Carapacea broscutelor cu tampla galbena

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Carapacea broscutelor cu tampla galbena

de claux » 29 Mar 2010, 21:08

Buna la toata lumea. Am si eu mai multe intrebari.
Una ar fi: am observat ca solzii carapacei celor 2 broscute s-au distantat. Initial am crezut ca se face loc pentru unii noi. Dar dupa cum am citit pe alte forumuri, capacea creste prin marirea solzilor nu prin cresterea altora. Va rog spune-ti-mi ce trebuie sa fac.

Si 2) Am observat recent ca pe carapace au aparut tente galbene (nu mai e verdele ala puternic). Spune-ti-mi va rog ce trebuie sa schimb? alimentatia (momentan mananca gammarus/stiks pentru broscute/salata) sau sa le cumpar calciu / bec uv?


Multumesc si astept raspunsurile voastre.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de OsDeRos » 29 Mar 2010, 21:34

ia cauta tu pe forum raspunsurile :)

se mareste prin inlocuiea de solzi mai mari. nu`s ca unghile sa tot creasca.
culoarea se schimba odata cu varsta.. puteai cauta pe gugal poze si vedeai.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de claux » 30 Mar 2010, 08:15

ca moderator ce esti nu cred ca asta e un raspuns prietenos. Rolul tau stiam ca e altul...sa ajuti..nu sa ma indrumi sa caut. crede-ma ca am cautat si pe net si am citit mai multe pareri. Dar am crezut ca pe forumul asta destinat testoaselor gasesc raspunsuri la problema mea. Sa nu crezi ca daca e prima posta aici sunt vreun novice.

Cand am spus de tente m-am gandit la depigmentarea carapacei (lipsa de lumina / vitamina D) si ma asteptam sa-mi spuna cineva ce solutie sa folosesc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de OsDeRos » 30 Mar 2010, 09:19

sunt moderator la alta sectie nu la "alte specii". daca citeai cu atentie topicurile lipicoase sau alte topicuri.. observai ca le trebuie neon reptil glo 5.0 pentru ca ajuta la sintetizarea vitaminei d3. (uite ca ti`am dat si raspunsul) si ca tot timpul intrebam "ce conditii are?" si suntem satui de aceleasi chestii "lumina, incalzitor, acvariu mare, nu bol plastic, insula, mananca peste, poate traii cu pestii de acvariu, etc"
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de diego » 30 Mar 2010, 10:29

Depigmentarea carapacei se datoreaza lipsei de soare. Acum ca tot vine vara poti sa o scoti la soare iar pana in toamna sa achizitionezi un bec sau un neon cu UV
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de claux » 31 Mar 2010, 07:15

multumesc pentru raspunsuri. Ah si nu am un bol de plastic ci un acvariu cu incalzitor si filtru. Neavand capac la acvariu nu am cumparat si un neon cu UV. dar o sa ma interesez si poate le iau.

O zi buna
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron