Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 16 Dec 2011, 17:33

Si inca o intrebare: ce stiti despre hranirea testoaselor acvatice carnivore cu chenti?

Si ce alta hrana vie recomandati in afara de viermisori tubifex sau rame? Am mai auzit de lume care le hranea cu melci; ce specii de melci recomandati si ce fel sunt - acvatici sau terestri?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Buna,

de Iubi Broscutze » 14 Ian 2012, 19:37

Buna,am vazut in pet-shop niste pufuleti colorati pt testoase,sunt buni pt ele sau le fac rau?Ca ma gandeam sai mai diversific alimentatia.Si am vazut pe acest forum cum ca cineva a pus niste melci vii speciali sa curete acvariul si ca il curata luna,stiti cumva de unde pot sai achizitionez,din bucuresti?Va rod raspundeti repede :idea: :D :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Ian 2012, 14:01

de Iubi Broscutze » 14 Ian 2012, 19:39

A,si cam cat ar costa acei melci?
:?: :(_
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Ian 2012, 14:01

de Pandy » 15 Ian 2012, 07:04

Sunt buni acei pufuleti daca intentia ta e doar sa diversifici alimentatia. Eu le dau din cand in cand ca si cum ar fi un desert.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Iubi Broscutze » 16 Ian 2012, 21:03

Multumesc de raspuns,de acei melci nu stii nimic?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Ian 2012, 14:01

de markos » 01 Feb 2012, 13:45

As vrea sa va intreb daca este buna Repto min
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de Sheppard » 01 Feb 2012, 14:21

@markos: E bun si Reptomin; m-am uitat pe ingrediente si are chestii bune, dar ca orice hrana de pet-shop pentru testoase, are si coloranti artificiali, conservanti si ceva ingrediente extrase din cartofi si cereale. Au un aport de vitamine, insa nu le-as da ca hrana zilnica - eventual ca un fel de desert sau tot la cateva zile pentru a diversifica dieta.

Carnea cruda si proaspata are valoare nutritiva mai mare, iar cu o salata sau niste plante acvatice in plus e numai bine.

Si din cate stiu eu Reptomin nu e tocmai ieftin; cred ca iesi mai ieftin cu peste si carne de la macelarie sau hypermarket.

@Iubi Broscutze: Melci cred ca gasesti de cumparat la pet-shopuri mai mari, dar nu neaparat separat. Eu ii mai rugam sa imi dea din ce aveau prin acvarii. In pet-shopul din Afi Palace in Bucuresti am vazut niste conserve cu melci, dar testoasele mele nu ii prea mancau. Ai mai putea comanda de aici melci: http://www.nevertebrate.ro/Melci
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de markos » 01 Feb 2012, 20:17

Nu a fost asa de scumpa zic eu a fost numai 9,54 pretul.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de Sheppard » 01 Feb 2012, 20:43

Pai da, dar o cantitate destul de mica. La testoase mari, adulte, se consuma in cateva zile. Pentru cele mici mai merge.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de TheBug » 02 Feb 2012, 09:57

Singura hrana uscata pe care o mai prefera testoasa mea e Gammarus. Am avut Reptomin, dar mi-au ramas multe pentru ca acum nici nu se mai uita la ele :D In schimb adora carnea cruda: peste, pui, inima de vita. Ce-i mai place mult este albusul de ou fiert. Sincer, decat sa arunc banii pe hrana uscata si inutila (nu tine deloc de foame), mai bine merg la pescarie si iau hamsie proaspata (nesarata) sau carne de pui sau vita, pe care o portionez, o pun la congelator si apoi ii dau gradual. Dezavantajul minor ar fi decat acela ca trebuie sa tai carnea de vita in fasii marunte ca s-o poata manca, dar prefer sa acord putin timp decat sa dau mai multi bani :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de ane » 01 Apr 2012, 13:22

Unde as putea gasi galeata dinaceea de 1l de creveti de balta, si daca sunt buni? Sunt uscati, dar testoasele le mananca cu pofta sau nu prea le plac?
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Pandy » 02 Apr 2012, 06:27

La Hornbach, dar are mai mult de 1L galeata aia.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 18 Apr 2012, 18:01

Anul trecut am gasit in pet-shopul din Afi Palace Bucuresti conserve de la Exo-Terra cu hrana pentru reptile. In principiu sunt diverse vietati pe care le mananca reptilele bagate in conserva. Eu am incercat cu melcii, crevetii si caii de iarba. Melcii au fost mai putin indragiti de testoase, insa cu caii de iarba e alta poveste. Puii cel putin se lupta sa ii sfasie in acest moment. Caii de iarba i-am luat de la Zoomania din Sibiu, unde au inceput sa aduca aceste conserve. Pretul este in jur de 13 ron/conserva.

Dupa deschidere se pot pastra linistit la frigider timp indelungat fara nici o problema.

Imagine

Detalii pe site-ul exo-terra: http://www.exo-terra.com/en/products/canned_foods.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 03 Aug 2012, 14:30

Salutare si in topicul de hrana :)

Galushca mananca doar inima de vita si pestisori albi, cam 5-6 cubulete de inima de vita si 3 pesti la o masa, e ok si suficient doar atat? Pana la urma nu imi este clar daca trebuie sa ii dau una sau doua mese pe zi...

In afara de cele zise mai sus, i-am mai luat gamarus [de doua feluri], shrimps si sticks-uri dar nu se atinge de ele... in caz ca trebuie si de astea, pentru diversitate... ce inseamna sa o infometez? Cate zile este ok sa nu ii dau mancare? Vreau sa aiba diversitate, dar sa nu pateasca ceva rau.

Multumesc, toate bune!

LE: i-am luat meniul acela saptamanal, nu s-a atins de nimic altceva in afara de cele spuse la primul paragraf.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 03 Aug 2012, 15:12

Incearca cu carne de vita cruda, rame si peste crud (sprot) - o sa fie inebunita dupa ele.

Eu zic sa ii dai de mancare pe saturate intr-o zi, iar in urmatoarea nimic. Si reiei procesul: o zi o hranesti bine, o zi deloc. Pentru testoasele mai mici doar e indicat cu 1-2 mese in fiecare zi; la testoasele mai mari functioneaza bine cum am zis mai sus. Sunt reptile si au un metabolism mai incet, digera hrana mai greu - de aceea e bine sa aiba o zi pauza in care sa digere in liniste.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori