Ajutoor!!...testoasa foarte agitata!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de robyroby » 03 Feb 2009, 16:59

[seabreeze] nici carapacea din jurul coditei nu e moale?Adica deasupra coditei... 8)
O broscuta mica...si una mai mare :occasion:...:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 27 Oct 2008, 11:37
Localitate: Alba Iulia

de seabreeze » 04 Feb 2009, 09:40

robyroby scrie:[seabreeze] nici carapacea din jurul coditei nu e moale?Adica deasupra coditei... 8)


nu, nu e moale nicaieri

I-am facut rost, in sfarsit, de o cutie ceva mai mare cu pamant insa nici pomeneala sa stea in ea, sapa tot pe afara :((( , cand o bag inauntru nu sta nici un minut si iese. Cred ca o sa merg la un veterinar pana la urma ca nu mai stiu ce sa ii fac, e tot asa de agitata si nu mananca :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de irinarosu » 27 Mai 2010, 08:19

seabreeze, Buna seabreeze,
Ma gasesc in aceeasi situatie despre care ai scris tu pe forum. Broscuta mea in varsta de 11 ani este foarte agitata in perioada asta, si cand zic foarte am impresia ca este un cuvant mic. De vreo doua saprtamani nimic nu-i mai convine, se plimba continuu, ea fiind obisnuita sa stea destul de mult pe uscat, prin casa. Mentionez ca este femela, anul trecut a facut primele 4 oua si ca nu are un partener. Tu cum ai rezolvat problema cu broscuta ta aflata in aceeasi situatie?
Astept raspuns din partea ta.
O zi buna!
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Mai 2010, 00:45

de seabreeze » 27 Mai 2010, 10:16

Buna,

da, s-a rezolvat intr-un final, problema e ca nu prea ai ce sa-i faci...doar sa astepti pana depune ouale, dupa aia o sa se calmeze...asa sunt in perioada asta, sunt agitate pentru ca isi cauta locul unde sa depuna si daca nu gasesc ceva care sa le convina, tot cauta, si cauta .... :roll: si pana la urma depun unde pot. Incearca sa-i asiguri un spatiu unde sa aiba cat de cat conditii adica neparat caldura are nevoie in perioada asta de caldura multa ca sa elibereze ouale ca altfel, am auzit si cazuri in care nu depun si fac retentie de oua care e foarte periculoasa si poate fi fatala. Si a mea e acum iarasi in perioada in care depune ouale si chiar ma speriasem ca incerca de ceva vreme sa depuna si nu reusea, desi i-am pus si o cutie cu nisip ca m-am gandit ca poate sapa acolo, nici n-o interesa oricum tot pe covor "sapa" :offf pana cand in cele din urma (si poti sa faci la fel daca nu reuseste sa depuna nici a ta, de fapt poti sa verifici daca are oua...intoduci degetul intre labuta din spate si plaston si o palpezi si vezi ca se simte daca are sau in caz ca sapa cu labutele din spate pe covor ca si cum ar vrea sa faca o groapa, e clar ca are). Deci sa revin...am pus-o in fiecare dimineata in chiuveta cu apa calda (nu fierbinte, calduta!) cam 30 de min dupa care o puneam pe un fotoliu chiar sub clima si o lasam vreo ora, 2 sa sufle clima aer cald pe ea...ii si placea foarte mult ca dormea si se intindea ca placinta :lol: , apoi in 3 zile a facut deja vreo 10 oua destul de maricele :shock: , m-am si mirat unde le-o fi tinut. Cam asta este...daca te mai pot ajuta cu ceva, cu mare placere...succes cu broscuta! :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de irinarosu » 27 Mai 2010, 10:32

seabreeze, Multumesc mult de tot! Nu stiu daca asta e problema, ea a facut oua acum cateva luni pentru prima data si in perioada aia n-a fost asa energica. Tu ai intrebat un veterinar si ai primit raspunsul asta, sau e ceva ce ai determinat tu observand-o? Ma gandeam ca poate are nevoie de un partener, asa ca azi o duce cineva intr-un loc cu mai multe broscute, sa stea un pic acolo.
Mersi mult inca o data!
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Mai 2010, 00:45

de seabreeze » 27 Mai 2010, 12:09

irinarosu scrie:seabreeze, Multumesc mult de tot! Nu stiu daca asta e problema, ea a facut oua acum cateva luni pentru prima data si in perioada aia n-a fost asa energica. Tu ai intrebat un veterinar si ai primit raspunsul asta, sau e ceva ce ai determinat tu observand-o? Ma gandeam ca poate are nevoie de un partener, asa ca azi o duce cineva intr-un loc cu mai multe broscute, sa stea un pic acolo.
Mersi mult inca o data!


Cu placere!... nu am intrebat un veterinar, ceea ce ti-am spus mai sus am constatat eu dupa "studierea" comportamentului ei mai mult timp si dupa indelungi cautari pe net...insa e foarte probabil ca nu doar din cauza depunerii oualor sa fie asa agitata, s-ar putea sa fie in calduri, si e asa fiindca nu are un partener...a mea a fost asa acum vreo 3 saptamani dar acum s-a linistit. si ea e tot singura si as vrea sa ii fac rost la anul macar de un partener dar doar pentru perioada respectiva ca nu am spatiu suficient pentru 2. In privinta faptului ca o duci undeva unde sunt mai multe broscute, nu stiu cat de bine este daca vrei s-o lasi singura acolo si nesupravegheata ca am inteles ca in perioada asta ele sunt si agresive si se pot rani grav, cel mai bine ar fi daca ai putea sa-i aduci un partener in zilele astea cat e asa agitata dar sa le tii sub supraveghere sa nu le lasi impreuna daca nu e nimeni prin preajma ca la fel, citind pe net, am aflat ca unele persoane care aveau pereche le-au lasat impreuna si le-au gasit ranite foarte grav fiindca se batusera. Cam asta e...sa ma tii si pe mine la curent cum ai rezolvat problema ca pentru la anul as vrea si eu sa "inchiriez" un partener pentru a mea :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Anx_AA » 28 Iun 2010, 18:06

Broscuta mea are 2 ani jumate si prezinta simptomele scrise mai sus...
Deci este posibil sa vrea sa depuna oua,dar nu am inteles un lucru.Pana la urma unde a depus testoasa ouale?in apa sau acolo pe fotoliu?sau in cutie?
A mea este agitata in acvariu si daca o scot afara se plimba foarte mult dar nu am vazut sa incerce sa sape.
Am incercat sa o palpez dar nu imi dau seama...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 19 Mar 2008, 21:28
Localitate: Craiova

de BeAtOfMyHeArT » 29 Iun 2010, 00:17

Si broscuta mea este foarte agitata, atat in acvariu cat si in afara. Am o intrebare, daca broscutele se deranjeaza la stomac, cum remediez situatia? A mea pare deranjata. Azi cand i-am facut curat ,am pus-o in chiuveta dupa ritualul obisnuit, sa o spal.Am observat ca ii curgea apa maro cu mizerie si m-am gandit ca poate isi face "bucuriile" in chiuveta.Dar era un fel de,nu stiu,nici diaree nu as numi-o, un fel de apa cu resturi. Am curatat-o cu apa calduta acolo ,sub coada, dar cum am pus-o in acvariu, dupa 5 minute apa a prins o tenta maronie(asa s-a intamplat si ultima data cand i-am facut curat dar am pus-o pe seama faptului ca nu am curatat broscuta bine). Nu prea imi dau seama daca este fata sau baiat.Nici nu stiu daca imi pot da seama inca(are un an si jumatate aproape) dar si ea este foarte agitata de mai mult timp. Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns cu privire la posibila deranjare a broscutei mele la stomac, va rog.Tin sa precizez ca nu mananca decat salata foarte rar, dar creveti si inima de vita ar manca in continuu.De legume se atinge foarte rar.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de seabreeze » 29 Iun 2010, 09:25

Anx_AA scrie:Broscuta mea are 2 ani jumate si prezinta simptomele scrise mai sus...
Deci este posibil sa vrea sa depuna oua,dar nu am inteles un lucru.Pana la urma unde a depus testoasa ouale?in apa sau acolo pe fotoliu?sau in cutie?...


Dupa ce am pus-o la caldura, le-a depus pe unde a apucat :D , nu pe toate odata si nu intr-un singur loc. Facea intr-o zi 1-2, in alta zi la fel pana a facut vreo 11-12. Eu zic sa ii asiguri cumva posibilitatea sa iasa/intre singura din apa si sa se plimbe sa isi caute locul in perioada asta. Eu pe a mea o tin acum pe balcon intr-un linghean mai mare cu apa pe care am pus ca un fel de rampa ca sa poata iesi dupa pofta inimii si ...balconul e al ei, se plimba pe acolo cat vrea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de seabreeze » 29 Iun 2010, 11:40

BeAtOfMyHeArT scrie:Si broscuta mea este foarte agitata, atat in acvariu cat si in afara. Am o intrebare, daca broscutele se deranjeaza la stomac, cum remediez situatia? A mea pare deranjata. Azi cand i-am facut curat ,am pus-o in chiuveta dupa ritualul obisnuit, sa o spal.Am observat ca ii curgea apa maro cu mizerie si m-am gandit ca poate isi face "bucuriile" in chiuveta.Dar era un fel de,nu stiu,nici diaree nu as numi-o, un fel de apa cu resturi. Am curatat-o cu apa calduta acolo ,sub coada, dar cum am pus-o in acvariu, dupa 5 minute apa a prins o tenta maronie(asa s-a intamplat si ultima data cand i-am facut curat dar am pus-o pe seama faptului ca nu am curatat broscuta bine). Nu prea imi dau seama daca este fata sau baiat.Nici nu stiu daca imi pot da seama inca(are un an si jumatate aproape) dar si ea este foarte agitata de mai mult timp. Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns cu privire la posibila deranjare a broscutei mele la stomac, va rog.Tin sa precizez ca nu mananca decat salata foarte rar, dar creveti si inima de vita ar manca in continuu.De legume se atinge foarte rar.


Dupa cate imi pare mie, broscuta ta nu are nimic...ele au un organ intern numit cloaca care e in prelungirea intestinului subtire in care se aduna urina si fecalele inainte de a fi eliminate si de multe ori acolo retin si apa din acvariu pe care de multe ori cand ies pe uscat o elimina, dar nu e nici urina nici fecale, e pur si simplu apa pe care o retin acolo si daca in apa sunt mizerie si resturi, probail asa se explica tenta maronie pe care o scoate cand o pui in apa curata, e doar apa veche cu resturi care i s-a strans in cloaca. In caz ca mananca si nu e apatica, nu e deranjata la stomac, nu are nicio problema, e normal sa elimine apa din aia.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de BeAtOfMyHeArT » 29 Iun 2010, 12:16

Multumesc seabreeze.M-am mai linistit.Cred ca asta e.Da,ea mananca la fel si nu apatica. Multumesc mult pentru raspuns. :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de seabreeze » 29 Iun 2010, 12:40

BeAtOfMyHeArT scrie:Multumesc seabreeze.M-am mai linistit.Cred ca asta e.Da,ea mananca la fel si nu apatica. Multumesc mult pentru raspuns. :D


Cu multa placere, ma bucur ca te-am putut ajuta. Sa-ti traiasca broscuta! :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Anx_AA » 01 Iul 2010, 10:42

O sa ma ocup :) sa vad cum ii construiesc o casuta pe balcon.
Mi-ar placea sa faca ousoare :D In caz de ceva va anunt.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 19 Mar 2008, 21:28
Localitate: Craiova

Tot o broscuta agitata

de bj » 04 Noi 2010, 13:42

Broscuta mea are 2 ani si de ceva timp a devenit extrem de agitata. Din cate am citit aici, cand se comporta asa e vb de depusul oualelor. Dar broscuta mea nu sapa (am vazut ca asta aveau in comun restul broscutelor). E doar extrem de agitata, veterinarul mi-a spus ca e femela si ca arata foarte bine si carapacea si e destul de sanatoasa. In general se agita noaptea si cand ma vede ca ma misc. Are acvariul indreptat spre patul meu si cand vede ca ma misc, se agita. Pnetru asta am ajuns sa acopr partea respectiva a acvariului ca sa nu ma mai vada si sa nu se mai agite. O perioada a functionat, doar ca de vreo saptamana nu mai merge deloc si parca vede prin reviste( le-am pus ca sa nu ma mai vada) cand ma misc pt fix atunci se agita :D . Ideea e ca noaptea e ff agitata, ziua evident cand trec pe langa acvariu pt k vrea mancare, dar dupa ce ma trezesc si are lumina, incepe sa se mai linisteasca si sa fie mai normala. Agitata e, dar nu cum e noaptea si seara. Nu stiu ce sa-i fac sa o linistesc. Daca cumva astea sunt simptome ca tr sa depuna oua, sa-mi spuneti ca sa stiu ce sa fac. :mrgreen:
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Noi 2010, 00:24

de Pandy » 04 Noi 2010, 17:14

Nu cred ca poate fi vorba de oua in cazul tau. Ea se agita pentru ca stie ca atunci cand esti tu prin preajma ii dai de mancare :) doar asta vade ea in fata ochilor, mancare.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron