URGEEENT

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de biancadumi » 29 Mai 2012, 18:46

Buna,stau la bloc


Da,nu am atata bataie de cap cu el doar ca e greu sa ii gasesc cea ce papa...deobicei i-au din parcuri mai nepopulate sau de la prieteni din curte,bineinteles,le spal bine si le sterg inainte sa i le dau :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Sheppard » 29 Mai 2012, 21:37

De fapt, daca cititi si va informati putin, numai asigurarea hranei e bataie suficienta de cap cat sa te descurajeze sa tii testoase de uscat, iar fara o curte suficient de mare pentru a adposti un habitat sustenabil pentru acestea e aproape imposibil.
Ca sa nu mai zic si de celalalte aspecte din viata testoasei care iarasi sunt mult mai problematice la testoasele de uscat.

Vad ca a crescut bine deocamdata testosul tau biancadumi, fara urme de piramidare a carapacei - e in ordine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 30 Mai 2012, 18:03

Intr-adevar nu am informatii despre testoasele de uscat. Am o colega care isi cumparase o testoasa mititica de uscat. Era jucaria copilului ei. O tinea inapartament...despre hibernare, nici vorba. Dupa vreo doi ani micuta vietate s-a prapadit. Cred ca nu e usor sa o ingrjesti, dar gandindu-ma la mine cu cele testoase mari care fac o mizerie de nedescris, cu grija de a le schimba apa partial o data pe saptamana, total o data pe luna, iar in bazinul cantina (unde mananca) la doua zile...o testoasa de uscat mi se pare parfum.

De curiozitate, are si ea nevoie de bec Repti Glo 5.0, nu-iasa?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de biancadumi » 30 Mai 2012, 22:52

Are nevoie de bec...eu am unul UV nu stiu exact dac Repti GLo 5.0

Asta asa e,e bataie mare de cap cu hrana...spatiul? nicio problema cel putin momentan,la anul ne mutam la casa si nu va mai fi chiar nicio problema :)

In momentul de fata e micut,deci are un terrariu de 80 cm :)

Despre hibernare...al meu nu a hibernat iarna trecuta....si cred ca daca au aceeias temperatura in camera,nu cred sa hiberneze :)

Multumesc,da,si ma bucur ca nu si-a crapat deloc carapacea atunci cand a cazut. E foarte bine :)

E sanatos tun,si pot spune ca e un maaaaare mancacios :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Sheppard » 31 Mai 2012, 07:04

Fara hibernare pot aparea probleme serioase de sanatate, iar cu becul UV, daca e doar UV cum sunt cele in scopuri medicale, risti sa ii provoci cancer daca il tii aprins prea mult; becurile Reptiglo 5.0 nu sunt recomandate degeaba - sunt perfect balansate pentru a imita lumina solara si a le asigura spectrul de radiatii necesar testoaselor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 31 Mai 2012, 08:49

biancadumi scrie:Despre hibernare...al meu nu a hibernat iarna trecuta....si cred ca daca au aceeias temperatura in camera,nu cred sa hiberneze :)


Pai, Bianca... ele nu hiberneaza doar cu vointa de a hiberna, ci urmand schimbarile anotimpurilor, intrand propriu-zis in starea asta cand temperatura scade sub 10*C.
Este o Boettgeri, iar tu o tii la regim tropical, de Chelonoidis carbonaria... ai deja doua probleme: lipsa spatiului in aer liber (variatii de temperatura, soare adevarat) si lipsa hibernarii. Doar hrana pare a fi in regula, fiindca nu e greu sa gasesti cateva frunzulite pentru o testoasa mica... dar iarna nici pe alea nu le gasesti. Cu una din 3 conditii indeplinite poti deduce ca animalutul tau este cu siguranta unul fragilizat, devitalizat, si ca trebuie sa schimbi ceva cat mai repede. Si inceput de piramidare EXISTA! Iar acea culoare crem nu este nici ea in regula, ar trebui sa fie mai spre galben- vezi nuanta de cand era micuta. Nu vezi niciodata acel crem-alburiu la testoase sanatoase!

Lelia,
E incomparabil mai greu sa tii o testoasa de uscat. De aia sunt si asa rare, fiindca in ciuda braconajului imbecil care s-a practicat la noi, retarzii care le-au luat au reusit sa termine, cu RARE exceptii, pana si exemplarele adulte. Puii se duc rapid, evident- nu am vazut/auzit niciodata de pui sau juvenili la retarzi, doar adulti...
Gasesti oricand hrana pentru cele de apa- nu si pentru cele de uscat. ma refer la HRANA adevarata, nu prostii gen salata, sa nu mai zic de altele: fructe, legume etc.
Deformarea se previne incomparabil mai usor la cele de apa, fiind partial carnivore-> aport de vit. D3 din hrana; cele de uscat au nevoie de soare pentru a o prepara- eventual bec UVB... dar deja vorbim de teraristica aici, iar testoasa de uscat nu e animal de terariu.

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de lelia » 31 Mai 2012, 14:32

Bianca, ma bucur ca te muti la casa si ca ii vei putea oferi testosului tau conditiile necesare. Mult succes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de biancadumi » 03 Iun 2012, 18:27

M-am uitat acum la bec,si da,e Repi Glo,stiam ca il luasem din pet shop,nu stiam exact firma...

Vic,o sa iti fac o poza fara blitz sa vezi ca nu are pic de crem sau alb...iese asa din cauza blitz-ului. Cand era mai mica era mai inchisa la culoare,si cu blitz iesea mai deschisa...acum la fel,s-a mai deschis putin intradevar,dar nu e pic de alb sau crem.

Tinand cont ca la anul ma mut la casa,va avea soare cat cuprinde si ii voi amenaja in curte,ceva ingradit de 1 m cat e mic si pe urma ii las mai mult spatiu cand mai creste.

Sa stii ca nu e chiar asa....nu rup cateva frunze..caut cele mai bune locuri si ii iau papdie,trifoi,rocoina si multe altele :) iar pentru iarna,deobicei imi fac provizii,i-au mai multe si le tin la frigider,asa am facut iarna asta,si a fost ok ... am mai plantat si eu in casa cate ceva...si grau :) deci nu duce lipsa de mancare :)

O sa revin cu o poza fara blitz,special pentru tine :)

Toate cele bune :)

Despre hibernare...nu am cum sa am 10 C in casa....e imposibil....


inca ceva,am inteles ca ai testoase de uscat,de ce nu ne arati si noua o poza-2 cu ele ? ca asa sa luam si noi exemplu in cresterea lor :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de lelia » 04 Iun 2012, 08:05

Apropos de hibernare...daca ai balconul inchis cu termopane, temperatura nu scade ata de mult si il poti tine acolo peste iarna. Eu asa am procedat cu ale mele. Am termometru pe balcon si in fiecare zi verificam. In cele mai geroase zile temp. nu scadea sub 8 grade. Daca era ceva mai cald afara, deschideam un pic fereastra pe verticala sa intre aer rece, directionat in sus de pozitia ferestrei, astfel incat sa se mentina o temperatura agreabila pentru hibernare. Totdeauna temperatura tinuta sub control. Si a fost bine. S-au trezit Ok din hibernare, cu pofta de mancare.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 04 Iun 2012, 08:07

PS In rest, felicitari...se vede ca esti iubitoare de testoase.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de biancadumi » 04 Iun 2012, 16:01

Da,am balconul inchis cu termopane :) am sa procedez asa,multumesc :)

Mai mult de rozatoarea :D (am 6 porci de guineea,4 hamsterici) si de alte animalute (2 catei, 1 arici pitic african si un pestisor betta :) ) multumesc,sa iti traiasca testoasele :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Sheppard » 04 Iun 2012, 18:14

Intrebare: ariciul il tii impreuna cu testoasa si daca da, cum se inteleg?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de biancadumi » 04 Iun 2012, 18:25

nuuu,doamne fereste :) aricioaica are cusca ei separata ( 1 metru) si o las seara prin camera,pe broscoi il las numai prin pat,ca e micut si sa nu intre pe sub mobila sa il pierd :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de ane » 15 Dec 2012, 17:01

De unde ai luat-o si la ce pret pe micuta testosica?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator