Soparle :)

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Soparle :)

de anuk » 10 Aug 2009, 22:22

Am prins azi o soparlita mica si ma gandeam sa io dau la monstru sa o pape dar imi e cam frica. Voi ce ziceti? poate sa o afecteze? I-am dat lacuste vii si le-a mancat ca spartu :))
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de anuk » 11 Aug 2009, 09:13

come on nimeni? ca mi se impute soparla...e moarta. In incercarea mea disperata de a o prinde i-am ars mare papuc in cap :)
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de davidk » 11 Aug 2009, 09:35

Toata lumea sare ca arsa cand vine vorba de tinerea in captivitate a Emys... Putini insa stiu ca toate soparlele autohtone sunt la fel de protejate de aceleasi legi, la fel ca si serpii si majoritatea amfibienilor.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 11 Aug 2009, 09:39

asa este, toate speciile de reptile din Romania sunt protejate de lege. nici nu vreau sa ma gandesc la povestea arderii cu papucul ... o soparlita.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de anuk » 11 Aug 2009, 12:00

pe asta chiar nu o stiam :) Hai frate, o soparla cenusie? care pe campurile din RO sunt cu tonele?? Numai la curte daca arunc un bolovan in balariile de langa gard, fug in toate partile. Oricum nu io mai dau ca a inceput sa miroasa, am aruncat-o.
Cat ma chinuiam eu la lacuste am vazut vreo 3, numai pe una am prins-o (cam barbar dar na...sunt rapide rau si nu intentionam sa o omor...nu de alta dar ma gandeam sa i-o dau vie) si un guster imens.
Anyway chiar nu stiam ca sunt protejate de lege.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de davidk » 11 Aug 2009, 14:06

Poate era o Podarcis Taurica, o soparla de camp, juvenilii sunt cenusii, dar la maturitate arata foarte frumos, ajungand si la 18-20cm cu coada cu tot.
Sigur, pare exagerat si absurd sa ajungi la politie din cauza unei... soparite, dar totusi, unele specii de soparle chiar se imputineaza, desi in unele locuri par a fi in exces
Am salvat una adulta din gura pisicii noastre, si am tinut-o 3 zile intr-o galeata imensa. Desi captiva, manca greieri si lacuste din mana mea. Cand intindeam mana, deschidea gura sa ma muste, dar faceam in asa fel incat sa prida insecta. Dupa ce o tinea in "cioc" cateva secunde, o inghitea. Dupa 3 zile s-a terminat weekendul si i-am dat drumul departe de pisica.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 11 Aug 2009, 15:25

posibil sa fie soparla de camp ce este numita si soparla cenusie (Lacerta agilis), si este periclitata, chiar daca local se gaseste in abundenta mare. cu tonele???????? am umblat mult anul acesta pe teren, si aceasta soparla este intr-o situatie sumbra... mai ales subspecia chersonensis din Moldova si Oltenia. sa vedeti km intregi de araturi, habitatele anterioare ale soparlelor! si eeeeeeeiiiiiiii vorbim despre o viata de reptila!!!!!!!!!!!! cum poti iubi o testoasa si sa desconsideri o soparla????????? adica nu vroiai sa o omori dar vroiai sa-i dai vie, adica astfel nu ai fi avut nimic pe constiinta? nu-i frumos. oricum, nu face parte din dieta ei, dar rar pot captura si soparle. dar nu fi snob sa hranesti testoasa cu specii protejate...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de davidk » 11 Aug 2009, 16:46

tibor.sos scrie: dar nu fi snob sa hranesti testoasa cu specii protejate...

Sunt convins ca nu a fost cu intentie... Niciunul din prietenii mei nu stia ca soparlele ar fi specii amenintate, de exemplu, iar eu am aflat din intamplare, dorind sa aflu ce specii de soparle am prin curte si ce obiceiuri au ele.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 11 Aug 2009, 16:53

da, nu a fost cu intentie sa hraneasca testoasa cu specii protejate, dar a fost cu intentie sa hraneasca testoasa cu o soparla, dar iar, fara a o ucide, ar fi lasat ca problema sa fie rezolvata de testoasa... ce mai, un mic proiect de vacanta... :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de davidk » 11 Aug 2009, 17:07

Sunt oameni care vaneaza ursi si caprioare ca sa le manance... prind pesti vii cu undita, ii lasa sa moara, le scot matele si ii pun in tigaie. Faptul ca a incercat sa ii ofere "hrana vie" este si nu este de condamnat.
Nu sunt de acord cu ce a facut, nu trebuie incurajat dar nici nu trebuie pus la zid. 99,99% din oamenii acestei tari considera soparlele sau brotacii niste "ceva-uri" deranjante; am auzit oameni desebit de bisericosi si cu o foarte mare frica de Dumnezeu spunand mandri cati serpi si gusteri au omorat pe langa casa, dar care se uitau urat la mine cand n-am pupat o icoana murdara.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

S

de takawachinchila » 11 Aug 2009, 21:10

Da, multi cretini in tara asta, multi obsedati de lins icoane si multi tampiti care inca mai cred ca o reptila e intruchiparea satanei \m/ :shock: ..
Me unu imi plac foarte mult soparlele. Acum ceva vreme vroiam sa imi fac un terariu cu asa ceva, specia locala... dupa o vreme mi-am dat seama ca nu prea e frumos sa prind animalul din libertate si sa il inchid intr-o cutie doar ca sa imi bucur eu ochiu'...
Vara asta am prins o soparla pe munte... lunga cat palma mea... foarte frumoasa. O sa va arat si poza in curand. Am pupat-o in bot si i-am dat drumul. Si ca rasplata, am mai prins una cateva zile mai tarziu, un pui care mergea destul de incet, prin iarba de la strand. L-am luat si l-am eliberat undeva mai in siguranta :)
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de davidk » 12 Aug 2009, 07:42

Daca tot ai prins (desi e un stres imens pentru reptila, deoarece prinderea sa in natura de catre pradatori de obicei echivaleaza cu moartea, iar ea stie asta) macar te-ai uitat sa vezi daca are capuse? cele eliberate de mine din gura pisicii au fost redate naturii dupa ce le-am scos capusele...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de anuk » 12 Aug 2009, 15:02

Bai nu stiu ce sa zic dar pe bune, eu dupa-masa ma duc la curte (imi ajut cumnatul sa-si ridice o casa) undeva in spate la metro militari si va zic ca in fiecare zi vad cate 1-2 micute. Oricum hai sa lasam la o parte faptul ca vroiam sa-i dau o soparla vie, acuma sa nu-i mai dau hrana vie deloc? Pai o sa-mi ziceti acuma ca si lacusta e un biet suflet, si daca mergem pe ideea asta hai sa nu le mai dam nici gamarrus ca si aia au fost vii candva...
Oricum imi cer scuze pt faza cu soparla dar repet, nici prin gand nu-mi trecea ca sunt protejate si chiar mai mult de atat ca sunt putine.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

G

de takawachinchila » 13 Aug 2009, 16:47

Poze cu soparla!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 13 Aug 2009, 19:28

e un tanar mascul de soparla de camp = Lacerta agilis :wink:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori