CU DRAG PRIMESC PRIN DONATIE TESTOASE

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

de diego » 03 Noi 2010, 21:46

blueatlantis1, doua lucruri vreau sa-ti spun:

1. Renunta la CAPS (majuscule)!
2. Trimite pozele la adresa testoase@gmail.com daca nu te descurci sa le atasezi aici, in topic.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Iaz testoase

de diego » 04 Noi 2010, 15:36

imagini primite de la blueatlantis1

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 04 Noi 2010, 15:39

Din punctul meu de vedere iazul arata foarte bine. Poti sa ne spui ce adancime are?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de blueatlantis1 » 04 Noi 2010, 15:44

diego scrie:Din punctul meu de vedere iazul arata foarte bine. Poti sa ne spui ce adancime are?

are adancimea de 1,80 metri si este sapat taluzat adica marginea nu este prea abrupta si este ingradit cu un gard din plasa rabitz cu gaurele mici.
cum se obsearva din poza unde este teava intre trestii face plaja emys orbicularis
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Oct 2010, 10:18

de vic » 06 Noi 2010, 00:17

@Blueatlantis1:
acolo ar fi perfect loc de Emys, e superb!! Nu ti-as da americanele mele dintr-un singur motiv: e prea fain locul pentru a tine un alien, mai bine il pastrezi pentru native. Cu rabdare, fie si un singur animal adaugat pe an (recuperat din captivitate) faci acolo un adevarat sanctuar de Emys!

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 06 Noi 2010, 09:40

nu, nu, Emys sa ramana sau sa ajunga inapoi in natura! sanctuar doar in conditii legale!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 06 Noi 2010, 12:09

Ce inseamna "conditii legale" si de ce? Pentru ca detinatorul sa fie acoperit legal, banuiesc. Alt aspect pentru a fi atent la "conditiile legale" nu vad, de vreme ce inca exista persoane care captureaza sau ucid o multime de Emys si "legalul" e totalmente absent.
As vrea sa pot da in gat cativa odiosi pe care-i cunosc (referitor la Testudo), dar cred ca m-as alege doar cu dusmania lor eterna, fara vreo satisfactie ca animalele au ajuns unde trebuie (chiar, unde?? ce spune Cel-Ce-Invoca-Mereu-Legea?) , fiindca legea NU se va aplica, eventual voi fi privit ca un ciudat care nu are de lucru decat sa denunte niste bieti oameni care n-au facut cine stie ce, doar au prins si ei o testoasa... doua... zece... tara arde si uite de ce se ocupa unii...
Sa lasam ipocrizia si sa recunoastem, Mr. Sos: nu ai aproba ideea de sanctuar de Emys a conationalului dumitale? Aiurea! Si daca nu, ai face-o scrasnind din dinti, fiindca e greu sa fii consecvent cand apare si reversul: m-ai combatut pe mine, deci ar trebui s-o faci oricand si in orice circumstanta. Altfel m-as formaliza imediat, nu? Una peste alta, ideea e buna- e si in Mures, si se poate realiza chiar sub binecuvantarea mainii tale, si ai asigurarea mea ca nu voi reclama exceptia! Voi suporta dublul standard- oricum il vad peste tot, iar dta nu faci exceptie- macar sa iasa ceva bun si concret pentru Emys. Banuiesc insa ca vrei sa fii consecvent; e mai important sa etalezi asta decat sa faci ceva concret. Altfel, in fata ta insuti, ar trebui sa admiti ca trebuie sa ai aceeasi atitudine inclusiv in cazul meu, ceea ce nu vei avea taria sa accepti NICIODATA. De ce? Am mai spus-o...

Succes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 06 Noi 2010, 13:09

aceste sanctuare nu se fac in necunostiinta de cauza, cum doresc unii. legea nu te impiedica deloc, chiar te ajuta. daca chiar doresti sa faci ceva, legea doar te imputerniceste. ti-e frica ca nu vei fi aprobat? e o frica de birocratie sau o frica ca nu te conformezi cererilor? exista adaposturi pentru caini, pisici. ei cum pot sa fie legali? din pacate fiecare detinator este o gaura neagra ce inghite testoasele...

dupa parerea mea, orice instigatie impotriva legii acopera ori incompetenta si incapabilitate, ori comoditate ?i nepasare.

exista doua tipuri de forumuri de teraristica: unul care este impotriva detinerii fara acte in regula a animalelor si un celalalt care trece cu vederea acest aspect (acest fel de forum suporta deseori si un comert ilegal cu animale). e adevarat ca diversi membrii pot aluneca printre limitele acestor forume, dar fiecare forum are o politica exacta. deci acest forum permite instigari la ilegalitati sau nu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 06 Noi 2010, 15:30

Nu mi-e frica decat de timp pierdut aiurea. Asa ca am trecut pe horsfieldi, dupa cum stii. Cu dobrogeana mea? Deja oscilez intre a accepta un posibil animalut donat si a o elibera la mama ei, si sa ma ocup exclusiv de Uzbeci. Nu sunt decis, dar de la ideea mea entuziasta pe forum pana la ce simt acum e cale lunga, si am facut-o... Nu stiu... Intre timp, nu fac rabat de la cerintele animalului, atat cat il voi mai tine.
Cereri? Exigente? Nici nu stiu care sunt acelea, dar banuiesc ca vor fi tot "dupa ureche", eu neincrezandu-ma prea tare in multi din cei autorizati sa-si dea parerea- nu ma refer la tine, stai domol.
O curte relativ salbatica, sau doar un gazon pe care se tolereaza eterna papadie si altele, eventual cu un petic de diverse plante speciale pentru Testudo, e suficient- cu aranjamentele de rigoare. Banuiesc ca nu va fi vreun factor de decizie sa-mi respinga cererea pe baza faptului ca nu am panta de minim "x" grade si coeficientul de drenaj este sub "y" :lol: :lol: :lol: ... Ma apuca rasul cand ma gandesc la competenta unora, dar vai... sunt doar un particular, ce conteaza ca am mana buna la toate?!
Un iaz - si mare!!- ar fi excelent pentru o mica populatie, stabila si supravegheata, de Emys.
"Gaura neagra"- da, corect. Am auzit relatari despre "galeata" de hermanni juvenili din padure, ca erau asa draguti... de un dobitoc care avea 10 ibera, din care i-au fugit 4... de un nene care avea 3, de vreo 15 ani, dar de acum doi ani are 6!!! Si lista e mult mai lunga! Dar tu te prevalezi de textul legii si m-ai contrat fix pe mine, ca sa fii tu consecvent in respectarea legii... "la dracu' cu legile, fiti buni la suflet"- se pare ca asta e valabila doar atunci cand un demers benefic coincide si cu legea, si cu simpatia ta...
Mai indraznesti sa arunci si lacerta aia cu "instigarea la incalcarea legii" si intrebari retorice penibile de genul aleia cu care-ti inchei mesajul... te cobori, stii ca e pura ipocrizie. As intelege si intrebarea asta, dar parca nu erai asa transant cand apareau cereri-oferte de Testudo, pe care a trebuit sa le semnalez eu- si tot fara vreun ecou; ma refer la cele anterioare ideii mele cu ibera, mesaje care nu ti-au sarit in ochi. Aci fii (sa fi fost, mai bine zis) consecvent, daca esti atat de corect!

Intrebari clasice, de prin filme, carti si viata- elimina forma si vezi continutul:
"ce vezi cand te uiti in oglinda?"
"cum te accepti asa?"

Tot ce emiti este plin de antipatia ta personala fata de mine si de dublu standard. Ca sa fiu formal, nu, nu incurajez ilegalitatea. Nu aprob orice initiativa de a detine testoase; as fi insa partas la una care se situeaza la interfata hobby/comert/conservare, in cadrul unui grup solid, amical, bine informat si de buna credinta, ceea ce testoase.com nu este, si nici nu va fi, judecand dupa starea actuala.

Tu esti cum esti. In plus, ai cadrul tau girat stiintific/legal daca ai chef de un asa proiect- si repet, si ambitia de a avea monopol pe tot: autoritate, cunoastere, abilitate, parghii, fonduri etc.
Diego mi-a spus ca nu e interesat sa cultive si sa cunoasca pe cineva de pe forum, asta fiind exclusiv un hobby- nu mi-a placut cum a sunat, dar e o optica si o optiune personala, nu e de condamnat. Incep sa reconsider si eu spusele lui, dar din cu totul alte motive.
Unde e grupul?? Sau nici nu trebuie sa fie, si aici sunt acceptate doar mesaje tip:
"am gasit o ibera, cum fac sa o tin? nu mai pot s-o dau, imi place mult", si replici:
"vai ce faina ii", "cool", "stii ca e ilegala, nu?"... si cam atat.
Forumul e doar de batut campii cu copii, iar partea concreta este monopol al meseriasilor?? Eu am alta viziune. GRUP ACTIV. Si nu prea am cu cine, ca afirmatiile mele ating si meseriasi ca tine, si majoritatea hobbystilor, deci pot candida relaxat pentru Mr. Popularitate...

Ca sa ma fac si mai simpatic- eu SUNT consecvent, deci o voi spune- pot afirma ca tu ar trebui sa te formalizezi referitor la detinatorii unei singure testoase native, inclusiv unii membri; "gaurile negre", nu? Acest tip de detinator este 100% hobbyst, nu neaparat si priceput sau capabil sa ofere conditiile necesare (eu abia am venit de la cules buruieni pentru ele, a propos... nu le dau prostii). Aspectul grav este ca acele animale- adulte, in 99,999% din cazuri!!- sunt scoase din circuit, ele nefiind decat mascote prin casa/curte... Tot eu sa ma leg si de asta, ca tu esti consecvent doar cand vrei? Am facut-o... Inteleg ca nu trebuie sa contrariezi oamenii cand ai o idee diferita, dar schimbarea cand vrei sa apara daca nu afirmi nimic neplacut?

Sper ca nu o sa-mi reprosezi ca am scris off-topic, eu referindu-ma in special la Testudo. Idea e aceeasi, numai "bun la suflet" sa fii...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de blueatlantis1 » 08 Noi 2010, 20:25

AM PRIMIT PRIN DONATIE 4 BUC DE TESTOASE CU TAMPLE ROSII DIN BUCURESTI.SUNT FOARTE FRUMOASE SI SANATOASE .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Oct 2010, 10:18

de jezz » 18 Oct 2011, 18:08

ce se mai aude cu iazu?cum merge?cate exemplare detii?
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

Re: CU DRAG PRIMESC PRIN DONATIE TESTOASE

de Boana » 11 Aug 2019, 17:04

salut
as vrea sa stiu daca mai e valabil anuntul
donez broasca testoasa de apa in varsta de 6 ani
nu mai am conditii pentru ea
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Aug 2018, 10:00

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron