Am nevoie de ajutor

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Am nevoie de ajutor

de Michael » 14 Iun 2011, 19:13

Salut.Sunt foarte trist.Testosul meu clipeste..si casca.I-am pus mancare acum,si observ ca nu a mancat...Si nici fata nu a mancat.Sa aiba ceva?Apropo,intindea capu in jos.si il ridica apoi.Acum doarme in apa,cu o mana intinsa,si restu bagat in carapace.Are ceva?Mi-e cam frica..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Mai 2011, 19:19

de Pandy » 14 Iun 2011, 21:40

Primul semn prin care poti sa-ti dai seama ca ceva este in neregula cu o testoasa este faptul ca nu mananca. Daca clipeste si casca des, este clar ca sunt probleme. Ce poti face pana maine cand ai putea incerca o vizita la un veterinar specializat, ridica temperatura apei la 28 grade.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 14 Iun 2011, 22:24

Scoate-o urgent din apa daca lasa capul plecat si il ridica apoi fortat, inspirand adanc (restu corpului fiind flasc, relaxat). Asa faceau ale mele cand erau la un pas de a se ineca si le scoteam din apa. Le lasam o zi-doua pe uscat pana sa isi revina.

Inoata? Se misca in rest? Poate nu e asta. Stai cu ochii pe ea putin.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Michael » 15 Iun 2011, 10:05

Azi a mancat.De inotat mananca.Dar parca are o pielita peste ochi,cand ii tine inchisi.Vad ca este activa,dar este cam ''obosita''.Ce o avea?Mereu daca o lasi umpic ,incearca sa se culce.A mancat,dar cand doarme,are o pielita alba peste ochi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Mai 2011, 19:19

de Sheppard » 15 Iun 2011, 10:21

Las-o o zi-doua pe uscat intr-o cutie separata cu un vas mic cu apa in care sa se poata scalda un pic si din care sa poata bea apa si sa manance. Coloana de apa sa aiba in jur de 2-3cm. Si daca poti fa si o vizita la un veterinar. Pielita aia alba ar trebui sa fie o a treia pleoapa, o membrana care o trage peste ochi cand se afla sub apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator