Construirea unui acvariu.

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Monoceros » 23 Noi 2009, 20:25

La geamgerii e foarte putin probabil sa gasesti sticla de 8-10mm. Sticla float se foloseste la acvarii.
Eu am trimis o cerere de oferta la firmele de mai jos cu specificatii si masuri exacte... am asteptat raspunsul si am ales cel mai ieftin distribuitor.
Glassworks - office@glassworks.ro
GlassTek - office@glasstek.ro
Glassexpert - office@glassexpert.ro
Delta-Glass - delta-glass@xnet.ro

PS: Firmele astea sunt din Bucuresti.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Super

de zulu » 23 Noi 2009, 21:34

ms mult monceros... o sa le cer si eu oferte sa vedem ce si cum.
tu ce ai folosit la lipire acavriului? sau voi ce ati folosit. eu am gasit prin hornbach ceva de la ceresit silicon pt acvarii. o fi bun?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 28 Iul 2009, 17:51

Re: Intrebare intrebatoare

de Orvo » 23 Noi 2009, 21:51

zulu scrie:Nu vreau sa imi fac unu cu rama metalica pt ca e greu de manipulat si sincer cam inestetic :( cel putin asta e parerea mea.


1. Nici eu nu as mai face a 2-a oara acvariul cu rama cornier.
2. Ceresit pentru acvarii am folosit si eu, luat din Praktiker.

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Monoceros » 24 Noi 2009, 01:23

Daca scrie pe silicon ca se poate folosi la acvarii atunci nu ai de ce sa iti faci griji... tre' sa fie bun.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 18 Dec 2009, 22:44

Pentru un acvariu de 425 L [170L, 50l, 50h] imi trebuie sticla mai groasa de 10 mm?ma gandesc sa pun cam 350L apa in el.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Orvo » 19 Dec 2009, 09:21

Vezi aici: CLICK

La dimensiunile tale daca folosesti sticla de 10mm rezultatul e "Very Safe". Eu la dimensiunea asta as alege sticla de 10.

The factor commonly used is 3.8. While not a perfect guarantee, it will remove all risk bar that of damaged or very poor quality glass.


Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de OsDeRos » 15 Ian 2010, 22:05

dimensiunile si pretul? .. in site`ul dat de orvo si al tau.. un acvariu la aceleasi dimensiuni.. ei zic geam de 8 "very safe" si aia vand cu geam de 10... diferenta face pretul.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Monoceros » 16 Ian 2010, 09:45

bogdy esti total offtopic... acest topic nu este pentru lenesi! (am sters post-ul tau, fiind offtopic).

Orvo, multumim! E foarte util site-ul asta http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Pentru ca... probabil nu vor avea multi rabdarea sa citeasca 4 pagini de topic... am sa adaug cateva informatii acumulate de aici, in primul post. :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 30 Aug 2010, 16:35

am si eu o singura intrebare ...
Voi cat ati lasat acvariul inainte sa il umpleti cu apa pentru prima oara???
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

Re: Construirea unui acvariu.

de alin » 29 Noi 2010, 15:25

Monoceros scrie:7.Dupa ce ati terminat, lasati acvariul sa se usuce cel putin 2 saptamani (lasati siliconul sa polimerizeze complet) !!!!!!!!



Numai bine!

Aia care mi-au facut acvariul au cumparat sticla luni si dupa o saptamana erau la mine cu acvariul... :|
Or fi folosit ceva silicon mai puternic sau si-or batut joc de munca lor?

Nu mi-au spus cu ce/in ce mod au lipit-o stiu doar ca a lasat sticla la uscat o sapt. :|
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

Re: Construirea unui acvariu.

de catalina.ticu » 02 Iul 2016, 14:29

Salut,

Am achizitionat si eu un acvariu de la hornbach ( e pentru pesti). Are 100 cm lungime si capac din acela in care sunt incorporate neoanele. https://imageshack.us/i/pmmmGOQCj
L-am luat pentru broscute (am doua). Am lipit o insula cu silicon de acvariu, facuta din plexiglass. Intrebarea mea e daca ar trebui sa scot capacul de tot, sau macar cele 3 dopulete, in ideea sa nu se creeze condens? Sau poate nu vor respira cum trebuie in el, daca las capacul. El asa ar fi destul de folositor atunci cand mai dam drumul la aerul conditionat - sa nu sufere broscutele .
Momentan e cam saracacios mediul, nu am investit in plantele de acvariu sau uv lamp. Am o chinezarie de lampa de pe alliexpress , dar nu imi inspira incredere :
UV Sterilizer Lamp Light Ultraviolet Filter Waterproof Water Cleaner For Aquarium Pond Coral Fish Tank 6W 1.8M IP68
http://s.aliexpress.com/VVJVJB7R
(from AliExpress Android)
Info destul de puține, pare mai degrabă un sterilizator de apă?!
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Iun 2016, 11:21

Re: Construirea unui acvariu.

de Sheppard » 03 Iul 2016, 11:11

Da, lampa aia cica e sterilizator de apa, iar carcasa vad ca e transparenta spre exterior, ceea ce e grav. Radiatiile UV-C emise de lampa aia sunt daunatoare pentru piele si mai ales pentru ochi. Expunerea prelungita poate duce la aparitia cancerelor si orbire, la om si animale. Deci, fie e pericol public, fie e inofensiva si nu isi face treaba. Daca vrei sterilizator UV-C, sunt destule la preturi accesibile, de toate marimile, pe iazz.ro si iazur-acvararii.ro, spre exemplu:
- https://iazz.ro/iaz/echipament-iaz/ster ... e-uvc-iaz/
- http://iazuri-acvarii.ro/iazuri/lampi-uv-iaz

Recomand sa fie cat ma aerisit acva-terariul, pentru ca umiditatea excesiva va favoriza infectiile respiratorii si de piele.

Topic despre plante acvatice: viewtopic.php?f=4&t=17
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Solutie

de Adrian_Corpodean » 28 Noi 2017, 00:04

Buna seara. Am construit in acvariul de sticla o rampa pt broscute din 2 bucati de sticla. Intrebarea mea este daca ar trebuu sa pun ceva antiderapant sa se poata urca linistite? (Urmeaza sa achizitionez 2 broscute micute de Florida) multumesc mult
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Noi 2017, 23:24

Re: Construirea unui acvariu.

de Sheppard » 28 Noi 2017, 21:07

Da, va trebui sa pui ceva, pentru ca sticla nu e destul de aderenta. In plus, nu se inteleg bine cu suprafete transparente si vor insista sa treaca de ele. Recomand mocheta cu airba artificiala, lipita cu silicon pentru acvarii - e o poza mai jos pe pagina asta: viewtopic.php?f=1&t=509

Recomand sa te documentezi inainte de achizitionare si sa citesti linkurile acestea:

O lista cu cele necesare si scopul lor: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Alimentatia corecta: viewtopic.php?f=5&t=3789
Habitatul ideal pentru interior: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Habitat pentru exterior: viewtopic.php?f=5&t=3179
Cateva discutii pe baza unui exemplu de setup: viewtopic.php?f=1&t=3821
Acelasi lucru pe alt setup: viewtopic.php?f=1&t=3795
Despre filtrarea apei: viewtopic.php?f=4&t=9
Recomandare de filtru extern: viewtopic.php?f=1&t=3810
Cabinete veterinare cu experienta pe testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Plante de acvariu: viewtopic.php?f=4&t=17
Carti de specialitate: viewtopic.php?f=1&t=3661

De asemenea, avem un grup pentru adoptii si donatii de testoase. Recomand sa adopti: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Iar daca totusi te decizi sa cumperi pui de testoase, nu uita ca nu raman mici, iar in primul an trec de 12cm. Testoasele din genul Trachemys, cum e cazul la Trachemys scripta elegans - testoasa cu tample rosii de care zici -, cresc la peste 25cm lungime la carapace si 2kg cand sunt adulte.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Construirea unui acvariu.

de Adrian_Corpodean » 05 Dec 2017, 23:52

Salutari. Mai am o intrebare. De la magazinul de animale mi s-a recomandat sa cumpar Tartafort 30 ml de la Padovan in loc de broscuta ai micutza de calciu. Pb este ca nu gasesc nicaieri cate picaturi trebuie sa pun pt un acvariu de 30 de litri. Multumesc
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Noi 2017, 23:24

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator