ierbivore si omnivore, raportul de Ca/K trebuie sa fie de 2/0 , deoarece K se gaseste suficient in hrana de zi cu zi, insa in cantitati prea mari provoaca afectiuni ale sist. osos, aparatului renal..) . Foarte bune sunt , insa, andivele, papadia (hrana perfecta in ceea ce priveste compozitia). De preferat este ca o data pe saptamana sa fie administrat in dieta si fructe sau legume cu continut ridicat de vit C., insa este interzis a se servi citrice,
Sper ca va este de folos interventia mea.
Sarbatori fericite !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

Salut

de flushaddy » 31 Dec 2006, 09:20

Am si e 2 broscute de Florida.. cumparate acum vreo saptamana. Atunci cand le-am cumparat la Pet shop mi-au recomandat sa le dau broscutelor niste viermisori uscati! De 2 zile incoace incerc sa le mai schimb meniul. Am incercat cu morcovi si nici nu sunt interesate! Cum in postul anterior se reconmada fara varza sau citrice, vreau sa stiu voi ce fructe si legume le dati... cum le convingeti sa le manance? Ale mele nici nu se urca pe insulita, deaia tre sa le dau mancarea pe apa!!! Astept sugestii! Multumesc! An nou fericit!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov

de Monoceros » 31 Dec 2006, 11:39

Broscutele tale testoase sunt prea micute pentru a manca si vegetale, deaceea nu trebuie sa te sperie faptul ca nu vor sa manance fructe sau legume. Testoasele de Florida... Trachemys scripta elegans sunt omnivore, insa in primele stadii de viata sunt carnivore, apoi la maturitate devin omnivore. Le poti oferii o hrana variata si cat sunt mici: gamarus (acei viermisori de care ne spuneai tu, defapt sunt crustacei), shrimps, surimi, inima de vita, peste uscat (toate acestea taiate bucatele mici), rame, tubifex, etc.
PS: Testoasele acvatice nu pot inghitii hrana decat sub apa. Deci e foarte bine ca le presari hrana in apa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Salut

de flushaddy » 31 Dec 2006, 13:10

Multumesc mult! M-am mai linistit! Acum tot ce am de facut e sa le gasesc un loc mai maricel... si sa cumpar un incalzitor. Totusi incerc sa le mentin temperatura apei destul de calda! Iti multumesc inca o data! Le-am dat carne de peste!:D :D :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov

dede

de kry_ss_c » 06 Feb 2007, 17:35

ale mele de cateva zile mananca numai mar..astazi le-am dat si salata lui nu ii prea place insa ei ii place tare mult .... :lol:
"Fiecare are amintirile pe care le merita"
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 04 Noi 2006, 16:41

hranirea testoselor de Florida cu rame

de testosu_ninja » 21 Apr 2007, 12:53

Salut,
Vreau sa va intreb daca hranirea broastelor de Florida cu rame , necesita tinerea ramelor intr-un vas cu un tifon deasupra pentru "golirea de pamant a intestinelor ramelor ". Un furnizor de hrana asa mi-a zis.
Stiind ca ramele se hranesc cu pamant si ca reziduurile acestora, produse din acel pamant, sunt un balast digestiv (fara substante hranitoare si minerale deoarece s-a digerat ) m-am gandit ca are dreptate.
Eu incepusem sa le dau rame , fara a le mai lasa in repaus pentru golire. Voi ce ziceti , imi fac griji degeaba sau e bun repausul ramelor cum am mai descris mai sus ? Voi cum le-ati hranit cu rame ? Mentionez ca testoaselor mele le plac tare mult ramele de pamant...mai ales cand le vad ca misca, se transforma in adevarate animale de prada inghitind una dupa alta bucatelele miscatoare...
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de ana2703 » 21 Apr 2007, 22:32

Buna ! Am si eu o intrebare pt testosu_ninja. Deci... cum faci ? Pur si simplu te duci i sapi si scoti ramele ? Si rame din alea normale ? caci stiu ca ramele de pamant sunt mai lungi si groase. :)
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

hrana cu rame si alte tipuri de hrana

de testosu_ninja » 23 Apr 2007, 12:24

ana2703 scrie:Buna !
.....
Deci... cum faci ?
........
:)


Iau ramele si le rup in bucatele pe care le arunc in acvariu. Ramele nu sunt mari ( le iau pe cele mici si rosii care cred ca au mai multe proteine ).
Lacomia apare imediat la broscute si de aceea le limitez portia , altfel cred ca le-ar fi rau la burtici , de lacome ce sunt. Am niste broscute foarte cumsecade , mancacioase si sanatoase tun ceea ce doresc si la ceilalti crescatori sa aiba. Sunt simpatice si foarte agile in apa.
N-am incercat cu papadia , eu le dadeam mar si salata , le-am mai dat si banane dar foarte putin fiindca intr-adevar s-ar putea sa nu le faca bine potasiul continut in ele in timpul cresterii.
Ramele raman preferatele , apoi gamarus ( creveti mici ) , apoi capsule cu peste si vitamine , etc. E bine sa fie diversificata hrana...
Cam atat si astept si eu un raspuns la intrebarea despre repausul ramelor inainte de hranire...?
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de Monoceros » 23 Apr 2007, 23:05

Nu cred ca apare vreo problema pentru testoase, daca ramele sunt servite fara acel repaus... poate pentru pesti este o problema. :|
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de testosu_ninja » 24 Apr 2007, 08:10

Monoceros scrie:Nu cred ca apare vreo problema pentru testoase, daca ramele sunt servite fara acel repaus... poate pentru pesti este o problema. :|


Tot asa ma gandeam si eu. In mediul lor natural, broastele mananca rame normale cu tot ce au in ele , nu am auzit sa prinda ramele si sa le bage la fezandat...
Azi le-am dat papadie tocata , dar nu prea s-au uitat la ea , mai bine le place salata (laptuca). Am vazut ca dupa ce le-am invatat pe rame , raportul omnivor s-a modificat , partea carnivora e de 70 %. Probabil dupa ce vor mai creste se vor face vegetariene, insa acum sunt in crestere si le place mult carnea - de rama... :)
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de dandan » 11 Iun 2007, 12:04

intrebare: le pot da spanac? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2007, 17:57
Localitate: CLUJ-NAPOCA

de iuly_man » 05 Aug 2007, 18:23

am si eu o intrebare
ce peste sa le dau la broaste
mananca si crud sau doar uscat
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Apr 2007, 21:20
Localitate: alba-iulia

de Pandy » 05 Aug 2007, 19:09

Parerea mea ca cel litofizat este cel care trebuie sa ii dai (uscat, de preferat mai bun e ceea ce cumperi de la pet-shop in legatura cu categoria asta de mancare).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator