Tritoni predominant acvatici

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Tritoni predominant acvatici

de OsDeRos » 06 Ian 2010, 22:37

am fost azi prin hornbach si`am vazut niste soparle acvatice cam cat 1 pachet de tigari, negre cu burtica portocalie. nu stiu daca erau la vanzare sau doar expo, desi tind sa cred ca se vindeau.

ps: tibor.. pune tu subiectul corect ca habar n`am cum se cheama respectivele vietati
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Monoceros » 07 Ian 2010, 11:41

Probabil ca ai vazut niste tritoni, desi din cate stiu eu tritonii sunt animale protejate de lege... deci nu ar trebuii sa se comercializeze.
Poti sa faci o descriere mai detaliata? Inotau prin acvariu?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 07 Ian 2010, 14:36

Salamandre cu burta de foc ( Cynops orientalis) ?

Alea stiu ca se cresc in acvariu.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Thurtwig » 07 Ian 2010, 17:06

Daca ai pune o poza cu ele, ne-ar fi mult mai usor sa le determinam specia.Multumim.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de OsDeRos » 07 Ian 2010, 17:22

da Florin... ai dreptate. astea sunt.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de bogdy » 07 Ian 2010, 19:07

si cat costa ???
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de OsDeRos » 09 Ian 2010, 18:39

chiar n`am stat sa intreb.. in acvariul lor erau si niste guppy... dar nu cred ca merge combinatia cu testoase :D
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de tibor.sos » 21 Ian 2010, 11:15

da, cred ca e vorba de tritonii chinezesti cu burta rosie (Cynops orientalis). specia este una dintre speciile cu un trecut lung in teraristica, nu stiu de un statut de protectie (poate la exemplarele din natura).

Romania este un loc unde speciile care apar in comert nu sunt reglementate, indiferent de statut de protectie (indiferent de legile existente), indiferent de sursa lor de provenienta, si astfel nici un pet-shop nu sare sa dovedeasca cu acte provenienta animalelor, care de obicei provin din strainatate de la crescatori autorizati sau amatori sau chiar din natura (sunt si exceptii! - de ex. doua testoase Hermanni au fost vandute in Targu Mures intr-un pet-shop cu acte CITES). daca vreti sa detineti legal un animal ar trebui sa aveti si astfel de acte doveditoare, fiindca in orice moment fiecare detinator poate fi tras la raspundere fiind vorba de specii care au populatii de obicei protejate in natura. deci daca nu poti dovedi ca l-ai cumparat de la pet-shop, sau de la un crescator, nu poti dovedi nici ca nu il ai din natura...

sa speram ca vor aparea si astfel de legi speciale de reglementare a speciilor din comert (eu nu stiu sa existe la speciile de amfibieni si reptile, in afara legilor care au fost preluate din UE ca cel referitor la T. scripta elegans, sau internationale CITES) insa Romania are probleme si mai mari privind protectia naturii in teritoriul ei, si cred ca problema speciilor din comert nu e considerata prioritara...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 21 Ian 2010, 11:18

si apropo acelasi pet-shop din Targu Mures a tinut tritonii cu testoase Trachemys si Graptemys intr-un acvaterariu, rezultatul a fost ca majoritatea tritonilor au fost mancati de testoase. greseala de amatori!!!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori