Ce putem utiliza in locul bio-balls-urilor cu acelasi efect?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Ce putem utiliza in locul bio-balls-urilor cu acelasi efect?

de poope » 29 Iul 2010, 11:20

Salutare.

Dupa ce am tot cautat pe net bio-balls si am gasit la preturi rezonabile pe fiecare site de specialitate, dar livrarea in cluj ma costa cam inca cat costa produsul, iar aici la cluj toate sunt la suprapret cu mult fata de ceea ce e pe site,

Intreb si eu ce se poate folosii in locul bio-balls dar care sa aiba acelasi efect. Ma gandesc la asta deoarece sunt doar niste bucati de plastic ...
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de Pandy » 29 Iul 2010, 12:28

Inele ceramice ai pus la filtru? :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de poope » 29 Iul 2010, 12:30

nu inca....inca nici nu am dat drumu la filtru.... da ma gandesc sa pun si inele ceramice si bioballs.......numa ma gandeam la o alternativa la bioballs ca sunt din plastic. cele ceramice nu prea ai cu ce le inlocuii
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de scifficus » 30 Iul 2010, 20:15

Inele ceramice poroase. Cautati dupa elemente filtrante biologice. Cu cat au suprafata de colonizare mai mare pe unitatea de masura cu atat sunt mai bune. Un exemplu ar fi : Siporax dela SERA, Symbiont de la Easy Life,
Substrat Pro si Pro Biomedium de la Eheim, BioMax de la Hagen plus multele altele. Mediile poroase ofera o suprafata de colonizare pentru bacterii cuprinsa intre 300 si 800 mp pe litru fata de bioballs care au intre 15 si 50 mp pe litru. Litru - volum ocupat de materialul filtrant. O suprafata mai mare o ofera un burete de densitate medie decat bioballs.

Am vazut ca multi folositi inelel ceramice de la Tetratec. Alea sunt pentru prefiltrare mecanica si fluidizarea fluxului de apa pe suprafata cosuletelor din filtrele externe, nu ofera suport pentru bacterii nitrificatoare* .

Si tot vad pe aici practica destul de deasa cu schimbatul mediilor de filtrare. Nu stiu exact cum este cu broastele testoase dar in acvaristica nu am intalnit aceasta practica. Eu personal folosesc Siporax de mai bine de 18 luni fara sa schimb nimic si se prezinta in continuare la fel ca proprietati. Fac teste de apa destul de des si nu am avut nici o problema legata de deciclare. Deobicei dupa o perioada de folosinta se scot o parte din inele si le curata mai bine in apa scoasa din acvariu. Repet operatiunea dupa un timp cu cealata parte de inele.

*Sa nu uit. Se fac confuzii in a folosi termenele de nitrificare si denitrificare. Nitrificarea este transformarea amoniacului in nitriti si din nitriti in nitrati iar denitrificarea este desfacerea nitratilor. Exista filtre speciale cu debit redus, material filtrant cu suprafata mare pentru bacteriile denitrificatoare. Ele traiesc intr-un mediu fara oxigen si astfel prin desfacerea nitratilor obtin oxigenul necear procesului biologic.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2010, 13:49
Localitate: Ploiesti

de poope » 31 Iul 2010, 21:41

deci bioballsurile is cam useless????? merita luate deci inele ceramice si cam atat pentru mediu filtrant biologic???
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron