Identificare specie gasita la Dunare!Urgent,este bolnava!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Identificare specie gasita la Dunare!Urgent,este bolnava!

de Kirill » 17 Aug 2009, 13:41

Am gasit testoasa asta mai mult moarta decat vie langa Dunare, bineinteles a fost victima prostiei umane.Dupa cum o sa vedeti in poze la labele din fata are unghiile taiate.Are probleme cu respiratia, urmeaza ca astazi sa o duc la veterinar pentru antibiotice si vitamine.Sub gura are o rana.Eu cred ca poate fi trachemis dar oricum este foarte batrana si dupa ce sa insanatoseste urmeaza sa o redau naturii .Langa mine este un lac care est foarte mare si destul de adanc ca sa poata hiberna iarna.Astept sugestii urgente!

http://img15.imageshack.us/img15/1079/carapacei.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/4195/ghearefata.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/1796/ghearespate.jpg
http://img36.imageshack.us/img36/6823/plastrongura.jpg
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Pandy » 17 Aug 2009, 14:09

E testaosa de uscat ... nu trachemys :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Kirill » 17 Aug 2009, 14:16

Esti sigur?Plastronul seamana foarte mult cu cel de trachemys...Si daca este de uscat ce specie e si ce mananca?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Florin » 17 Aug 2009, 14:37

Este 100% de uscat. Specia, nu stiu ce este, dar asteapta sa-ti raspunda cei care se pricep la cele de uscat. Pana atunci, incearca sa-i dai niste legume: morcov, salata, rosii si fructe.

Se muta la ,,broscutele testoase de uscat."
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de davidk » 17 Aug 2009, 15:01

Clar, este Testudo Graeca. E de uscat. Din poze nu am vazut daca are cate un pinten pe picioarele posterioare; acel pinten este una din diferentele fata de Hermanni. Dar dupa forma carapacei, as pune pariu ca e Graeca (testoasa dobrogeana). Nu ii dai sa manance decat VEGETALE, in nici un caz nu ii dai mancare de caini, paine, sau altceva, caci le va manca si ii fac rau.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 17 Aug 2009, 16:10

Va multumesc enorm.Deja este mult mai bine, am in curte cam 150mp de iarba ,de unde a inceput sa si manace ,in general trifoi...Curtea este ingradita, aerul este curat(stau in mijlocul padurii), mancare din belsug deci o viata de print!
Oricum noroc ca am ajuns la timp si am scos-o din apa, din cate stiu eu testoasele de uscat se ineaca in apa,nu?
Credeti ca problemele cu respiratia sa fie datorita faptului ca a stat in apa, respectiv ca a inghitit apa?sper...

Oricum daca a avut chef sa fie agresiva fata de mine cand m-am apropriat de ea in timp ce manca eu spun ca este foarte bine!
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Florin » 17 Aug 2009, 17:10

Da, daca stau in apa adanca, se ineaca. Despre respiratie, nu poti sa fii sigur. Ramane sa vezi cum evolueaza pe parcurs. Oricum, din ce spui tu, este pe calea cea buna. :roll:

Succes :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de roxana98 » 12 Noi 2009, 18:22

Saraca broscuta!are ghearele taiate!Ma intreb daca a avut stapan,daca da cred ca a fost neglijata si a fost chinuita.Cred ca este femela dupa unde ii este pozitionata cloaca.Dar la cele de uscat nu ma pricep dar cred ca femelele de apa si de uscat au cloaca in acelasi loc si masculi la fel,nu?
Femelele au cloaca mai apropriata de carapace si masculii mai indepartata.Cred ca si la cele de uscat e la fel.eu sic ca e femela 8) .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

Denumire testoasa

de ANDREILAZAR9 » 11 Iul 2010, 16:45

salut nu este o graerca este hermanni.....iti di seama dupa placa supracudala care este impartit in 2.la graeca este intreaga:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iul 2010, 15:33


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron