Am gasit o testoasa pe marginea bazinului in Ungaria

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Am gasit o testoasa pe marginea bazinului in Ungaria

de Coru » 02 Mai 2011, 16:24

Buna ziua...martea trecuta (26 aprilie) am fos in Ungaria...acolo...pe marginea unui bazin exterior am gasit o testoasa micuta (lungimea ei este cam cat degetul mare de la mana)..si are o coada luunga(aproximativ cat corpul ei in lungime).Problema este ca am luat-o acasa si nu prea stiu cum sa o ingrijesc.Am pus-o intr-un bazin de 25 cm. in lungime si 13 cm. in latime...i-am pus trei pietre de rau si o hranesc cu crabi morti mici,bucatele de morvovi si de salata.Cand e soare o scot afara cu tot cu acvariul...o tin in mana si o las sa mearga...ca am inteles ca e bine sa faca miscare.Cred ca ii place cu noi.La inceput,cand o puneam in palme isi baga capul in carapace si iesea dupa ceva timp...dar acum cum o pun in palme incepe sa mearga fara probleme.Este atrasa foarte mult de lumina..oriunde vede lumina merge dupa ea.Eista insa mai multe probleme:1.Cnd o pun in acvariu tot vrea sa iasa afara..isi lipeste capul de sticla si inoata in continuare...intr-o dimineata am gasit-o lipita cu burta de sticla. 2.Nu stiu ce specie e. 3.Nu stiu cata apa trebuie sa ii pun in bazin pentru a fi pe placul ei. 4.Nu stiu cum trebuie sa ma comport cu ea. 5.Nu stiu daca e buna mancarea pe care i-o dau.VA ROG FRUMOS sa imi spuneti cat mai multe despre ea...DACA ESTE NEVOIE pot sa trimit si poze..doar sa imi spuneti...MULTUMESC MULT!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Apr 2011, 15:55

Testoasa

de Coddytzza » 02 Mai 2011, 16:30

Pune o poza ca din zise multe se pot zice insa la vedere ii alta treaba pune o poza si vei primi un raspuns in scrut timp itii zic eu :D
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 02 Mai 2011, 17:11

Bag mana in foc ca este Emys orbicularis, specie protejata prin lege. Sincer, nu trebuia sa o iei din natura, mai ales ca nu stii cum sa o cresti. Recomand sa gasim impreuna o zona in care sa o eliberezi.

1. Vasul/acvariul in care o tii este mult prea mic. Cauta ceva mult mai mare.

2. Hrana: testoasa este carnivora, deci lasa deoparte morcovii. O poti hrani cu carne de vita, de pasare (exclus carne de porc pt ca e greu digerabila), peste, creveti de apa dulce (cam in genul asta consta hrana).

3. Nu e prea bine sa o tot iei in mana sau sa o alergi prin iarba. Numai o stresezi inutil. Ii place sa stea la soare si foarte bine ca o scoti sa se "bronzeze". Astfel isi sintetizeaza vitamina D3.

4. Daca o tii in casa (iarna obligatoriu) are nevoie si de un bec care sa imite lumina solara Reptiglo 5.0 de 26W. Incalzitor in acvariu de asemenea.

Ai grija de ea ca testoasele sunt foarte sensibile cand sunt mici. Parerea mea este ca ar trebui sa o eliberezi inapoi in natura intr-un mediu adecvat. Nu ai experienta cu testoasele si de aceea recomand sa stai cateva ore sa rasfoiesti forumul sa vezi cam ce iti mai trebuie la ea, cum sa o cresti, cum sa-i amenajezi locul. Pentru orice nelamurie posteaza pe forum si te ajutam.

Astept si niste poze cu testoasa ca sa fiu sigur de specie. Dar nu uita: cresterea unei testoase necesita devotament, pasiune, multa dragoste si o gramada de efort! Nu se cresc asa usor cum se zvoneste.


Offtopic: In ultimele 2-3 zile au postat 3 oameni pe forum cum ca au gasit testoase. E vremea cand eclozeaza din oua o parte din ele si este destul de trist ca sunt luate din mediul lor. Este un semn de alarma, dupa parerea mea, avand in vedere ca discutam despre o specie protejata. Dar ma bucur ca persoanele respective au apelat la site-ul acesta pentru ajutor. Demonstreaza macar putin interes pentru asigurarea unor conditii cat mai bune pentru testoase. Totusi, pe viitor, rog iubitorii de testoase sa nu mai indeparteze exemplare din salbaticie, oricat de dragute ar parea, altfel specia nu mai are nici o speranta in tara noastra.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori