Imperechere

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Imperechere

de Pandy » 22 Ian 2011, 12:17

Care este timpul pe care doua testoase il petrec "cuplate"?
Ar trebui separate prin intervenia cuiva din exterior sau totul sa decurga de la natura?


Care sunt pasii urmatori pe care trebuie sa-i urmez.

Edit: Pana la urma s-au eliberat singuri. Dupa deperechere, femela a lasat putin sange, iar masuculul l-am tinut deasupra apei caldute pentru a-si retrage organele reproductive.

Astept inca sfaturi despre pasii urmatori: ei sunt separati, incerc sa-i pun impreuna?
Precizez ca masculul este TSE iar femela TSS
Alte sfaturi?

Momentul conexiunii:

Imagine


Imagine
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 24 Ian 2011, 10:51

e interesanta relatarea ta. unde s-a intamplat acuplarea? ma gandesc ca in apa. nu e cazul de a interveni in aceste acuplari prelungite, nu sunt abnormale. deseori se intampla ca partenerii sa prezinte leziuni (mai ales daca ii scoti din apa...).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Pandy » 24 Ian 2011, 13:33

Pe uscat s-a intamplat totul, doar pe uscat se intalnesc cele 3 specimene... in apa apar conflicte :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 24 Ian 2011, 13:43

este foarte interesant. extraordinar ce sentimente puternice au avut testoasele!!! pe uscat sunt sanse mai mari de leziuni. voi intreba pe alte forumuri sa vad daca e rar sau obisnuit acest tip de acuplare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Pandy » 24 Ian 2011, 15:00

Multumesc!
Tinand cont ca acuplarea a fost pe uscat primul lucru care mi-a trecut prin minte in momentul despartirii a fost sa iau masculul sa-l tin in apa calduta pentru a-si retrage organele pentru ca imediat dupa despartire a inceput sa "fuga" si m-am gandit ca se poate ranii.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 24 Ian 2011, 15:46

da, a fost o idee buna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de anuk » 26 Ian 2011, 00:41

Numai Bamse e mai prost :) si nu face nimic.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de Pandy » 02 Mai 2011, 07:25

O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 02 Mai 2011, 14:42

Inseamna ca e gata sa depuna oua. incearca sa o tii intr-un recipient cu mai putina apa si un loc cu mult nisip sau pamant in care sa poata sapa o groapa sa depuna ouale. Daca nu le poate depune pe uscat, le va depune in apa, ouale vor fi compromise, si exista si riscul ca testoasa sa se inece.

Dupa ce depune ouale, incearca sa le bagi intr-un incubator. Poti improviza unul singur din doua cutii si un incalzitor de apa. Ouale trebuie manevrate cu mare grija. Trebuie mutate in incubator exact in pozitia in care au fost depuse: nu trebuie intoarse sau miscate brusc. Iti dau detalii daca doresti, dar parca era pe undeva pe aici pe forum cum se face un incubator. Iti pot trimite poze cu al meu (care insa mai necesita finisari anul asta).

Foarte interesant ca s-au imperechat doua specii diferite. Si mie mi-a depus oua anul trecut o testoasa TSE, dar avand in vedere ca aveam doar 3 femele din specia aceia si singurii masculi erau Emys orbicularis, am concluzionat ca s-au imperechat speciile intre ele. Am o testoasa mica eclozata acum 2 ani care seamana a Emys orbicularis, are pielea mai palida insa, a crescut mai repede decat alt pui care e 100% Emys orbicularis, iar carapacea parca seamana mai mult cu a unei testoase TSE.

Oricum, ideea e sa-i asiguri testoasei acuma un loc in care sa isi ingroape ouale si asta cat mai urgent. O sa fie foarte plimbareata in perioada asta.

Ce am mai incercat eu anul trecut: am lasat o testoasa care era pregatita sa faca oua intr-o lada vreo 2 zile (am fost nevoit pentru ca aproape ca s-a inecat; probabil datorita nevoii de a depune oua) si am stat cu ochii pe ea. Si-a depus ouale unul cate unul in lada aceea (am pus si o carpa sa fie moale si sa nu se sparga) si i le-am luat si le-am pus in incubator. Mi-au iesit 2 testoase din oua, dar nu au supravietuit (mi s-a parut ca au eclozat prematur). Acuma cred ca mi-am cam dat seama cum trebuie tinute ouale. Sa vad ce rata de succes am anul asta si revin cu detalii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Pandy

de Coddytzza » 02 Mai 2011, 15:09

Salut Pandy sa ne pui si nou niste poze cu ouale sau cu incubatorul sau ma rog daca o prinzi cand depune sa ii faci poza is curios cate oua o sa iiti faca si cate o sa aiba o reusita 100% la 100% si care nu



P.s: Te asteptam cu pzoe cand depune
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 02 Mai 2011, 15:46

O sa va pun si eu poze in weekend cu incubatorul meu. Mai am inca in ele ouale din toamna, dar nu ma mai astept sa iasa ceva din ele. Nu este cel mai reusit incubator, si de aceea vreau sa schimb putin conceptul de anul asta. Revin cu detalii la momentul respectiv (design, materiale folosite, cum arata ouale de testoasa, locul unde si-a depus ouale etc.).

Cu referire la despartirea "indragostitilor" Pandy, nu este nevoie sa ii tii impreuna daca nu se inteleg bine. Testoasele nu au instinct matern, in sensul ca nu au grija de pui. Se imperecheaza si isi vad de treaba. Femela depune ouale si le lasa in voia sortii. Deci, incearca sa fortezi femela acuma sa stea mai mult pe uscat si urmareste cand depune ouale sa le poti lua si incuba adecvat.

Daca ai nevoie de detalii privind incubarea iti stau la dispozitie.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Pandy » 02 Mai 2011, 16:58

Cam astea sunt posibilitatile pentru spatiul amenajat. Va veni si o coloana de apa de vreo 10-20 cm, si un incalzitor...la filtru mai vedem.

http://img232.imageshack.us/i/crw1488copy.jpg/

http://img405.imageshack.us/i/crw1490copy.jpg/
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 02 Mai 2011, 17:18

Bun. Lasa testoasa acolo cateva zile, chiar daca e cam inghesuit. Cateva zile merge. Odata ce isi depune oule, poti transforma acvariul ala mic in incubator. Daca si le ingroapa in cutia aceea lasa-le asa si nu mai misca acvariul (sau cat mai putin posibil; nu rotit, nu intors). Umple-l in asa fel incat apa sa cuprinda cutia cu nisip cu oua din toate laturile si pe dedesupt si seteaza incalziotrul pe 30-31 grade celsius. Nisipul va avea astfel o temperatura in jur de 29,5 grade (temperatura la care ies 50% masculi, 50% femele; peste ies mai multe femele si la temperaturi mai mici ies mai multi masculi parca). Peste acvariu pune un capac, care sa mentina o umiditate de 80% in recipient. Nisipul ar mai trebui udat din cand in cand cate putin daca se usuca prea tare. De asemenea, capacul ar trebui sa aiba un orificiu sau ceva prin care sa se poata aerisi recipientul. Este foarte important sa patrunda suficient aer in micul incubator creat.

Eventual nu strica un higrometru pentru masurarea umiditatii si 2 termometre ca sa verifici temperatura: unul in apa si unul in nisip)

Asteptam rezultate :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Pandy » 12 Mar 2014, 21:26

Hmmm...

Bine v-am regasit :)

Ia ghiciti ce...iar le-a mancat undeva si s-au ”jucat”. Treaba e ca jucarea asta a fost cam tot pe la sfarsitul lunii Ianuarie, dar pana acum nu a aparut nimic desi am incercat sa-i ofer toate conditiile. A inceput sa fie cat mai consumatoare de energie, sta mult cu ochii inchisi si azi cand am scos-o a stat o perioada si s-a plimbat prin casa cu ochii inchisi. De mancat, mananca, dar cauta mancarea ca ii e lene sa deschida ochii.

E cazul sa merg cu ea la veterinar sa-i scoata oul/ouale manual?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Pandy » 12 Mar 2014, 21:27

Dublu Post...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori