Testoasele de uscat- macar un "part-time job"!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de ares80 » 04 Iul 2011, 19:08

azi mi-a adus cineva o testoasa de uscat(la mine e un fel de sanatoriu,care cum se satura de un animal si-l abandoneaza ajunge la mine,animale,pasari ranite,pui cazuti din cuib,bolnave,la fel...) si nu stiu cum as putea sa fac sa ii ofer conditi cat mai bune
ce ma sfatuiti,ce sa fac sa fie cat mai multumita(atat cat poate),de reabilitat nu cred ca poate fi vorba ca e mare deja si nici nu stau intro zona unde traiesc testoasele de uscat :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de Sheppard » 04 Iul 2011, 19:23

De ce sa nu o poti reabilita? Uite aici - o fac ei pentru tine: http://www.portiledefier.ro/carapax/

In topicul asta gasesti de ce are nevoie o testoasa de uscat. De unde esti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ares80 » 04 Iul 2011, 20:39

sunt din hunedoara,aici nu e tocmai habitatul lor,plus ca e mare deja si nu cred ca s-ar putea reabilita
azi inca nu a mancat nimic,sper sa ma descurc cu ea si pana vad ce fac cu ea sa-i ofer conditi cat mai bune,atat cat se pot oferi in captivitate
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de ares80 » 04 Iul 2011, 20:55

felicitari pt site-ul acesta,e intradevar bun
sper sa-i creez un mediu cat mai prielnic si sa se simta cat mai bine
acum doi ani am gasit o testoasa de florida intro balta,tot asa era mare cat o jumatate de minge de volei,dar am dat-o unui prieten ce o are si acum,vara o tine in iazul din curete si iarna o baga in casa
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de Sheppard » 04 Iul 2011, 21:31

Testoasele, ca orice reptila, nu se domesticesc niciodata. Asa ca o poti reintroduce in natura linistit, ceea ce ar fi si de recomandat. Ai putea sa faci o excursie tu pana la rezervatia aceea de pe langa Drobeta Turnu-Severin, sau suni la cei cu site-ul indicat de mai sus. Vor veni ei gratuit dupa ea si o vor elibera prin Mehedinti, in rezervatia Portile de Fier.

Ideea este urmatoarea: testoasele de uscat sunt foarte greu de intretinut din mai multe motive - sunt reptile, necesita multe plante, un meniu variat, experienta cu cresterea testoaselor. Daca nu ai o curte mare cu verdeata multa este exclus sa o tii.

Testoasele autohtone sunt protejate prin lege. Cu testoasa de Florida e altceva - a fost bine ca ai luat-o; a devenit specie invaziva - oamenii care nu le mai vor le elibereaza prin lacuri unde creaza competitie pentru speciile autohtone.

Eventual posteaza o poza cu testoasa sa vedem ce specie este. Informeaza-te bine in privinta alimentatiei, este foarte important!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ares80 » 05 Iul 2011, 10:39

cred ca am sa sun sa vad ce spun cei de la parc,pentru ca locul oricariu animal salbatic e in libertate,indiferent de conditile ce le pot eu oferi
am reabilitat soimi,corb,cucuvea,arici si foarte multe alte pasarele ca vrabiute,gugustiuci,grauri,etc,care au fot fie ranite,fie prea mici sa poate zbura si sa se descurce singure,deci cred ca si broscuta va avea o saorta asemanatoare
multumesc de sfaturi si la cat mai multe animalute reabilitate si eliberate din mana celor "binevoitori si iubitori de natura"
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de ares80 » 05 Iul 2011, 11:18

din pacate am sunat la centru si mi-au spus ca sa terminat programul respectiv,dar daca o duc eu la ei,ii dau ei drumul...
din pacate nu am drum incolo si nici aici la padure nu i-as da drumul ca nu cred ca se va descurca,nu e zona si vegetatia care sa-i ofere habitatul de care are nevoie
of...dar ce ma mir,in tara asta nu sunt fonduri decat pt furat,dar pentru natura nu...o sa vad cum fac sa ajunga in zona rezervatiei sau o sa o trimit la gradina zoo din tg mures,ca acolo am drum mai des si stiu ca au testoase de uscat,desi chiar nu sunt de acord cu asta,dar decat in curtea cuiva care sa nu se ocupe de ea...
e prima vietate cu care nu stiu daca o sa reusesc sa-i ofer cea ce e mai bine pt ea si asta nu-mi place
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de Sheppard » 05 Iul 2011, 11:31

Nu, nu o da la Zoo. Ma mir ca nu vin dupa ea - am mai vorbit eu cu ei prin Mai si ziceau ca inca le preiau. Oricum, facem altcumva atunci. Mai stai putin, ca poate intra vic si iti recomanda pe cineva la care ai putea sa apelezi (el stie mai multe). Daca vrei as mai putea-o prelua eu si sa gasesc o modalitate de eliberat.

Ai putea sa ii intrebi pe cei de la centru acela daca vin dupa ea daca le platesti benzina?

Pana una alta las-o sa pasca prin curte daca ai curte; asigura-i apa intr-un vas mic. Daca nu, mergi pe camp si apuca-te de cules buruieni, cum ar fi papadie, trifoi, salatica ursului; ii mai poti da frunze de vita de vie si salata o data la 3 zile. Si mai sunt cateva plante enumerate aici.

Si felicitari pentru "operatiunile de salvare" pe care le conduci! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ares80 » 05 Iul 2011, 11:51

pai daca le-as plati benzina,mai bine m-as duce eu cu ea si as eliberao,astfel as vizita si portile de fier si ce mai e pe acolo,dar deocamdata nu ma laud cu bani,ca na..e criza si nu cred ca-mi permit asta
i-am pus ceva tifoi,salata si apa dar nu e prea activa,poate si ca e cam inorat de doua zile fara gram de soare si cam racoare,azinoapte am acoperito cu o paturica sa nu-i fie frig
chiar nu vreau sa o chinui eu sau altcineva in captivitate,dar nici nu-mi permit sa merg pana in mehedinti sa o duc... :(
astept sa vad ce recomandari mai primesc si am sa vorbesc si cu veterinarul cu care colaborez sa vad daca are vreo idee,dar mai devreme cand am sunat era intro operatie,il sun deseara sa vad ce spune
ma simt un pic cu mainile legate si asta e o senzatie foarte urata sa sti ca nu poti face prea multe
astept in continuare sugestile voastre si multumesc ca va implicati,ma bucur sa vad ca mai sunt oameni ce tin si incearca sa ajute natura
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de ares80 » 05 Iul 2011, 11:58

Si felicitari pentru "operatiunile de salvare" pe care le conduci! :D[/quote]

chiar imi pasa de soarta animalelor si ma implic chiar mai mult decat imi permit,dar nu pot sta indiferent la suferinta unui animal
de ai sti si caini,pisici,hamsteri sau porcusori de guineea am luat de la "iubitori de animale" ce se saturasera de ei sau ca trecuse moda.ce e cel mai rau e ca stau la bloc,dar asta nu ma opreste sa le ajut
toate animalele recuperate au avut o soarta buna,cele salbatice reabilitate,iar la celalalte le-am gasit stapani care sa le iubeasca si sa le ingrijasca
e trist ca am activitate,as prefera sa nu am,adica sa nu se ajunga in astfel de situati...dar pana nu se va schimba legea si NU SE VA APLICA LEGEA,va mai fi mult de lucru in acest sens
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de Sheppard » 05 Iul 2011, 12:04

pai daca le-as plati benzina,mai bine m-as duce eu cu ea si as eliberao,astfel as vizita si portile de fier si ce mai e pe acolo,dar deocamdata nu ma laud cu bani,ca na..e criza si nu cred ca-mi permit asta


Ma gandeam ca as putea sponsoriza eu excursia testoasei...

Oricum, eu ma ofer sa o preiau; fac o excursie pana in Harghita daca doresti, nu e chiar asa departe de Sibiu. Mai asteapta putin sa vedem ce zice si vic.

Ai putea, cand e soare sa o mai scoti putin pe balcon sa se "bronzeze". Si eventual pusa o lampa cu un bec normal sub care sa se mai poata incalzi.

Cat despre legea in Romania - stiu cum e. Acuma ma lupt sa prinda politia un cocalar de prin Dumbraveni care vinde o testoasa autohtona de apa, Emys orbicularis, pescuita si bineinteles protejata prin lege. Cu vorba frumoasa nu a mers...cu politia nici atat ultima oara. Acuma stau cu gura pe ei pana isi fac treaba.

Daca ai intrebari, iti stau la dispozitie. Ma poti contacta si la adresa de mail geomarginean@yahoo.com daca e vreo urgenta. Numai bine si spor la dadacit :D

LE: Scuze pentru confuzie - Hunedoara.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 25 Mai 2014, 01:03, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ares80 » 05 Iul 2011, 12:42

sunt din hunedoara,nu din harghita,125 km de sibiu
daca ai conditi sa o ti nu e nici o problema in a ti-o predau tie,poate gasim o solutie sa o trimit la sibiu cu un autocar sau ceva
adresa mea de mess e ciprian_stancovici si putem sa vorbim mai bine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2011, 16:02

de vic » 06 Iul 2011, 07:35

Salut!

In primul rand, trebuie sa identificam testoasa. Carapax Eselnita nu se ocupa de ibera, doar de hermanni. Poti pune o poza? Daca nu, intra aici:

http://www.portiledefier.ro/carapax/Cumdeterminamspecia.html

sau cauta imagini cu Testudo hermanni boettgeri si Testudo ibera si fa-ti o idee.
Mai simplu- T.h.b. are codita terminata cu un solz cornoz, cu aspect de tzep. Ibera nu are asa ceva.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 20 Iul 2011, 13:52

Pana la sfarsitul saptamanii cred ca termin lista cu alimentatia testoaselor de uscat. Voi face un topic nou special pentru asta cand termin. Sa vad insa daca il pot posta direct pe site, pentru ca am folosit poze de rezolutie inalta si deocamdata am un document Word de 70MB. Oricum voi posta si un link de unde se va putea descarca direct documentul: il puteti trage la imprimanta si merge cu el la cules de buruieni; va uitati la poze si incercati sa gasiti plantele. Scuze de intarziere, dar am adunat peste 100 de plante.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori