Hranirea broastelor "in deplasare"

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Hranirea broastelor "in deplasare"

de pustiu » 16 Mar 2010, 23:06

Buna seara

multa lume zice ca-si hranesc broastele in alt acvariu sau alt loc, inafara acvaterariului de zi cu zi.
vreau sa-i intreb pe cei care procedeaza in asa fel citeva lucruri:
- de fiecare daca cand le hraniti scoateti apa din acvariu si puneti in celalalt "recipient" sau puneti apa de la robinet, sau le hraniti pe uscat?
- le hraniti o data sau de doua ori pe zi?
- aveti filtru intern sau extern? inrteb asta sa vad ce v-a determinat sa obtati pentru aceasta solutie.

respecte
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 31 Ian 2010, 19:31
Localitate: Sibiu

de CooLT2006 » 17 Mar 2010, 13:38

Hello, in principiu atunci cand hranesc broscutzele tind sa am grija sa nu murdaresc apa, dar daca ai filtru le potzi hranii si in acvariul unde le tzii...daca le dai peshte crud, este bine sa le dai intr-un recipient separat pt ca se murdareshte apa foarte ushor, am folosit apa direct de la robinet si nu cred ca au avut probleme pana acum cu asta...ideea este sa ashteptzi sa se evapore cat de cat clorul, si sa fie apa limpede nu sa aiba culoarea "laptoasa".
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Mar 2010, 14:53

de CooLT2006 » 17 Mar 2010, 13:43

P.s.: odata pe zi iarna si cam de doua ori vara...si filtru intern...ele rezista si pana la 1 luna nemancate dar e bine a nu exagerezi cu asta...nu tr hranite foarte des iar daca le hraneshti zilnic este bine sa le dai putin;)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Mar 2010, 14:53

de mihaelajulia » 17 Mar 2010, 17:50

Depinde cat de mari sunt. cele mici (ca si varsta) mannca cam de 3-4 ori pe zi, portii mici. Cand mai cresc o data pe zi, iar cele adulte mananca cam de 2-3 ori pe saptamana.
Intotdeauna mancarea testoaselor de apa, se da in apa, ele neavand saliva nu pot inghiti pe uscat.

Testoasele adulte rezista si mai mult de o luna fara hrana, spre exemplu cand sunt in hibernare, dar asta-i alta poveste
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de CooLT2006 » 17 Mar 2010, 18:14

astea de florida din cate stiu eu nu hiberneaza...li se incetineshte considerabil metabolismul dar nu intra ca celelalte in hibernare...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Mar 2010, 14:53

de mihaelajulia » 17 Mar 2010, 18:21

CooLT2006 scrie:astea de florida din cate stiu eu nu hiberneaza...li se incetineshte considerabil metabolismul dar nu intra ca celelalte in hibernare...


tocmai ce ziceam ca-i alta poveste. depinde de rasa, de unde a crescut, cum a fost obisnuita, starea de sanatate, conditiile de hibernare...alta tema.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de diego » 17 Mar 2010, 20:41

CooLT2006 scrie:astea de florida din cate stiu eu nu hiberneaza...li se incetineshte considerabil metabolismul dar nu intra ca celelalte in hibernare...


asa este, testoasele de apa crescute in captivitate (mai ales cele de apartament) nu hiberneaza, pentru simplul motiv ca nu au conditiile necesare hibernarii
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron