Ce mai fac testosii nostri

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de UnaReaFoc » 03 Noi 2009, 16:01

salutari la toata lumea...stiti am si eu o problema...am o broscutza testoasa...are vreo 5-6 ani..la mn este de vreo 5 luni,o cheama dassy si este broasca europeana de apa dulce.Dassy are locul ei unde sta decat ziua pt ca seara trebuie sa doarma in pat, daca nu o scot din apa se loveste cu carapacea de geamul acvariului pana o iau si o pun in pat langa mn....problema este ca maine o sa imi aduca o cunostintza inca 2 broascutza cu mult mai mici dar sunt de Florida....le pot tine pe toate 3 in acelasi acvariu(spatiu am suficient)...ma gandesc ca poate exista vreo problema fiind diferenta de specie...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Iul 2009, 22:04

de roxana98 » 11 Noi 2009, 21:12

Cuum! :shock: dormi cu broscuta in pat :shock: !dar nu o stivest,sau te pui peste ia in pat? :?: :!:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de UnaReaFoc » 23 Noi 2009, 18:34

nu o strivesc pt ca are carapacea destul de tare la 6 ani...si in plus ea are locul ei specil unde doarme...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Iul 2009, 22:04

de Locko » 09 Dec 2009, 00:13

Testosi mei sunt bine sanatosi, m-am cam plitisit sa schimb apa odata la doua saptamani trebuie sa imi iau un filtru extern ca asta intern pe care il am e degeaba...
In rest toutul bine, pesti fata odata pe luna si tetosi au ce papa
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Ailime » 09 Dec 2009, 13:48

Scuze ca nu am mai raspuns, Locko broscoiul meu e de florida, sunt un fel de insulita ptr. el, ideea e ca uneori doarme cu mine in pat, ii place sa se bage sub perna de langa mine:) si dimineata cand se trezeste inaintea mea, se relaxeaza pe spatele meu:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de Thurtwig » 23 Dec 2009, 10:36

Am 2 broscute testoase de Florida de cateva luni, micute :oops: . Turtwig este mai lenesa, sta tot timpul pe piatra inalta special amenanjata si nu vrea mai deloc sa coboare in apa, e testoasa cea mai mare din cate mi se pare. Syd e cealalta testoasa mai mica insa mai vioaie si putin timida. Ea este obsedata de un colt al acvariului, unde tot pluteste in perete(tot da din labute chiar daca nu o lasa peretele acvaterariului sa scape). De asemenea ii place sa se urce pe incalzitor si sa stea prin colturile acestuia, dar vine deseori si pe piatra langa Turtwig.
Foarte dragute cele doua testoase, le iubesc nespus de mult si le ingrijesc. :D

Acesta e Turtwig:
Imagine
Ultima oară modificat de Thurtwig pe 23 Dec 2009, 13:24, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Thurtwig » 23 Dec 2009, 10:43

UnaReaFoc scrie:salutari la toata lumea...stiti am si eu o problema...am o broscutza testoasa...are vreo 5-6 ani..la mn este de vreo 5 luni,o cheama dassy si este broasca europeana de apa dulce.Dassy are locul ei unde sta decat ziua pt ca seara trebuie sa doarma in pat, daca nu o scot din apa se loveste cu carapacea de geamul acvariului pana o iau si o pun in pat langa mn....problema este ca maine o sa imi aduca o cunostintza inca 2 broascutza cu mult mai mici dar sunt de Florida....le pot tine pe toate 3 in acelasi acvariu(spatiu am suficient)...ma gandesc ca poate exista vreo problema fiind diferenta de specie...

OMG, dormi cu ea seara?:roll: Ai grija ca s-ar putea sa o strivesti in cel mai rau caz, sau in cel mai bun poate te musca. Tu chiar esti rea foc :hhh ( ia-o ca pe un compliment).
Eu zic ca se vor intelege bine chiar daca sunt specii diferite. Depinde de felul lor de a fi...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Locko » 11 Ian 2010, 23:36

testosii mei cresc tot mai mari pe zi ce trece, pestii fata o data la 2 sapt dar nu prea mai supravetuieste nici un puiut. Mi s-a ars neon reptil Glow 5 si momentan stau doar cu decul heat glow. Caut de la craciun un neon dar nu gasesc nicaieri in orash iar ca sa fac comanda pe net nu prea am cum ca comanda minima e de 150 lei si un neon e doar 30 lei. Ieri Patrik ma muscat si la muscat de labuta si pe Emo... e cam agresiv, nuj ce are in ultima vreme, si sa facut asa de mare.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Locko » 24 Ian 2010, 22:20

Astazi mi-am comandat filtru de la JBL CristalProfi e900 sper sa ma sune manine furnizorul si sa imi comfirme comanda!!!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de bogdy » 25 Ian 2010, 18:43

Thurtwig, scz de off topic dar testoasa din imagine nu e de florida ,este o subspecie a celei de florida Trachemys Scripta Scripta ,cu tample galbene .
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Thurtwig » 25 Ian 2010, 19:59

Da stiu, dar preferam sa nu readuc subiectul in discutie pentru ca a murit :| (am dat vestea insa, in alte topicuri). Mi-am dat seama numai dupa ce a murit ca e Scripta Scripta(cu tamplele galbene).
!!! Ai grija cu post-huntingul!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Locko » 27 Ian 2010, 22:59

am gasit un ilocuitor la neonul Reptil-Glow 5.0, un JBL Reptil Jungle. L-am comandat pe Pepika.ro luni ar trebuii sa imi ajunga comadna impreuna cu filtru e900, sa vezi atunci bucurie pe testosii mei, si pe mine deasemenea ca nu mai trebuie sa schimb apa o data la 2 saptamani
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Florin » 28 Ian 2010, 08:59

Daca tu crezi ca un filtru extern, te va scapa de schimbarile apei, SAPTAMANAL, te inseli. Apa oricum, se schimba 30 % din volumul ei, in fiecare saptamana, altfel (am incercat eu, si cu solutii si cu toate cele), se va ingalbeni dupa 2 saptamani. Atentie, nu va fi murdara (nici macar dupa o luna), insa se va ingalbeni.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 30 Ian 2010, 23:35

Mi-a venit astazi filtrul :rock De maine alta viata
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de diego » 31 Ian 2010, 12:09

@florin daca ai sa schimbi si carbunii mai des ai sa vezi ca nu se mai ingalbeneste apa
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron