VITAMINA A si broscutele testoase

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Buna

de Gabi » 27 Aug 2009, 09:27

Broscuta mea are aceleasi simptome( ma refer la ochisorii umflati si la faptu ca nu mai avea pofta de mancare).. La inceput n-am luat in serios problema, dar acum nu mai poate sa mai deschida niciun ochisor si unu dintre ei e rosu si foarte umflat . Acum 1 luna am avut aceeasi problema, insa dupa ce am fost la veterinar i-a dat ceva si ii trecuse. Ei bine in conditiile in care ea era sub tratament ochii i s-au umflat din nou, ba chiar mai rau. Am impresia ca are puroi...Am fost din nou la veterinar si mi-a dat niste picaturi Gentocin oftalmic, dar am citit pe el si este pt caini si pisici.Sa-i faca bn sau nu? nu se vad rezultate dupa 1 saptamana. Nici tratamentul celalalt nu a fost pt broscute, dar isi revenise. In orasul meu nu prea gasesti tratamente pt testoase si nici medicii veterinari nu se prea pricep. Domnul doctor sustinea ca asa are ochisorii din cauza apei, dar nu este adevarat pt ca eu ii fierb apa si i-o pun la racit.Si mi-a zis vezi doamne sa-i pun apa de la izvor..eu inteleg ca-i buna apa de la izvor, dar de und doamne iarta-ma scot eu pe fiecare zi apa de la izvor? Tot ce-mi permit e sa-i cumpar apa plata sau sa-i fierb apita. M-am gandit ca mai sg sunt daca i-o fierb. Eu vroiam sa va intreb daca in conditiile in care broscuta mea e sub tratament pot sa-i administrez si vitamina a?. Am uitat sa mentionez ca-i dau si cu vita plus 1 data pe sapt. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.Va multumesc anticipat
un bubu mic si rasfatat :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Aug 2008, 17:23
Localitate: Slatina

Re: Buna

de Florin » 27 Aug 2009, 10:27

Gabi scrie: dar nu este adevarat pt ca eu ii fierb apa si i-o pun la racit. M-am gandit ca mai sg sunt daca i-o fierb. anticipat


Serios ? Daca nu stiai, aflii acum. Apa nu se fierbe, ci se lasa la declorificat. O pui in sticle, sau bidoane si o lasi 24 ore. Umflarea ochilor poate fi cauzata si de lipsa mineralelor, minerale care se gasesc in apa. La tine nu este posibil acest lucru, pentru ca.....exact, o fierbi.

Cat despre tratamentul testoasei, fa ce zice doctorul, mai ales daca zici ca a mai facut-o bine. Si oricum, alta alternativa nu cred ca ai.
Cat despre vitamina A, substanta care ti-a dat-o doctorul, contine vitamina A? Daca nu contine, poti sa ii dai tu.


http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=1431
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Gabi » 27 Aug 2009, 12:45

Ok. Dar dc nu mi-o fi zis si mie ca are nev d min si sa nu i-o mai fierb, nush. Si totusi nu-mi explic cum se poate sa-i treaca de la un tratament pt caini si pisici. Mi se pare ca n-au nicio legatura. Daca era vb de cv asemanator mai ziceam. Dar tocmai caini si pisici? Si nici macar n-a pus mana pe ea si cand am vrut sa o soct din terrarium mi-a zis ca nu-i nevoie... Nush c sa zic...Mi-a zis ca nu se duce nimeni cu broscuta la el si nu-mi da prea mare incredere cand aud asta...O sa ii cumpar si vitamina a. Sper sa-si revina :(
un bubu mic si rasfatat :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Aug 2008, 17:23
Localitate: Slatina

de Florin » 27 Aug 2009, 20:17

Este adevarat, ca in romania (cu r mic), nu sunt veterinari priceputi, la alte specii, inafara de caini, pisici...animale de curte in general. De asemenea, nici medicamente sau alte chestii nu se gasesc cu ( ,) carul. Totusi, daca ai un pet-shop pe acolo, cumpara-i si o solutie numita Elixir, de la Vita-kraft. E mai buna decat vitamina A.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Gabi » 29 Aug 2009, 21:18

I-am luat azi vitamina A. I-am pus picaturi pe ochi de 2 ori ca nu am stiut cum sa i le administrez. Este bine sau ii pun mai putin? Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea ca nici macar nu a mai mancat de 2 zile :(
un bubu mic si rasfatat :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 24 Aug 2008, 17:23
Localitate: Slatina

Broscuta mea

de 22dea22 » 08 Oct 2009, 17:44

Broscuta me are aceleasi sintome , are ochisorii unflati si nu mananca.I-am dat cu vit. A dar nu a deschis ochii decat putin foarte putin .As vrea sa imi mspuneti cum pot sa o tratez.Mentionez ca in orasul meu nu sunt veterinari priceputi . Va rog frumos sa ma ajutati :cry:
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2009, 08:30

de alex.i » 15 Mar 2011, 11:51

Salutare tuturor !

Ieri am observat la broscuta mea o pata alba undeva pe cap. Cred ca cazut prin acvariu si s-a lovit de vreo piatra, dar nu sunt sigur, poate e de la altceva.

Am tratat-o ieri de doua ori cu niste picaturi de la VITA-PLUS care are o compozitie de Vitamina A, D3 si Vitamina E.

Tin sa specific ca acvariul este echipat cu toate cele necesare, iar temperatura are o medie de 26-27 grade C.

Am atasat si o poza aici.

Are cineva idee ce este exact si cu ce as putea sa o tratez ?

http://img541.imageshack.us/i/dscf0309g.jpg/

Daca nu se intelege din poza asta mai am si altele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 09:41

de diego » 15 Mar 2011, 20:48

Este singura in acvariu sau mai ai si alte testoase?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alex.i » 15 Mar 2011, 21:00

Mai am inca o broscuta. Sunt cumparate impreuna. Amandoua au aprox 3-4 luni.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 09:41

de Sheppard » 16 Mar 2011, 20:24

S-ar putea sa fie o mica leziune - nu-mi dau seama exact din poza. Poate a muscat-o cealalta broscuta. In acest caz putina Vit. A pe locul respectiv ar trebui sa rezolve problema. Si eventual scoasa pentru o perioada din apa (sa aiba numai un vas mic din care sa poata bea si in care sa manace, dar apa sa nu-i ajunga pana la cap unde e leziunea), pentru a se putea vindeca mai bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de alex.i » 18 Mar 2011, 09:13

Am folosit 3-4 zile acel VITA-PLUS care este special pentru broaste testoase ( http://promedivet.ro/p-supl-pic-v-p-r.html ) si i s-a vindecat.



Va multumesc pentru sfaturi![/url]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 09:41

Ochi umflati dupa somn si somn la greu in afara acvariului

de zeba debra » 05 Iul 2012, 12:19

Broscuta mea are ochii umflati doar atunci cand se trezeste din somn. se freaca un pic la ei cu labuta si dupa aia nu se mai vad umflati...e normal sa fie umflati si atunci???
Si inca ceva...are obiceiuri f proaste..cand vin de la serviciu se agita in acvariu ca sa o scot, si o scot ca ma dispera, si o las prin casa. dupa ce inspecteaza toata sufrageria se baga intr-un colt si doarme ca un bebe pana o bag eu dupa cateva ore in acvariu. In weekend e tragedie cu ea ca nu se lasa pana nu l convinge pe unul din noi sa o scoata si nu vrea sa stea in acvariu cand suntem pe langa ea..Eu am aceasta broscuta de 3 luni, e adoptata :)..si a trecut prin multe schimbari.. Sper sa nu i fac ceva gresit...e normal sa doarma asa???

P.S. i-am pus un tutle deck in acvariu, dar nu se urca ...nu i place deloc sa stea pe el...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 05 Iul 2012, 13:03

Are acces usor pe insula? Bec Reptiglo 5.0 si unul pentru incalzit are, care sa bata pe insula? Poate e doar timida cand e lume prin jura - multe din testoasele mele o tasnes in apa cand e lume in jur si ies pe uscat la soare doar cand sunt singure si e liniste.

E normal sa fie mai agitata cand sunteti prin jur - va asociaza cu mancare si crede ca asta va primi. Presupun ca acvariul e suficient de mare.

Nu e neobisnuit ca odata ce ajunge pe uscat sa isi gaseasca un loc intunecos unde sa se ascunda.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Big mama » 05 Iul 2012, 22:29

Buna tuturor,am cumparat Vita Plus,Big mama este matura,pt o cura de vitamine cate picaturi sa-i pun pe carnita de vita si cat timp ? Multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Iul 2012, 13:39

de Sheppard » 06 Iul 2012, 21:53

Ar trebui sa scrie pe prospect - eu asta am gasit: http://www.promedivet.com/ro/suplimente ... tile-.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori