Ce mai fac testosii nostri

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Locko » 05 Aug 2009, 22:38

Am fost astazi si i-am facut lui Patrik alte 2 injectii, una cu vitamine si una cu antibiotice. Nustiu ce sa ii mai fac micutului Patrik :cry: e tare suparat, nu vrea sa manance, isi petrece majoritatea timpului pe uscat, nu se poate scufunda, e umflat la piciorusele din spate :( si doctorita asta unde il duc sa il faca bine nu cred ca stie ce sa ii faca :(
Emo se tot invarte pe langa el ii tine companie mai doarme langa el sa ii tina de urat... La cum il vad acu nu ii dau prea mari sperante de viata, nustiu cat o mai duce, Nu vreau alt Patrik :cry: :cry:


Florin scrie:Legat de acvariu. Cat de gros este geamul de la baza acvariului? Nu de alta, dar la cate pietre ai pus, ar putea sa se sparga candva. Vorbesc din experienta.... :roll:


geamul e de 5mm din cate stiu eu... nu cred ca cel care mi l-a facut a folosit o sticla mai groasa pentru baza acvariului. Oricum piatra asta mare care e pe post de insula are 2 piloni iar pilonii i-am pus fiecare pe cate o bucata de scartz de 2cm grosime, nu cred ca o sa am surprize sa cedeze.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Florin » 06 Aug 2009, 08:35

Ma tot gandesc ce ar putea avea testoasa ta si nu imi dau seama. Cand testoasa mea era mai mica (cam un an), a avut o problema asemanatoare. Nu mai putea sa se scufunde...dar de ce? o laba din spate o tragea in sus, pur si simplu, motiv pentru care ea statea cu capul in jos si trebuia sa depuna un efort mare ( sa dea repede si mult din labele din fata) ca sa mai poata lua aer. Si-a revenit singura dupa 2 zile, dar nici acum nu stiu ce a avut. De atunci a mai facut o data faza, dar pentru mai putin o zi, iar de atunci, gata.

Ai grija cu veterinarul...daca nu se pricep, astia pot face mai mult rau decat bine. Poate sa ii atinga un nerv, ceva...nu m-ar mira ca picioarele din spate sa se fi umflat din cauza injectiilor ( banuiesc ca le-a facut in picioarele in spate).

Off topic: Vorbeam odata cu un veterinar si imi zicea ca lor la facultate nu li se preda decat despre caini, pisici si animale din ferma....in niciun caz de animalele exotice...concluzia, o trageti singuri. :mrgreen:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Chibreta » 06 Aug 2009, 19:51

Tsutsuna mea, infometata din ce in ce mai mult pe zi ce trece, la inceput nu innota, sarea, se arunca, dar nu statea deloc la suprafata apei. Acum vad ca e ok, cateodata ma sperii eu de ea. Ma vede si incepe sa se agite sa scoata capul, sa vina dupa mine, nu cred ca ii lipseste nimic, e doar foarte energica, sau e ceva in neregula ca mananca asa mult? ( si 5 ori pe zi, nu pot sa va spun ce marca de mancarica pentru ca eu sunt din Grecia)

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 28 Iul 2009, 17:22

de Pandy » 06 Aug 2009, 21:23

De 5 ori pe zi ?
Totusi ... cand este mica e de preferat sa manance de 2 ori pe zi, iar cu timpul la cateva zile. Ea va manca atata cat ii dai chiar daca ii dai de 10 ori sau de 2 ori, va manca permanent. Incearca sa reduci numaru de mese pentru ca pe viitor vei avea probleme cu ea
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Locko » 06 Aug 2009, 21:36

Florin scrie:Ma tot gandesc ce ar putea avea testoasa ta si nu imi dau seama. Cand testoasa mea era mai mica (cam un an), a avut o problema asemanatoare. Nu mai putea sa se scufunde...dar de ce? o laba din spate o tragea in sus, pur si simplu, motiv pentru care ea statea cu capul in jos si trebuia sa depuna un efort mare ( sa dea repede si mult din labele din fata) ca sa mai poata lua aer. Si-a revenit singura dupa 2 zile, dar nici acum nu stiu ce a avut. De atunci a mai facut o data faza, dar pentru mai putin o zi, iar de atunci, gata.

Ai grija cu veterinarul...daca nu se pricep, astia pot face mai mult rau decat bine. Poate sa ii atinga un nerv, ceva...nu m-ar mira ca picioarele din spate sa se fi umflat din cauza injectiilor ( banuiesc ca le-a facut in picioarele in spate).

Off topic: Vorbeam odata cu un veterinar si imi zicea ca lor la facultate nu li se preda decat despre caini, pisici si animale din ferma....in niciun caz de animalele exotice...concluzia, o trageti singuri. :mrgreen:


Da, injectiile i le-a facut in piciorusele din spate. Patrik nu cred ca sa umflat din cauza injectiilor deoarece nu ii sunt umflate piciorusele... i s-a umflat pareta de pielicica dintre picioruse si carapace, azi am observat ca e umflat si la gat, parca ar fi crescut si carapacea i-ar fi ramas mica, da pe deleturi :( Nustiu ce sa ii fac, de azi l-am pus in vheciul lighin cu un tratament antibiotic in apa si cu un tratament de multivitamine. Sper sa se faca bine :(
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Locko » 06 Aug 2009, 21:39

Chibreta scrie:Tsutsuna mea, infometata din ce in ce mai mult pe zi ce trece, la inceput nu innota, sarea, se arunca, dar nu statea deloc la suprafata apei. Acum vad ca e ok, cateodata ma sperii eu de ea. Ma vede si incepe sa se agite sa scoata capul, sa vina dupa mine, nu cred ca ii lipseste nimic, e doar foarte energica, sau e ceva in neregula ca mananca asa mult? ( si 5 ori pe zi, nu pot sa va spun ce marca de mancarica pentru ca eu sunt din Grecia)


Si Patrik al meu era asa pana acu 2 sapt... era agitat mai tot timpul nu statea deloc. Tot asa manca si el, tot ce prindea si de cate ori prindea. Poate de asta e acum bolnav?? :?:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de dis » 07 Aug 2009, 09:01

eu va sfatuiesc sa nu le mai dati broscutelor de mancare de atatea ori pe zi pt ca pot deveni obeze. Eu sincer le hranesc de cand le am doar 1 data pe zi si sunt la fel de vioaie si sanatoase :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de ATLANTIC » 07 Aug 2009, 12:29

nu prea te-asi sfatui ..eu am una luata de la www.pepika.ro de la sectiunea testoase si sunt ff multumit de ea!
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI

de Florin » 07 Aug 2009, 12:46

Tu raspunzand acum, cui ?
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 09 Aug 2009, 21:51

Patrik incepe sa dea semne de insanatosire... :weee . Acum are momente cand sa scufunda si sta sub apa si cateaodata pluteste fara sa vrea, oricum e bine ca da semne de insanatosire. Se pare ca pana la urma ii face bine tratamentul
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Locko » 15 Aug 2009, 22:20

Patrik sa insanatosit complet. E iarasi activ si se joaca prin acvariu :farao
Acum cred ca Patrik e fetita, se vede umpic diferenta intre gherutele lui (ei) din fata si cele ale lui Emo. Ale lui Emo par putin mai mari. Ce alte deosebiri mai sunt intre femele si masculi ca sa imi dau seama cu certitudine care si ce is??
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Florin » 16 Aug 2009, 17:40

O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 19 Aug 2009, 00:30

nu pot sa ii identific dupa cum e in postul ala pe forum... sunt mici... au 2 luni!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Florin » 19 Aug 2009, 07:43

Atunci nu ai cum sa iti dai seama. Vorbim mai incolo :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 22 Aug 2009, 00:23

Florin scrie:Atunci nu ai cum sa iti dai seama. Vorbim mai incolo :wink:


M-ai lamurit :thumbsup:


Testosii mei sunt cam speriosi de o bucata de vreme. Cand intru in camera se sperie si fug repede sub insula. Sa fie din cauza ca ii las mai tot timpul singuri?? adica nah.. le dau mancare dimineata si apoi raman 10 ore singuri, doar ei, plantele, apa si insula.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron