Graptemys pseudogeographica kohnii Testoasa ,,harta "

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Graptemys pseudogeographica kohnii Testoasa ,,harta "

de bogdy » 07 Ian 2010, 20:40

Graptemys pseudogeographica kohnii alias Mississippi Map Turtle (Broasca testoasa harta Mississippi ) :turtle:

Familia Emydidae
Genul Graptemys
Specie Graptemys pseudogeographica
Subspecie Graptemys pseudogeographica kohnii

ImagineImagine

-Broasca testoasa harta este o specie acvatica de apa dulce care isi are originea in America de Nord , mai precis in Valea Mississippi din Illinois si Nebraska ,dar si in Minnesota, Wisconsin, Iowa, Missouri, Kansas, Oklahoma, South Dakota, Oklahoma, Texas, Louisiana, Arkansas, Mississippi, Tennessee, Kentucky, Indiana, Ohio, Alabama, Virginia .
-In prezent este tot mai raspandita in lume ,cea mai recenta statistica este din 2005 care arata ca in europa sunt aproximativ 82,943 dintre care doar 11,92% se afla in salbaticie (9,887 de indivizi)


ImagineImagine

-Carapacea - Una dintre caracteristicile distinctive la broastele testoase harta, este creasta neagra de-a lungul coloanei vertebrale, precum si marginea zimtata din spatele carapacei. Culoarea carapacei este de obicei masline sau maro cu un model complicat de galben/portocaliu in semi-cercuri .
La tinerete , puii sunt mai viu colorat decat adultii , ale caror culori se inchid in timp ,la maturitate au o culoare maronie sau neagra cu pete negre conturate cu dungi galbene.

ImagineImagine

- Plastron - plastronul este de culoare bronzat-galbui, cu linii maro . Acestea cu vârsta devin mai putin distincte.
- Capul - ,,sef’’ al harti Mississippi are principala caracteristica de identificare. Pe de o parte si de alta a capului va exista o linie curbata (semiluna ). Din unghiul de vedere de sus exista o singura linie de rulare în jos spre centrul capului care separa cele doua linii de semiluna pe laturi. ; testoasele harta Mississippi nu au nici o bara peste pupile (spre deosebire de Ouachita si harta falsa), desi exista exceptii.
- Broasca testoasa harta a luat numele ei, de la liniile si marcajele de pe carapacea si pielea ei, care seamana cu liniile de contur ale unei harti.


ImagineImagine


Speranta de viata :25-35 de ani
Dimensiune: masculii 9-13 cm
femelele 15-25 cm
Determinarea sexului: Sexul poate fi determinat prin examinarea cozii.Coada femelei este considerabil mai mica decât cea masculului. masculul are coada mult mai lunga si mai groasa . Masculii au, de asemenea unghiile putin mai lugi.


ImagineImagine

Femela poate depune pâna la 22 de oua cu diametrul de 30 mm fiecare si eclozarea pote dura între 52 si 85 de zile. Masculii sunt, în general produsi la 25 ° - 28 ° C, iar femelele la 31 ° - 35 ° C, si genuri mixte, la 28 ° - 31 ° C. Ouale se depun in nisp acoperit de apa.

Dieta : broastele testoase harta sunt omnivore . ele mananca multe alimente vii , cum ar fi greierii, viermi si alimente comerciale uscate. Ele vor mânca, de asemenea si unele legume, cum ar fi salata verde .

Cum se hranesc ??
Hranirea se face o data pe zi pâna la aproximativ 6 luni. La aceasta vârsta este recomandata o hrana cat mai variata, suficienta doar pentru a le tine de a fi foame, dar nu sa le ingrase. Dupa 6 luni hranirea se face la fiecare doua zile, si se adauga vegetale in dieta

ImagineImagine

ImagineImagine

Acvaterariu
Ele au nevoie de o zona buna de uscat (insulita) pe care sa iasa în totalitate din apa si sa se usuce complet (inclusiv plastron, insulita trebuie si ea sa se usuce, nu sa ramana umeda). In acest domeniu nu v-a avea nevoie doar de o sursa de caldura (incalzitor), ar trebui sa aiba si o sursa de UVB (UV-B este un bec/neon care contine UV-B , recomandat penrtu asimilarea vitaminei D3 , care intareste carapacea). Broastele testoase harta au reputatia de a fi mai predispuse la probleme de sanatate de înalta calitate în cazul în care apa nu este mentinuta limpede, fara impuritati.
Ele ar trebui sa fie deranjate cat mai putin posibil.
Un singur adult de sex masculin ar avea nevoie de un acvariu de 283-340 litri, dar o femela de 25 cm va avea nevoie de cel putin un 400l pentru a asigura un spatiu adecvat . Filtrarea puternica, se recomanda pentru a mentine o calitate cat mai buna a apei. Un incalzitor submersibil pentru a se asigura o temperatura constanta .

ImagineImagine

Viata in natura
Ele locuiesc in apele calme ,lacuri ,iazuri cu vegetatie abundenta.ele adora sa se ascunda prin vegetatie.
Sunt foarte sensibile la soare ,de aceea rareori ies pe uscat doar daca nu este lumina puternica.
Sunt foarte sensibile si la apa murdara , cum am mai spus , deoarece tind sa aiba infectii oculare .
Broastele testoase sunt active la o temperatura de 10-27 grade. Sub 10 grade , ele merg in hibernare sub apa , ascunse in noroi
Legislatie Importul de Graptemys pseudogeographica khonii pentru europa este legal in acest moment.


ImagineImagine

ImagineImagine


ImagineImagine


ImagineImagine
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Zozy and BuBu » 05 Apr 2010, 21:32

Buna!
Si eu detin o Graptemys pseudogeographica dar nu stiu sigur de care e (kohnii sau pseudogeographica). La inceput credeam ca e kohnii dar acum cred ca e pseudogeographica. Este ca cea din penultima imagine pusa de tine. Ma poti ajuta pls?
Si as mai vrea sa stiu si cum iti poti da seama de sex la aceasta specie. Eu sper ca e fetita... :lol: In orice caz... Sper ca ma poti lamuri. Multumesc anticipat! :)
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de OsDeRos » 06 Apr 2010, 04:29

Zozy and BuBu scrie:Buna!
Si eu detin o Graptemys pseudogeographica dar nu stiu sigur de care e (kohnii sau pseudogeographica). La inceput credeam ca e kohnii dar acum cred ca e pseudogeographica. Este ca cea din penultima imagine pusa de tine. Ma poti ajuta pls?
Si as mai vrea sa stiu si cum iti poti da seama de sex la aceasta specie. Eu sper ca e fetita... :lol: In orice caz... Sper ca ma poti lamuri. Multumesc anticipat! :)


se parte ca nici n`ai citit tot dar deja pui intrebari

"Dimensiune: masculii 9-13 cm
femelele 15-25 cm
Determinarea sexului: Sexul poate fi determinat prin examinarea cozii.Coada femelei este considerabil mai mica decât cea masculului. masculul are coada mult mai lunga si mai groasa . Masculii au, de asemenea unghiile putin mai lugi. "

e CHIAR ASA GREU sa citesti tot? probabil ca acum o sa zici "e mica.. are 5 luni... nu`mi dau seama din desrierea asta" ... ptr asta... cauti pe forum unde scrie cam de la ce varsta se pot recunoaste sexele la testoase.. sau astepti pana o sa`ti dai seama.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Zozy and BuBu » 06 Apr 2010, 11:23

Hmm... :( Va credeam un forum de treaba. Eu am intrebat frumos ceva si tu incepi sa te comporti ca si cand... In fine. Nu conteaza.
Am citit chiar tot, dar recunosc ca nu am vazut acea parte :? dar pt. asta puteai vorbi mai frumos... :roll: In fine, merci oricum ca m-ai lamurit... Si imi cer scuze... :roll:
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de OsDeRos » 06 Apr 2010, 12:32

forumul e ok. poate eo`s mai irascibil. cum sa ma comport cand in acelasi enunt ti se da MURA`N GURA si zici ca n`ai citit partea aia. ai cititi inceputu si sfarsitu sau te`ai uitat doar la poze? culmea e ca reply`ul tau a fost seara la 9 jumate.. si`al meu la 4 jumate dimineata. eu cum am vazut si partea aia? :dictator:
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Bibi » 15 Ian 2012, 14:25

unde se poate gasi de cumparat?:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 16 Aug 2011, 09:56
Localitate: Ploiesti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori