Cum putem afla daca broscuta noastra este o ea sau un el :)

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de toto_alex2rap4ever » 29 Ian 2007, 15:16

pozele de mai sus sunt exact invers....;;)
ar fi mai bine s nu te iei dupa mine si s te duci la un veterinar k sa te convingi....:)
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 29 Ian 2007, 17:28

toto_alex2rap4ever scrie:pozele de mai sus sunt exact invers

Care poze??? Fii mai explicit, te rog!!!

toto_alex2rap4ever scrie:ar fi mai bine s nu te iei dupa mine si s te duci la un veterinar k sa te convingi

OK, dar daca veterinarul habar nu are??? Cea ce, foarte des se intampla in cazul testoaselor.

PS: Te rog, foloseste butonul edit !!!
Imagine
Am editat eu post-arile tale, de data asta.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Care poze??? Fii mai explicit, te rog!!!

de toto_alex2rap4ever » 29 Ian 2007, 17:38

primele 3 poze in care arata 2 broscute si scrie care e masculu si care e femela.......cam asemanatoare sunt si broscutele mele si le-am dus la veterianr si mi-a spus exact invers....... femela are gherutele mai mari decat masculu si crapatura aia mica sub coada o are masculu
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 29 Ian 2007, 18:12

ok, sa zicem ca asa ar fii... :lol: asta ar insemna ca femela are nevoie de gheare mari si puternice sa calareasca masculu??? :P

Crede-ma!!! ...ca habar nu are veterinarul la care te-ai dus.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Crede-ma!!! ...ca habar nu are veterinarul la care te-ai dus

de toto_alex2rap4ever » 29 Ian 2007, 22:56

si eu prima oara cand am luat broscutele...vanzatoarea mia explicat k femela are ghearele mai mari si etc.....si nu am crezut-o....dar am fost la veterinar si am primit acelasi raspuns...acuma nuj ce sa zic...eu unu nu ma pricep foarte mult...dar totusi ma iau dupa un veterinar care are experienta in domeniu..o sa astept pana la imperechere ca sa aflu sigur...:P
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de adrian25 » 17 Feb 2007, 09:27

acum fiecare crede pe cine vrea, dar cred caMonoceros, Florin, moderatorii in special stiu ce spun, poate ai dat tu de vanzatoare si veterinari cu experienta din punctul lor de vedere :) , dar daca totusi nu ai incredere in mesajele de pe forum legate de sexul broscutelor, poti cauta pe alte site-uri straine, sa vazi ca si la ei tot masculul are ghearele mai lungi :wink:
PS; poate a fost o anomalie la broatele care le-au vazut acei doctori si femelele aveau gheare de mascul :shock: (glumesc)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 17 Feb 2007, 10:54

multumesc [adrian25]...aceste mesaje au fost postate mai de mult..acum m-am lamurit cu diferenta intre sexe in urma unor cercetari si cu un mic ajutor din partea moderatorilor si site adminilor de pe acest forum :wink: ..... sper sa nu te superi... :) si uneori veterinari mai pot gresi si ei...tinand cond de faptul ca in ziua cand am fost cu broscutele la veterinar..erau foarte micute :lol: ..acum au mai crescut si le pot deosebi cu usurinta :wink:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

poza

de gabriela_miha » 23 Mar 2007, 09:02

pereche?

PS: de ce nu imi apare poza?
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mar 2007, 21:20

de Florin » 23 Mar 2007, 09:05

UIte cum se pune o poza: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3 :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 23 Mar 2007, 11:09

:!: Avertisment :!:
[gabriela_miha]
Te rog, foloseste butonul edit !!!
Imagine
De data asta am editat eu 5 din post-arile tale, plus alte 4 post-ari le-am sters.
Daca nu reusesti sa atasezi imaginea trimite-o pe adresa de mail: monoceros37@yahoo.com ...si am sa o atasez eu.

PS: Sunt prea micute pentru ca sa le determini sexul, dar la prima vedere par amandoua femele.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 26 Mar 2007, 23:04, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

poza cu broscutele mele

de gabriela_miha » 26 Mar 2007, 20:04

poza cu broscutele mele
Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mar 2007, 21:20

de Antonia » 19 Apr 2007, 20:10

Salutare...sunt mai noua pe aici.... :oops: si daca tot am intrat pe acest subiect ...am si eu poza/e cu broscutele mele :D cel mai de sus este Bobo si cea de jos este Bibi :D sper sa va placa : [url][URL=http://imageshack.us]Imagine[/url][/url]
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2007, 21:06
Localitate: .::valcea::.

de Monoceros » 19 Apr 2007, 23:03

Imi pare rau, dar esti Offtopic.
Daca vrei sa te ajutam sa stabilesti sexul testoaselor iti recomand sa atasezi niste poze clare si din unghiuri similare celor care sunt in prezentare.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 20 Apr 2007, 07:09

Antonia scrie:Salutare...sunt mai noua pe aici.... :oops: si daca tot am intrat pe acest subiect ...am si eu poza/e cu broscutele mele :D cel mai de sus este Bobo si cea de jos este Bibi :D sper sa va placa :


Incearca sa faci o poza cu testoasele tale asa cum a facut si userul gabriela_miha. :wink:
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de valipopa » 24 Iul 2007, 13:58

ant scrie:Multumesc mult si pentru raspunsuri

De cand am primit-o arata asa, am observat ca nu pare afectata de acest lucru, e vioaie, mananca de toate, singurul lucru de care sufera e intolerabilitatea fata de noul musafir din acvariu (masculul) pe care il bate non-stop in momentul in care incearca sa stea in apa.



Bag de seama ca femelele sunt mai rele si mai intolerabile cu alte testoase cu care intra in contact...indiferent daca sunt tot femele sau masculi...s-ar putea sa ai o problema care se va sfarsi rau pentru mascul... :cry: daca nu-l lasa in apa nu va manca.....ce urmeaza nu mai trebuie explicat...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Iul 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron