Un filtru extern viabil

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Un filtru extern viabil

de Monoceros » 21 Dec 2006, 02:22

Iata, am promis saptamana trecuta ca am sa realizez un filtru extern si ca voi atasa, ceva fotografii...

Filtrul este realizat din sticla de 4 mm si silicon transparent (special pentru sticla si acvarii), este un filtru extern - cascada, cu filtrare mecanica si biologica. Pentru filtrarea mecanica am folosit un burete AquaClear (500) 110; pentru filtrarea biologica, am folosit 200 de Bio-balls Hailea, stranse intr-o plasa de plastic confectionata de la ambalajul unor fructe exotice; pentru a fi mai silentioasa caderea apei, am folosit o plasa de tantari dintr-un material plastic.
Apa este pusa in miscare de un power-head de la un filtru intern Resun SP-2500L (1400L/h) la care am racordat un furtun de 15 mm diametru, furtun ce alimenteaza cu apa filtrul prin partea de sus. Apa, conform principiului vaselor comunicante ajunge in spatiul filtrarii propriu-zise si dupa ce strabate mediile filtrante se intoarce in acvariu prin cadere.

Filtrul fara materialele filtrante, din fata si semiprofil:
Imagine

Filtrul cu materialele filtrante si detalii Bio-balls:
Imagine

Filtrul in functiune (sagetiile rosii reprezinta apa viciata care circula prin sistem, cele albe... apa filtrata):
Imagine

Imagine


Daca va hotarati sa realizati si voi un asemenea filtru... iata dimensiunile exacte la care trebuie sa taiati sticla:

-Sticla float de 4mm-

32.5cm X 45cm _ 1buc.
32.5cm X 36cm _ 1buc.
32.5cm X 9.5cm _ 1buc.
45cm X 8.5cm _ 2buc.
30cm X 8.5cm _ 1buc.
22.5cm X 3cm _ 1buc.
9cm X 9cm _ 1buc.
4cm X 3cm _ 2buc.

Costuri:
-sticla_ ... 16 lei
-silicon Bison (special ptr. sticla)_... 11 lei
-power-head filtru intern Resun SP-2500L_... 37,50 lei
-burete AquaClear (500)- 110_... 18,50 lei
-burete AquaClear 300_ ... 7,50 lei
-200 de Bio-balls Hailea_... 50 lei
-furtun transparent_... 5 lei
_______________________
Total: 145,50 lei

Numai bine!!!

_______________________

PS: Am facut ceva modificari... am mutat pompa de apa (power-head-ul) chiar in incinta filtrului si pentru a scapa de zgomotul apei curgand, am plasat returul, mai aproape de nivelul apei... deci am taiat din laterala acvariului.
Imagine

pompa in filtru.
Imagine
Ultima oară modificat de Monoceros pe 21 Sep 2010, 16:29, modificat de 7 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian25 » 13 Mar 2007, 22:15

e buna ideea cu pompa inauntru si eu tot la fel o am, doar ca am o intrebare: e cu capul in jos fata de pozitia ei normala? nu are nimic daca o intorc? ar fi mai convenabil sa o intorc cu capul in jos pe a mea si sa-i racordez la partea care vine deasupra un furtun prin care sa traga apa din acvariu, doar ca nu stiu daca afecteaza asta cu ceva pompa, sa nu se uzeze anormal acel rotor cu magnet, u ce zici? am un cap de la o pompa aqua-el fan2
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 13 Mar 2007, 22:57

Da, am rasturnat pompa, intr-adevar... vibreaza mai puternic, pentru ca nu mai sta rotorul in suspensie, in campul magnetic emis de bobina... dar astfel sta pompa si la filtrele facute de Hagen (AquaClear). Daca se uzeaza considerabil schimb pompa.
La Aquael Fan nu poti face acest lucru, pentru ca axul pe care este fixat rotorul e prins doar de un capat al corpului.

PS: Astazi am schimbat furtul de 15mm cu unul de 20mm si desi are un diametru doar cu 5mm mai mare, am obtinut un debit dublu, asta pentru ca cel de 15 obtura (partial) protectia de la pompa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de iuly_man » 08 Aug 2007, 23:16

monoceros am si eu o nelamurire
am vazut ideea ta si mi se pare super ok
eu as vrea sa-mi fac un filtru asemanator doar ca ,cu pompa inauntru
ca nu am cum sa-i racordez furtun unde trage apa
intrebarea mea este: nu se murdareste pompa(inauntrul ei) ca doar nu se spala asa usor ,ca nu se poate demonta in prea multe parti
tu cum faci
mersi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Apr 2007, 21:20
Localitate: alba-iulia

de Monoceros » 12 Aug 2007, 17:20

Pompa este fixata si in interior cu ventuze, astfel incat eu pot sa o scot si sa o spal cand vreau. Oricum daca foloseti la tur un grilaj (cat sa nu lase bucati mari de mancare sau resturi sa treaca prin pompa), nu ai nevoie decat, maxim odata pe luna sa speli pompa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de iuly_man » 13 Aug 2007, 22:25

ai putea sa-mi dai si mie masurile la sticla ,ca as incerca si eu unul
eu am doar unul canistra si nu prea face fata(nu cum vreau eu)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Apr 2007, 21:20
Localitate: alba-iulia

de Monoceros » 03 Sep 2007, 13:26

-Sticla float de 4mm-

32.5cm X 45cm _ 1buc.
32.5cm X 36cm _ 1buc.
32.5cm X 9.5cm _ 1buc.
45cm X 8.5cm _ 2buc.
30cm X 8.5cm _ 1buc.
22.5cm X 3cm _ 1buc.
9cm X 9cm _ 1buc.
4cm X 3cm _ 2buc.

Daca tai sticla la dimensiunile astea te ajut la imbinare.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de tart » 10 Sep 2007, 19:15

am o intrebare : ce sunt bio balls pt ca am vazut la filtrul cel nou cumparat(resun sp-1200L) ca sunt decat niste bucati de plastic, care sunt mai bune filtrante dintre bio balls si ceramica??? pentru cei care stiu cum arata resun sp-1200L sa imi spuna ce burete imi recomanda sa il pun in loc de cel verde al lui pt ca este poros si nu pare bun, ce alt burete plat ??
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 10 Sep 2007, 21:05

Bio-balls sunt medii pentru filtrarea biologica. Indiferent ca sunt din plastic sau ceramica important este sa asigure o suprafata cat mai mare pe care sa se fixeze coloniile de bacterii denitrificatoare.

tart scrie: pentru cei care stiu cum arata resun sp-1200L sa imi spuna ce burete imi recomanda sa il pun in loc de cel verde al lui pt ca este poros si nu pare bun, ce alt burete plat ??


:!: Esti offtopic :!: >:Dlook
Deschide alt topic daca vrei sa ti se raspunda!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de tart » 10 Sep 2007, 21:10

si inca o intrebare care sunt mai bune pt acvarii cu broaste dintre: bio balls, bacto balls, multi balls, si inca niste balls care sunt albe ??? (adica ce e mai bun sa pun la filtrul meu resun?)
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 10 Sep 2007, 21:38

[tart] Imagine
Cu aceasta intrebare din-ou esti offtopic. Ai fii putut sa tii cont de recomandarea mea... si sa deschizi un nou topic in care sa intrebi despre filtrul tau Resun si medii filtrante.

Desii ai primit saptamana aceasta un cartonas galben, acum este ultimul avertisment pe care il primesti, urmand un cartonas rosu, adica... "o vacanta de o saptamana inafara forumului".

:!: Citeste regulamentul !!! :!:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 26 Mar 2008, 18:50

am reusit si eu sa fac un filtru asemanator.....am folosit acelasi tip de pompa ca si [monoceros] (resun sp 2500l)...la costuri am iesit mult mai bn ca el...costul final fiind cam de 80ron ...pana acum filtrul se comporta perfect...deci il recomand si celorlalti...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

Ordinea mediilor filtrante

de ovisopa » 14 Mai 2008, 17:31

In urma cu o luna vorbeam despre acvariul care vreau sa-l fac, acum am luat sticla si vreau sa-mi cumpar zilele astea si filtru (sper sa gasesc) si ce imi mai trebuie pentru filtru.

Intrebarea mea este care sa fie ordinea mediilor filtrante ? si ce este recomandat sa folosesc ?
Cod: Selectaţi tot
|      |
|      |BIO Balls          |
|      |-------------------|
|   P  |Carbune activ      |
|   O  |-------------------|
|   M  |Burete 2           |
|   P  |-------------------|
|   A  |Burete 1 (plasa)   |
|      |-------------------|
|                          |
============================


Am "desenat" mai sus la ce ma gandeam eu, este ok ? ce lipseste .. ce sa scot ?

Filtrul ma gandeam sa il fac de 10 cm, nu vreau sa tai prea mult din acvariu (140cm lungime), este suficient ?

Eu incerc sa caut pompa resun 1200l, sper sa o si gasesc pe la noi, pot sa-i pun 2 furtune de tragere in loc de 1 ? are putere suficienta. Ma gandesc sa folosesc 2 pt ca lungimea acvariului este destul de mare.

Astept sugestii.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Monoceros » 15 Mai 2008, 19:59

Ordinea ideala a mediilor filtrante (prin care trece apa) ar trebuii sa fie urmatoarea:
-burete grosier (burete cu pori mari);
-burete dens (cu pori mici);
-bio balls;
-burete grosier;
-carbune activ;
-burete grosier.

Bineinteles ca te poti lipsi de anumite medii filtrante din acest sistem, insa asa ar fi ideal.
Oricum, ca sa intelegi mai bine... ordinea este:
-filtrare mecanica;
-filtrare biologica;
-filtrare chimica.

SP-1200 este mai putin puternica decat SP-2500, iar daca vrei sa tragi apa din doua locuri, ti-ar fi de mai mare ajutor SP-2500. Nu uita ca vei avea nevoie sa confectionezi un adaptor pentru a trage apa din doua parti.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 15 Mai 2008, 21:26

Azi am fost sa vad ce pompe gasesc si mi-am cumparat cam tot ce imi trebuie pt filtru :D

Pompa Resun SP-2500l
Inele ceramice Tetratec (CR 600/700/1200)
AquaClear Activated Carbon 50 (pt acvarii de 76 - 190Litri)
Bio Balls (nu am cumparat altele pt ca vreau sa le folosesc cele care au venit cu pompa)

Buretele lipseste din lista pt ca mi s-a parut exagerat de scump, o cutie era 15 lei si imi trebuiau cam 2 cutii pt filtrul meu. O sa-mi fac eu rost , acum nu e o problema.

Inele ceramice sunt undeva intre burete dens si bio balls ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator