Cum prind un sarpe?

Cameleoni, Crocodili si Aligatori, Iguane, Serpi, Soparle, Tuatara.

Moderator: Pandy

Cum prind un sarpe?

de takawachinchila » 08 Mai 2012, 09:32

Salut,
Cine ma invata cum sa prind un sarpe de casa? Am inteles ca are cam juma' de metru si a fost vazut prin gradina pe la mine. Vreau sa il prind si sa il eliberez undeva departe de casa mea, ca am un copil mic care se joaca prin gradina si nu am chef de incidente.
Faza e ca sunt mai toata ziua plecat de acasa si nu pot sa stau la panda sau sa iau la vanturat toate tufele din zona cautand sarpele respectiv.
Am inteles ca astora le place laptele dulce, asa ca am pus in pamant un bidon de 5L ingropat, cu dopul gaurit, cu ceva lapte in el. Credeti ca am vreo sansa sa il prind in felul asta? ma gandesc ca l-o atrage mirosul, pe langa laptele ala s-or aduna si ceva insecte si cine stie, poate rezolv asa problema.
Are cineva alte idei?
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 08 Mai 2012, 10:21

Eu recomand sa il momesti cu un soarece mort (se gasesc de cumparat) si tot asa bagat in bidon; de lapte nu am auzit. Din cate stiu eu e mai activ noaptea deci poate ai mai mult noroc atunci.

Da daca il cauti prin curte poate ai noroc si il gasesti. Ultima data cand am prins un sarpe de casa am folosit 2 galeti in care l-am incoltit.

Oricum, nu prea are ce sa se intample - muscatura e doar dureroasa si cam atat. Daca nu e atacat sau nu calca nimeni pe el va fugi.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 08 Mai 2012, 14:13, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de takawachinchila » 08 Mai 2012, 10:23

hai ca o sa incerc si cu un soarece mort, ms de idee.
stiu ca e inofensiv gagiu' dar alor mei le e foarte frica de serpi, mai mult de asta vreau sa il duc departe.
hai ca va tin la curent!
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Youtube: snake trap/capcana pt serpi

de diego » 08 Mai 2012, 14:19

[youtube]http://www.youtube.com/v/L11IQoDr5Wg[/youtube]
din cate am mai citit pe net, prezenta sarpelui indica faptul ca exista soareci sau pasari in locul respectiv
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de vic » 09 Mai 2012, 11:56

Nu-ti face griji pentru vreun "incident"... sarpele nu are nici un interes sa se apropie de om, fie si copil, iar daca se vor intalni, nu este nici o problema... poate doar pentru sarpe, daca nu fuge la timp.

De muscatura- EXTREM de putin probabil sa fie vorba de altceva decat de un Natrix natrix... nici macar tesselata... de neveninosi muscatori- deja vis, sunt MULT mai rari... iar de veninosi- suntem in dosarele Pix...
Natrix nu are nici macar instinctul de a se apara prin muscare!
In afara de eschive si suierat, cel mai curios spectacol a fost adoptarea unei alure mai degraba de cobra decat de vipera, simultan cu incercari energice de fente maiastre pentru a ma evita. Si era o fiara enorma, spre 1,5m!!!

Eu zic sa-l lasi in plata Domnului si sa lamuresti pe ai tai ca nu prezinta pericol... si daca ne gandim ca pana nu demult romanii apreciau "sarpele casei" ca fiind un semn bun, si a-l deranja in vreun fel era tabu... mai bine zi multam ca il ai prin curte, fie si trecator.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 09 Mai 2012, 12:25

pai zdai seama ca de cateva zile tot calmez lumea, le explic ca e de bine sa aiba casa un sarpe cu rol protector alea-alea... ieri nu l-a mai vzt nimeni. poate era in trecere...
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de vic » 09 Mai 2012, 19:59

:D ... deci ai pus toate placile vechi... serpii sunt cei mai sensibili la stres, pleaca primii... totusi, gramada deloc neglijabila de resturi vegetale de anul trecut si ciuberele cu nuferi, pline cu mormoloci de Hyla, au fost suficiente pentru a vedea mai intai coji de oua, apoi 6 PUI, foarte ciudati: predominant maro-roscati in loc de nuante mai reci (gri-verzui), si cu dungile de "persa" binisor schitate!!
Nu mai zic ca din sute si sute de mormoloci nu am mai vazut nimic... dar serpisorii au crescut frumos cu ei :roll: ... si cu tot stresul antropic si pisicile mele!
Cat despre soparle- astea stau, si nu se prea streseaza. Am avut pisici care masacrau cateva pe zi... si am zis GATA! Asa ca acum am o populatie faina de soparle splendide, cu un verde aproape electric- desi sunt doar Lacerta agilis.
Nu, nu am gatit pisicile. Le-am "maritat".
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 09 Mai 2012, 20:38

De cand am capturat acum cativa ani o femela si un mascul de Lacerta agilis - guster parca ii zice pe numele comun - si i-am eliberat impreuna in gradina de la cabana, in fiecare an vad pui, juvenili si exemplare adulte - e de-a dreptul fascinant. Se pare ca le place gradina si chiar acum 2 saptamani am vazut un pui la soare pe o placa de beton.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 10 Mai 2012, 03:49

Nu, gusterul e L. viridis, agilis e soparla banala, "cenusie", desi are o variabilitate incredibila- doar la mine in curte gasesti suficiente sa te minunezi; am vazut una la care acel verde-turcoaz era nu doar aproape "electric", ci si foarte inchis!
E exclus sa fi fost deja ceva soparle la cabana ta?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 10 Mai 2012, 06:42

De obicei erau doar in trecere si niciodata nu vazusem pui. Prinsesem un mascul la cabana si inca o femela de la o cetatuie dintr-o localitate apropiata si i-am eliberat apoi impreuna in gradina de la cabana.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de takawachinchila » 10 Mai 2012, 07:46

Mai, fratilor, pot spune ca nu am mai vazut anul asta la mine specimene de Lacerta Agilis! In schimb, Lacerta Viridis am cu gramada, si-au cartografiat astia toata gradina, fiecare are teritoriul lui, ce mai, una-doua observ ca ma pandeste cate un guster de pe cate o piatra etc.
Foarte interesant este sa le observi comportamentul cand vine vorba de dominatia asupra unui anumit loc, eu am stat cam 30 minute sa urmaresc o bataie pentru o piatra ceva mai rasarita din iarba, piatra de pe care se pot vedea de la distanta posibile amenintari si evident, era vorba de un loc bund e stat la soare.
Cand unui guster i se pune pata pe un anumit loc, cu greu mai pleaca de acolo. La mine, in fundul gradinii mi-am amenajat un spatiu in care mai trag cu arcul. Inainte de fiecare tragere, trebuie sa verific panoul cu tinta, sa nu fie un anume guster acolo, ca sa nu il gauresc! Ce mai munca de convingere :)) nu vrea tipul sa plece de acolo, eu il alung, el da o tura prin iarba pe la spatele meu si se urca pe panou din alta parte! Numai manevre din astea are in cap:))
Legat de domnu' Natrix... nu a mai aparut, poate era in trecere.
S-aveti o zi misto!
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori