am gasit o broasca testoasa si nu mananca

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

de arpag0n » 11 Iun 2008, 20:11

Salutare. Citeste povestea broscutei mele. Arata la fel cu a ta. Are coada ascutita si tare la varf sau fara ascutis cornos? ca sa stii de care e. A mea e Hermanni dar mai poate fi Graeca.
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2008, 14:28

de alin » 11 Iun 2008, 20:21

sa o stapanesti fericita :D
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de dragonflyyy8 » 13 Iul 2008, 13:23

foarte draggut gestul... :)K cine stie ce ii mai faceau tiganii aia inculti si nemilosi :| in fine.
ma bucur ca mananca si sper sa te bucuri de ea :D sa'ti traiasca !
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de luc » 08 Aug 2008, 23:30

Salutare! felicitari pt broscuta! ;) Si bravo pt ca ai dat dovada de noblete ;) Acum o intrebare, testoasele de uscat, fac caca doar unde se simt bine.. adik.. poate in locul cu rumegus... sau pe unde apuca ? :D ma incanta si p mine o testosica de uscat.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de MiHaI » 09 Aug 2008, 11:09

Si de unde putem procura una??(Buc)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Aug 2008, 20:47
Localitate: Bucuresti

de shnella » 19 Aug 2008, 18:18

luc scrie:Acum o intrebare, testoasele de uscat, fac caca doar unde se simt bine.. adik.. poate in locul cu rumegus... sau pe unde apuca ?


Broscutele mele nu vor sa faca pe jos, eu le tin prin camera, doar cand le scot afara isi fac treburile. Prima data chiar m-am mirat ca nu faceau caca, dar cum le-am scos la plimabre si-au si dat drmul. Cea mai micuta o tin mai mult intr-o cutie azi de 2 ori a rasturnat cutia si a iesit doar sa faca caca ;))
Spidy Alfa Titza - iubirile mele
Titza - nu o voi uita niciodata
http://testoase-de-uscat.forumz.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Aug 2008, 13:35
Localitate: Reghin

Re: am gasit o broasca testoasa si nu mananca

de Ariandra » 30 Iun 2010, 10:31

littlemirela scrie:Lucky are 3 zile de cand e la mine si nu vrea sa manance deloc. E o broasca testoasa de uscat matura (cred) pe care am luat-o dintr-o fantana arteziana unde o aruncasera (cu piciorul) niste tigani, care apoi au considerat distractiv sa o si impinga cu un burlan prin apa, le placea cum se chinuie. Ei au plecat si eu am luat broscuta. Cand nu doarme (doarme mult) e vioaie, merge prin casa.. exploreaza.. a avut grija sa gaseasca un loc mic in care a cazut tencuiala si il mareste :D pare ok.. dar nu vrea sub nici o forma sa manance. I-am dat si viermisori de la pet shop, si mancare granulata si capsuna, rosie, castravete, salata, varza.. nu deschide gura pentru nimic in lume. ce sa-i fac?

Si eu am o broasca testoasa de la cineva care voia sa o duca la garla pt ca nu mananca. Am luat-o eu si de vre-o 3 saptamani o am dar nu a mancat nimic de atunci desi am incercat cu tot felul de mancaruri.
Ce e mai interesant e ca la vreo trei zile de cand am adus-o a facut 11 oua. Tot pe site-uil asta la "specii de testoase" i-am descoperit si rasa - e broasca de apa europeana sau cistuda - si e cam de marimea unei palme asa mai mari.
Daca poate cineva sa-mi spuna ce as mai putea sa-i dau sau cum s-o fac sa manance as fi interesata sa mai discutam pe forum.
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2010, 08:33

de twinkie » 30 Iun 2010, 14:57

am avut si eu o testoasa de uscat, era Graeca, originara din Dobrogea.
la mine adaptarea a esuat :( desi i-am construit terariu de se intorcea dupa soare, era urias desi ea avea max.10cm, UV, apa, umbra, verdeata, alea alea. tot tacamul in afara de hibernare (3 ierni). am tot dus-o la doctor, care mi-a zis ca e dereglata hormonal pt ca nu se adapteaza si pt ca nu hiberneaza. de cate ori o duceam la vreo curte, parca invia, pastea iarba. ii luam iarba respectiva acasa, ca ma gandeam ca salata si legumele poate au ceva, dar acolo nu o mai manca nici p-aia. asa ca mi-am rupt cu greu de la inima si i-am cautat un stapan mai bun, putin mai aproape de dobrogea ei natala, care sa o tina numai in curte si unde sa poata hiberna. a fost un succes, acum e la Galati, a trecut de prima iarna in hibernare, a crescut si e f activa, spre deosebire de apartamentul meu din Buc. unde ziceai ca trage sa moara in fiecare zi.

toti acesti 3 ani, m-am tot documentat si am ajuns la aceeasi concluzie: testudo hermanni (de portile de fier) si graeca (de dobrogea) nu sunt testoase de apartament, clar! tocmai de-aia sunt si atat de strict protejate. cred ca nu sunt ei prosti degeaba cu legile lor.

apropo, daca vrei sa afli daca testoasa ta e hermanni sau graeca, atasez niste poze care te pot ajuta.

mult succes si scoate-o des in parc :) aaah, si neaparat pune-o sa hiberneze la iarna - e scris in codul lor genetic (spre deosebire de trachemys unde nu e atat de grav fiind exotice)

poza 1: http://img697.imageshack.us/img697/9859/fig1a.jpg
poza 2: http://img267.imageshack.us/img267/7651/fig1b.jpg
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de diego » 30 Iun 2010, 15:08

Subscriu la ce a zis twinkie
O testoasa luata din mediul ei natural are sanse minime sa se adapteze in captivitate si mai ales intr-un spatiu inchis asa cum e intr-un apartament. Cel mai bine ar fi sa o eliberezi intr-o zona unde se afla si alte testoase din aceeasi specie cu ea.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de tortosica » 19 Sep 2010, 12:36

Buna ziua, am si eu o broscuta testoasa de uscat..banuiesc ca ar fi Hermani...pe care a adus-o cineva din zona dobrogei. Are in jur de 10 cm lungime , este foarte vioaie dar numananca, sau cel putin eu nu am vazut-o mmancand.
Povestea ei este un pic ciudata in sensul ca o am de vreo doua luni dar vreo luna de zile a astat pitita dupa biblioteca si nu a avrut sa iasa iar eu ma gandeam ca este pe undeva moarta. Bineanteles ca nu am stiut unde este. Am scormonit toata casa, ne-a uitat si dupa biblioteca cu lanterna, am cautata prin debarale dar de vazut sau de gasit nu am gasit-o. a iwsit sarmana Tortosica acum vreo doua seri, molesita toata,facandu-nne o mare bucurie. Am pus-o in apa si si-a revenit neasteptata de bine, adica este foarte vioaie si se catara pe orice dar tot nu vrea sa manance. Inainte de aceasta fuga dupa biblioteca baiatul meu a dus-o la veterinar care i-a facut niste injectii cu vitamine si i=a spus ca nu mnanca din cauza ca este stresata. Acum nu stiu ce sa cred. Daca e vioaie si iese din carapace, si se plimba, ba chiar ii place sa fie mangaiata pe capsor de zici ca-i pisica si nu broasca ? oare o fi chiar asa stresata sau ele cand sunt stresate nu stau neaparat numai bagate in carapace?. Nu v-am spus ca locuiesc la bloc. Pana ii voi amenaja un terariu o tin in cada unde i-am pus un vas din plastiic cu apa si i=am facut o scarita din lego pe care ii place tare mult sa urce si i-am mai amenajat si un fel de rampa dintr-o placa de parchet unde deasemenea sta cocotata, adica in general se simte bine dar nu stiu ce sa fac in legatura cu mancatul. I-am dat cubulete de mere, salata ba i-am dat si hrana uscata de la pet shop dar degeaba. De dat nu as vrea sa o dau pentru ca imi este foarte draga.[/img]
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2010, 12:16

de Pandy » 19 Sep 2010, 13:09

Singurul lucru care imi trece prin cap legat de pofta lipsita de mancare, este acela ca, testoasa a simtit scaderea temperaturii (a fost o perioada racoroasa, ea crezand ca vine iarna si s-a dus sa hiberneze, au venit iar caldurile si s-a trezit la viata). Lucrul pe care ar trebui sa-l faci este sa-i asiguri o temperatura constanta in casa. Ai putea cumpara ceva in genul acesta pentru a sta pe el. http://www.pentruanimale.ro/incalzitor- ... -4519.html
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de davidk » 19 Sep 2010, 20:46

Imi pare rau pentru biata broscuta. Pacat ca nu a fost lasata acolo, ca sa poata sa se pregateasca de hibernare asa cum stie ea.
Ce lampa UV folosesti? Daca nu ai asa ceva, ar trebui sa studiezi (ai pe net destule informatii, chiar si aici pe forum) si,in plus, sa ii construiesti un camin adecvat.
@Pandy: acea piatra incalzita este contraindicata testoaselor de uscat, care sunt "programate" sa caute caldura deasupra si racoarea dedesubt. O sa ii faca mai mult rau.
Cam asa ceva ar trebui sa ii faci:
http://www.tortoisesoutheast.co.uk/inde ... abitat&a=1
Cred ca acum e prea tarziu sa te gandesti la eliberare anul acesta, din pacate, dupa 2 luni de stres in captivitate; nici de hibernat nu cred ca poate fi vorba.
LE: uite, aceasta lampa http://petcity.ro/v2/site/produs/neon_r ... terra/2487 emite raze ultraviolete care ii stimuleaza apetitul. Se spune ca reptilele vad si lumina ultravioleta, iar fara ea, nu vad corect mancarea si nu le atrage.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de tortosica » 20 Sep 2010, 14:23

Din fericire astazi Tortoshica a mancat si mi-a facut o mare bucurie. O sa incerc sa-i fac un camin numai al ei. Cred ca s-a daptat cat de cat, e jucausa, ii place tare mult sa se catere pe scarita improvizata din piese de lego si sa plonjeze in vasul cu apa. Sper sa reusesc sa o fac sa se simta cat mai bine. Va multumesc pentru sfaturi. O zi buna.
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2010, 12:16

de vic » 21 Sep 2010, 21:13

@ tortosica si @ littlemirela:
avand in vedere ca nu le-ati capturat voi si ca nu ati intrat pe forum cu mesaj de tip "vand testoasa", as fi interesat de animalutele voastre. Eu posed o astfel de testoasa dobrogeana- s-a dovedit a fi femela, o credeam mascul :D - si va garantez ca numai la curte pot avea o viata frumoasa. Nici o forma de mentinere in casa, cat de sofisticate ar fi accesoriile, nu se compara cu aerul liber.
Doresc sa le reproduc, si caut animale deja captive- cele ca ale voastre intra in categoria vizata de mine. Daca aveti puterea sa renuntati la ele- nu gratis!- sunt foarte interesat de ele, cu conditia sa fie ambele Testudo (graeca) ibera- dobrogeana. Vor avea o viata frumoasa si, atunci cand vor exista puisori, veti avea conditii si cunostinte- si inca veti mai avea interes pentru ele- va promit ca sunteti primii pe lista. De data asta gratis! Intre timp le veti putea vedea sau afla despre ele cand doriti.

Pentru colegii- exceptie 2 indivizi carora nu am nimic a le adresa- care au citit topicul meu anterior: nu mai am curaj sa ma gandesc la eliberare de captive; aproape mi s-a confirmat, dupa indelungi banuieli si multe ore de cautari pe net si discutii cu diversi cunoscatori, ca testoasele pierdute acum multi ani au fost victimele virusului herpetic. Simptomele corespundeau intr-o masura suficienta, desi nu exclud totusi si alte cauze.

@ Diego, nu as recomanda eliberarea acestor animale, mai ales in cazul in care colegii nostri sunt mai noi si fara experienta- nu poti sti ce soarta va avea animalul, si mai ales ce soarta va avea populatia pe care o va intalni... Am citit undeva pe forum cum un coleg a eliberat un hermanni italian in habitatul nativ de hermanni!! Intentia a fost cu suflet, dar a fost o greseala.

Daca va fi vreodata vreo eliberare, va fi cu siguranta intr-un habitat fara testoase, dar cu conditii pedo-climatice similare- eventual la vest de Dobrogea, pe malul stang al Dunarii...
Desi multe populatii poarta oricum virusul, merg pe drumul cel mai sigur; ma voi limita la a creste testoase pentru placerea mea si pentru alti hobbysti, pana cand kiturile de testare pentru aceste virusuri vor fi, si in tara noastra amarata, o banalitate. Dupa aceea voi lua in calcul si celelalt aspect.

Confuzia asupra sexului testoasei mele a fost generata de lipsa de timp pe care ar fi trebuit sa i-l acord si de perioada lunga de cand am avut sub observatie ambele sexe. M-am ocupat mai mult de amenajarea tarcului si de hranire atenta, decat de examinarea animalului in sine. Codita mi se parea totusi prea scurta, cand am spalat-o odata, si revelatia a venit atunci cand am observat ca acea concavitate specifica masculilor era o FALSA concavitate- ultimele doua perechi de placute ale plastronului (femurale si anale) formau un unghi cu restul plastronului, fiind mai inclinate. Acest planseu este usor flexibil fata de placutele abdominale, acest lucru facilitand expulzia oualor.
Puteti vedea testoasa pe YouTube- search "testudo graeca ibera feeding"- e primul care apare. Asta a fost acum doua luni, intre timp fata s-a ingrasat si a devenit foarte rasfatata si sociabila. Sunt multumit ca a recuperat deficitul de greutate si voi avea un animal capabil de hibernare!

Pana atunci:
@tortosica si @littlemirela: oferiti testoaselor soare direct macar o ora pe zi, si un loc de plaja- fie si un bec puternic de 200W plasat la vreo 20-30 cm, pentru reglarea temperaturii, timp de 13-14 ore. Oferiti-le o "vara artificiala". Daca se poate un bec (sau tub) cu UVB, ar fi excelent.
Hrana: in nici un caz fructe dulci :!: , ci doar frunze si flori: papadie, patlagina, susai, vita-de-vie, dud, "limbute" de Opuntia curatate de orice spini, Hibiscus syriacus, palamida, rochita-randunicii, laptuca, iarba-grasa, Sempervivum. NU rosii, ardei, varza, spanac si alte chestii- intrebati inainte, eventual, si daca nu stiu eu, tot aflu daca e indicat.
Nu uitati de apa, la 2 zile- o tavita cu doar 2-3 cm de apa, nu mai mult, ca sa nu se streseze.
Acestea sunt conditiile minime- sper totusi sa alegeti prima varianta, astept raspuns!

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori