Intrebare legata de emys orbicularis

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Intrebare legata de emys orbicularis

de Predator » 02 Ian 2010, 19:47

Salut , am 2 broaste testoase , specia ''emys orbicularis''
As vrea sa stiu cam ce mananca ... de obicei le dau de mancare carne de pui,porc, chiar si salam ...
Nu prea stiu de ce conditii au nevoie

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Tarty » 02 Ian 2010, 19:52

nu ca as fi experta, eu am 2 testoase de 1 an si ele se hranesc cu mai multe feluri de mancare, mancarea de baza sunt niste viermisori gamarus (parca) si poti incerca si inima de vita, salata morcovi, peste si mai multe, cauta la pet-shopuri. Sper ca te-am ajutat! :D :) Si apropo, sa nu uiti de incalzitor si filtru, eu din pacate inca nu am cumparat dar sigur voi cumpara, pa pa!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Dec 2008, 14:06

de Predator » 02 Ian 2010, 19:53

Cred ca s-au obisnuit fara incalzitor si filtru , apa le-o schimb des.
Le am cam de 8 ani.

mersi pt post
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Tarty » 02 Ian 2010, 20:03

cu placere, treci si pe la mine cu un post, crede-ma chiar nu stiu la mn ce sa fac.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Dec 2008, 14:06

de Predator » 02 Ian 2010, 20:34

Se mai numeste si Broasca testoasa de apa europeana daca nu ma insel.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de bogdy » 02 Ian 2010, 23:21

mda si e pe cale de disparitie :!::!::!: deci cred ca ar trebui sa ii iei filtru si incalzitor ... dar dak de le ai de 8 ani vai de ele ... nu au voie nimic ce contine porc in principal si pui .... saracele le chinui de nu m-ai stiu cum le cheama :oops::(:(
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Thurtwig » 03 Ian 2010, 14:53

Am extras niste informatii importante din cartea mea:
Broasca testoasa de apa europeana sau Cistuda(EMYS ORBICULARIS)
Broasca testoasa de apa europeana este de talie mica spre mijlocie,prezentand variatii cuprinse intre 15-25 cm. Formatul corporal este diferit in functie de categoria de varsta, evolouand de la o forma relativ rotunda la tineret, la o forma ovala la materialul adult.
In Romania, ea a fost raspandita pe aproape tot cuprinsul tarii, dar in efective relativ reduse, iar astazi este tot mai putin intalnita. Locurile preferate ale acestei broaste testoase sunt malurile lacurilor cu vegetatie avatica bogata, precum si zonele mlastinoase, greu de strabatut de alte animale.
Ii place foarte mult sa stea pe marginea apei, dar la cea mai mica alarma se arunca in apa si dispare in masa ei. Este o specie foarte agila, deplasandu-se usor in apa, unde de altfel in mod obisnuit se si hraneste.
Carnivor feroce, isi asteapta prada plutind printre vegetatia acatica. Prada care se apropie estpe prinsa prin destinderea fulgeratoare a gatului si omorata rapid prin miscarile repetate ale maxilarelor. Dupa aceea, broasca testoasa se retrage sub apa, unde prada este sfasiata in bucati. Hrana acestor broaste o constituie: crustaceele, nevertebratele terestre, rozatoarele, chiar pasarile tinere, pesti, insecte, viermi si foarte rar, unele componente vegetale.
In captivitate, aceste testoase nu intra in hibernare in conditiile in care se tin la o temperatura ridicata(a camerei), dar in acest caz necesita o ingrijire atenta din partea noastra.
Broasca testoasa de apa europeana este in prezent amenintata cu disparitia, datorita reducerii conditiilor naturale, a poluarii, a amenanjarilor hidrologice si chiar a cruzimii unor oameni, fiind ocrotita de lege in toate tarile unde este prezenta.
Per total, cistuda este o testoasa foarte agila dar in acelasi timp plapanda, iar daca este luata din natura trebuie ingrijita foarte bine, si asa nu se pot oferi conditii chiar egale cu cele din mediul lor natural. Saraca de ea, daca te-ai fi uitat ce frumos inoata in ape, pe langa pietre si pesti sa o vezi acum, tinuta intr-un acvariu din sticla si asa prea mic cu 2-3i "jucarele" din plastic si un pumn de creveti... :|
Trebuie sa iti asumi responsabilitatea pentru asemenea sprecie, astfel incat deca te hotarasti sa o pastrezi ii iei neaparat un acvariu mai mare, daca e posibil plantezi niste plante, pui nisip pe fund, iei un filtru bun si un incalzitor la fel, ii cumperi o insulita superba, pui neaparat la 30 cm de insulita un bec incalzitor spot de 60W si unul cu UVA/UVB Repti Glo(5.0) si mai pui ceva pietre de decor dar terariul sa fie cat mai asemanator cu cel din mediul natural.
Succes! :mrgreen:
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Predator » 03 Ian 2010, 14:57

Mersi frumos pentru informatii , o zi buna .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Thurtwig » 03 Ian 2010, 15:13

N-ai pt. ce. Va lamurim oricand, suntem forumul Testose.com.:D
Apropoz, cum a rams pana la urma? O pastrezi? Ce conditii are in cazul acesta, cum o hranesti?? Multumim.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Predator » 03 Ian 2010, 15:41

Pai le am cam de 10 ani , Squirtle si Loscutz :D

O cutie din aceea de cuburi de vita nu le ajunge ... le dau de obicei carne cruda (pui) ca doar de aia mananca, sau salam ... trebuie sa le fac si un terariu pe masura dar din lipsa de spatiu am amanat acest lucru.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

S

de takawachinchila » 03 Ian 2010, 17:13

Nu le mai da carne de porc. Nu prea le face bine carnea grasa.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Predator » 03 Ian 2010, 17:16

Ok multumesc ca mi-ati spus , nu stiam . Rame pot sa le dau ? o sa cumpar ceva mancare de la pet-shop.

PS: are ceva daca sunt tinute in rumegus pe perioada de hibernare si nu numai ... ?

le: o intrebare cam stupida dar... broastele testoase aud ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2010, 15:19

de Bibi » 15 Ian 2012, 14:32

frate nui mai da salam
mai ales carne de porc e greu digerabila
iar de la carnea de puii face salmonela
mai bine ai eliberao fiindca este PROTEJATA DE LEGE :x
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 16 Aug 2011, 09:56
Localitate: Ploiesti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron