E ok daca dau unei testoase, mazare?

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

E ok daca dau unei testoase, mazare?

de testoasa98 » 28 Mai 2012, 17:07

Buna revin pe site dupa mai multa vreme :(.. eOk daca dau unei tss mazare??? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de lelia » 28 Mai 2012, 17:19

Buna, cred ca e ok...nu am auzit ca mazarea sa fie toxica pentru testoase. Oricum, da-i la inceput cu moderatie sa vezi cum o tolereaza.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 28 Mai 2012, 17:23

Avand in vedere ca in natura nu se intalneste niciodata cu asa ceva, nu prea cred ca e bine. Daca vrei sa ii dai vegetale, incearca cu salata si cel mai bine cu plante acvatice: http://www.testoase.com/topic17.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de testoasa98 » 28 Mai 2012, 18:26

Ii dau si salata si plante acvatice( de vreo 3 -4 ori deoarece nu rezista la mine in acvariu :( )dar m-am gandit ca poate as putea sa completez meniul oricum ms mult pt raspuns
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de ane » 29 Mai 2012, 17:08

Eu le mai dau spanac de la mine din curte si il mananca cu mare pofta. Poti incerca si tu cu spanac dar daca e cumparat trebuie si fiert. La mine am vazut ca atunci cand gasesc tulpina mai groasa nu o mananca... nici nu musca din ea... in schimb mananca frunzele cu mare pofta. :D
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Logi » 31 Mai 2012, 20:46

Sunt curios...salata/spanacu...cum il dati sa il manance ? Il puneti in acvariu sa pluteasca asa pe apa ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de ane » 31 Mai 2012, 21:15

Eu asa le dau spanacul... si peste un minut nu mai gasesc nimic la suprafata apei si nici sa fi ramas ceva prin apa. Azi le-am dat si zmeura de la noi din curte, nu multa, cateva zmeurici, si tot asa. Desigur ca erau bine coapte.

Mi-a venit ideea stiind ca ele au voie sa manance si tocmai mancam si eu un bol plin cu zmeura si le-am dat si lor 2-3 zmeurici.

Este usoara frunza de spanac/salata si pluteste si le face curioase si dupa ce musca o data din ea*frunza o ,,sfasie'' pana nu mai ramane nimic.:)
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Logi » 01 Iun 2012, 17:38

Chiar sunt curios si voi incerca si eu...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de lelia » 02 Iun 2012, 16:22

Si eu le-am dat din pura curiozitate, un pic de banana (foarte putin pentru ca stiu ca nu e indicata in regimul lor alimentar) si au mancat cu placere. Din cele 3 testoase, una singura este foarte incapatanata si nu se atinge de vegetale. Nu stiu cum sa mai procedez pentru a o determina sa manace frunze (i-am pus si plante de acvariu si degeaba). E adulta,are 13 ani si este necesar sa-si ia portia de verdeata.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Logi » 03 Iun 2012, 12:46

De banana...la mine nu s-a atins..adica a gustat putin dar nu...nu era de ea :)). Dar a mancat o frunza de salata :> Bine...ia cam trebuit o zi...cand am pus-o in acvariu la inceput...se uita doar la ea asa ciudat dar mai apoi...a inceput sa muste..( am vazut frunza mai apoi putin sfasaiata ). Apoi a 2-a zi dimineata..frunza nu mai era :D . Ma bucur tare mult ca a mancat-o.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de lelia » 04 Iun 2012, 08:24

Prima data cand le-am dat salata,am crezut ca nu e adevarat. In 10 minute disparuse cu totul. Apoi am inceput sa le dau in mod regulat, o data la 2 zile....pun in apa mai multe frunze mai fragede si dupa ce se satura le dau si portie de peste sau inima de vita. Nici eu nu stiu daca e chiar in regula sa le dau in aceeasi zi si vegetale si carne. Oricum manaca foarte bine (in special carnea).
Insista cu salata, da-i la fiecare masa. Este foarte bine ca a inceput sa manace vegetale.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de ane » 04 Iun 2012, 13:08

Ale mele mananca aproximativ orice... le-am dat zmeura, o capsuna, spanac si le mananca. Mananca cu pofta si carnea, dar nu le mai pot stapani, cand ma vad iese doar fata din apa si vine dupa mine... incerc sa le fac sa nu-mi mai manance degetele. cand se reped la deget le dau cate un bobarnac peste nas pana se linistesc... dar nici sa le arunc mancarea in apa nu prea mananca... este grea si se lasa la fund si ele sunt atente la mine... am impresia ca ma vad ca pe mancare. nu doar ca vor sa-mi muste degetele, ci doar cand ne*adica si cand vreun membru al familiei sau un prieten pe langa tarc se tine fata dupa el, chiar daca este in tarc incearca sa iasa. si cand le dau mancare nu mai stiu cum sa fac...
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de markos » 06 Iun 2012, 19:39

Nu este bine ce faci pentru ca iti lovesti testoasa si o doare, poate ca din cauza asta te tot musca dar testoasa mea nu ma muscat niciodata deoarece nu am lovit-o.Eu nu as fi de acord sa le dai spanac.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de ane » 06 Iun 2012, 20:27

Ma rog de ce nu esti de acord sa le dau spanac??? Si nu le mai lovesc, ma musca deoarece le dadeam mancarea din mana, si imi asociaza degetul si acum cu mancare... mai nou cred ca ma cred pe mine mancare :lol: . Si acum nu le mai fac asa.
NU MA MUSCA FIINDCA LE LOVEAM...SI NU LE LOVEAM!!!!
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori