:((

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

de Coru » 08 Mai 2011, 15:20

de mancare ii dau Gammarus....ea este fooartee mancacioasa,linistita si o las cam de 2-3 ori pe zi pe afara sa mearga...cum o pun jos o ia la goana fara probleme...acvariul inca nu a ajuns...am dat comanda si acum ma gandesc cuym sa il amenajez..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de Sheppard » 08 Mai 2011, 16:52

Nu ii da numai Gamarus. Cel mai bine e carne de vita si mai trebuie variat meniul. Nimanui nu-i place sa manance un singur fel de mancare. Cel mai bine e sa-i dai carne cruda de vita, de peste, rame. Mai sunt si prin pet-shopuri doze cu creveti de apa dulce si melci.

Eventual cand vine acvariul, il poti scoate cu totul afara sa stea cat mai mult la soare. Daca il tii in casa e obligatoriu sa iei si un bec/neon Reptiglo 5.0 de 26W care sa imite lumina solara. Are nevoie de asta pentru digestie si sinteza de vitamina D3.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Coru » 09 Mai 2011, 19:29

asta stiu...dar o pot lasa si afara...ca eu locuiesc la casa si am unde sa o las sa stea mult timp la soare...

inca o intrebare...acuma pana vine acvariul mare eu o tin in asta mic...la cat timp trebuie schimbata apa?...ca circulator nu am luat inca...o sa ii iau la acvariul mare...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de Sheppard » 09 Mai 2011, 21:39

Prea des nu e indicat. Eu schimbam apa la recipientele mici o data la 3 zile. Mai mult nu o lasam ca se murdarea rau si mirosea urat. Dar odata ce vine filtrul nu ar mai trebui sa fie problema.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Coru » 11 Mai 2011, 16:13

si cam cata apa trebuie sa fie in acvariu?...eu am citit undeva ca nu trebuie sa fie mai mare decat latimea carapacei...este adevarat?...cata apa trebuie sa ii pun?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de Pandy » 11 Mai 2011, 16:37

Nu e vorba de cata apa trebuie sa fie, cu cat mai multa cu atat mai bine. Nu vei auzi niciodata o testoasa sa refuze...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 11 Mai 2011, 16:54

La puiul de Emys orbicularis pe care il ai acuma as recomanda deocamdata o coloana de apa de 10-15cm. Atat aveau si inca mai au ale mele si se simt excelent. Au destul loc sa inoate si sa se scufunde, iar daca e ceva pot iesi rapid la suprafata.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Coru » 12 Mai 2011, 17:46

ok..multumesc...am observat ca broscuta mea nu mai este asa de speriecioasa si nu mai intra in carapace la orice sperietura...

mai vreau sa pun cateva intrebari:
1.de cate ori pe zi trebuie sa ii dau de mancare?
2.trebuie spalata sau periata carapacea?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de Sheppard » 12 Mai 2011, 20:35

1. Se zice ca testoasele tinere trebuie hranite de doua ori pe zi. Ce recomand eu, este sa vezi cat mananca. Cand ii este foame mananca, cand nu, nu. Poti sa ii dai eventual mai putin si mai des de mancare. Dar, dupa cum spuneam, sa fie meniul cat mai variat posibil. Pe ale mele le hraneam o data la 2 zile pentru ca mai des nu mancau prea mult si se strica mancarea in apa. Dar trebuie vazut cum ii e pofta si cat de mult mananca la fiecare masa.

2. Poti lua o periuta foarte fina, sau o perie fina de dinti si sa mai cureti carapacea daca sunt alge pe ea. Dar vezi ca e moale carapacea la varsta asta - sa ai mare grija.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Coru » 14 Mai 2011, 20:49

ok multumesc...broscuta mea o fosrte mancaciuasa...daca de exp ii pun acuma de mancare si ma intorc peste 1 ora sau 2....vad doar resturile pe fundul apei:))

cum o tot las prin curte...mai este cate o treapta si pe acolo nu o las sa mearga...dar unde vede ca nu o las pe acolo tot insista sa mearga:))..este fosrte smechera...ma bucur mult ca nu mai e atat de speriecioasa
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de Coru » 14 Mai 2011, 20:50

am avut greseli de ortografie...va rog sa ma scuzati...vroiam sa spun ca broscuta mea este foarte mancacioasa*

si foarte* smechera
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

de tibor.sos » 08 Aug 2011, 19:49

ce s-a intamplat in continuare cu testoasa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Cunosc situatia ta Coru

de TheBug » 02 Sep 2011, 11:30

eu am gasit un pui de Emys acum aproape 5 luni in tren, pe podea. era ascunsa intr-un colt si am zarit-o, crezand ca este de jucarie, pentru ca nu se misca. avea cam 2 cm (diametrul carapacei), asa cum am aflat apoi masurand-o. m-am aplecat spre ea si cand am atins-o s-a miscat. atunci am realizat ca e vie si n-am stat pe ganduri, am luat-o si am ingrijit-o cat mai bine, motiv pentru care acum a ajuns la 6 cm, este vioaie si foarte mancacioasa. mi-am asumat responsabilitatea s-o ingrijesc si s-o cresc, pentru ca era foarte slabita si era clar ca va muri daca n-o luam sau daca o lasam in libertate atunci.
mi-am dat seama ca fusese luata de niste pescari, pe care ii zarisem in tren si, nu stiu cum, dar au pierdut-o, lucru pentru care ma bucur, pentru ca sunt sigur ca habar n-aveau cum s-o creasca, iar acum este parte din familie si ne este foarte draga :D
asa ca, daca iti asumi responsabilitatea de a o creste, ai foarte mare grija de ea!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron