Ce mai fac testosii nostri

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Ce mai fac testosii nostri

de Locko » 10 Iul 2009, 23:14

Dupa cum stiti am 2 testoase de florida, 3.5cm fiecare, pe numele lor de scena Emo si Patrik.
Casuta lor e un acvariu 70x40x35 (sper sa le fie deajuns) cu o insulita facuta din scartz, pentru iluminat un neon reptil glo 5.0 si un bec heat glo de 75W care sta 24h apris, un filtru intern de la aquatel un FAN 2 PLUS care deja regret ca l-am luat si mai am si un incalzitor de 75W.

Ieri Patrik a mancat pentru prima data din mana si astazi s-a repetat povestea. Emo e cam emo si sta pe fundul acvariului, si nu prea vrea sa manance, se misca agale de colo colo si inspecteaza locul si curentii de apa.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Pandy » 11 Iul 2009, 08:05

Fac foamea testosii mei, sunt la cura de slabit :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Locko » 11 Iul 2009, 21:09

astazi le-am luat testosilor 5 parteneri de joaca si am pus un substrat de pietre de diferite marimi. momenta vad ca inca se acomodeaza cu noul look al terariului
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Locko » 11 Iul 2009, 21:27

Pandy scrie:Fac foamea testosii mei, sunt la cura de slabit :)

de buna voie sau siliti doar de tine??
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Pandy » 12 Iul 2009, 13:28

De buna voie.

Vezi ca pe viitor vei avea probleme cu pietricelele mici, ele vor deveni masa principala si ar putea provoca blocaje renale.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Locko » 12 Iul 2009, 21:36

cea mai mica piatra pusa in acvariu are cam 5mm, a incercat Emo sa le guste dar nu a reusit si le-a lasat in pace deocamndata.


si sa continuam cu povestea... astazi au iesit pentru prima data pe insula la soare :D
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Kirill » 12 Iul 2009, 22:38

De curand sunt detinatorul a inca doua testoase.In total 4.
Cele doua au tabieturile lor(cele batrane :P ) iar cele noi, Aske si Ri traiesc intr-o dericire continua! Aske toata ziua pe plaja la soare iar Ri , pe fundul acvariului...Azi le-am dat peste bucati mai mari ,iar cele doua micute statea cu ele in gura ,sub apa, ca sa nu le fure cele mari mancarea....bucatile erau de doua ori cat capul lor...Ri mai are obiceiul sa stea si pe dupa filtru...El este mai sperios pt ca l-am cumparat din Ungaria si nu i-a prea placut pe drum...Dar se acomodeaza repede :P
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Locko » 13 Iul 2009, 20:47

sa iti traiasca toate 4 :)

testosi mei momentan sunt foarte pretentiosi... nu mai mananca Gammarus vor doar inima de vita. Momentan e bine si asa decat sa nu manance deloc... dar cand se termina inima de vita ce o sa se intample?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Pandy » 14 Iul 2009, 07:49

Te duci la magazin si te aprovizionezi :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de dragonflyyy8 » 14 Iul 2009, 18:35

testoasa mea ar manca inima de vita in fiecare zi.insa e 2,5 lei,sau chiar 3 un tub micut.unul mare nu e rentabil ca astia de la magazine l.au scumpittttt.
caut ca cumpar o cantitata mare...sa ies mai ieftin .caut pe net,pana acum nimic
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de Locko » 15 Iul 2009, 00:13

In sfarsit s-au invatat testosii sa se suie pe insulita si sa stea la plaja :) am incercat sa le fac o poza dar se sperie, daca ma apropii, si fug repede in apa


Pandy scrie:Te duci la magazin si te aprovizionezi :)

da doar ca nu mai gasesc la nici un petshop momentan... am gasil la unul singur de unde l-am luat pe ultimul si acu nu mai are nici un petshop din SV inima de vita

LATER EDIT: Cred ca Patrik e bolnav... Sad
Are pete albe pe carapare... e ca si cum s-ar fi decolorat carapacea, la inceput am zis ca nu e nimic ca poate asa se face de la UVB, dar astazi am observat ca are diaree si mai si casca din cand in cand.
In rest e ok e foarte vioae si mananca bine e chiar mai vioaie ca Emo care pare cat se poate de sanatos doar ca nu prea ii place sa manance


Foloseste butonul EDIT! Nu mai posta doua posturi, unul dupa altul :!:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Florin » 16 Iul 2009, 12:46

Orice testoasa mai casca din cand in cand. Problema apare atunci cand casca des. La fel si despre diaree.
Cat despre carapace, ii dai cu ceva pe ea ?
Aici te-ai uitat : http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=1563 :?:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 17 Iul 2009, 22:26

m-am uitat si acolo
si nu o dau cu nimic pe carapace ca nu gasesc cu ce... la pet-shop gasesc tratament doar pt ochi la broscute altceva nu au.
In conditii neprielince eu zic ca nu sta deoarece e si Emo supus tot la acelasi stil de viata si carapacea lui arata foarte frumos, verde inchis cu galben.
Patrik asa era de cand l-am luat, umpic mai decolorat, un vedrea turquaz, dar acu i sa albit carapacea mai tare, nu e vorba de pete chiar, e o decolorarea uniforma.
Si din cate am observat eu creste mai repede decat Emo, cand l-am luat erau amundoi de aceleasi dimensiuni iar acu dupa aproape o luan Parik e vizibil mai mare decat Emo.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de TerraTestosuMeu » 18 Iul 2009, 13:29

Pai...sunt si eu un broscoi, numit Terra...asa m-a botezat mamica.Mi s-a rupt un pic codita si mami nu stie ce sa faca.Ea ma da cu bepanten.A mai intrebat si pe forum asta...NU VREAU SA MOR :(.Va pup!
TerraTestosuMeu
 

de Locko » 18 Iul 2009, 22:34

as vrea sa le iau testosilor mei o insula de asta
Imagine

stie cine de unde pot lua depe net??
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori