Plaman grav afectat!Ajutor!!!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Plaman grav afectat!Ajutor!!!

de Kirill » 29 Iun 2009, 18:32

Am cumparat testoasa bolnava.este foarte mica->~50 bani,clar infectie in tractul respirator cel mai probabil ,pneumonie.Am fost la vet si i-am facut trei zile tratament cu gentamicina(intre injectii i-a fost foarte rau testoasei),dupa cateva zile a fost mai bine.Tratarea conjunctivitei a progresat din mometul acela.
Azi in schimb am observat ca sta inclinata pe partea dreapta[evident plamanul este afectat], intrebarea mea este: ce pot sa ii dau testoasei pentru plaman?? ceva medicament, orice, leacuri babesti .....orice!

ps:ii ofer toate conditiile:caldura atat a apei cat si a aerului,filtru ,etc...

Va rog ,ajutor!!!!!!!!!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Kirill » 30 Iun 2009, 15:57

Nu mai conteaza deoarece azi s-a stins din viata...Datorita faptului ca a fost slabita de la conditile in care a fost tinuta, nu a putut rezista boli...Sper doar ca s-a simtit bine in compania mea...
Rest in Peace my dear friend :hug:



PS:Ar trebui sa le deschidem ochii oamenilor, si mai ales proprietarilor de pet-shopuri, pentru care banii sunt mai importanti decat viata in sine.Va doresc tuturor persoanelor in aceasta situatie aceasi soarta ca si cea a lui Sunny-Sun.
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Florin » 30 Iun 2009, 16:36

De ce ai cumparat-o daca era bolnava?
Continuand sa cumperi testoase bolnave, vanzatorul va continua sa le tina chinuite si in conditii mizere, pentru ca ,, se gasesc care sa cumpere"
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Kirill » 30 Iun 2009, 17:42

Am cumparat-o tocmai datorita faptului ca era cea mai bolnava.Am vrut si am incercat sa o salvez.Pot sa spun cu o siguranta de 95% ca in pet-shopu ala nu or sa se mai vinda testoase.O sa revin cu detalii despre masurile pe care le-am luat, in cateva zile.
Daca nu o cumparam avea o moarte sigura,asa ca am incercat sa beat the odds, si am esuat...din cauza prostiei umane de pretutindeni
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Florin » 30 Iun 2009, 19:11

Stiu ca ai cumparat-o pentru a incerca sa o salvezi, dar in timp ce tu incerci sa ii faci un bine testoasei, ii faci si vanzatorului. La asta m-am referit.
Oricum, daca zici ca ai luat masuri, este foarte bine. :wink:

Bravo!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de dragonflyyy8 » 30 Iun 2009, 20:22

ce fel de masuri ai luat?
in primul rand R.I.P :(
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de Kirill » 30 Iun 2009, 21:01

Imi pare rau, nu m-am exprimat corect.Peste cateva zile am sa iau masuri.
1.sun la protectia animalelor sa vad exact care e treaba,daca ei nu le dau o amenda zdravana[ar trebui ,pt ca acolo sa comercializeaza si scripta elegans,care din cate stiu eu ,este ilegal.]
2.protectia consumatorului
3.Daca cele doua nu functioneaza am sa apelez la alte metode...
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Elizza » 30 Iun 2009, 23:03

Te lupti cu morile de vant...:( nimanui de la protectia animalelor nu ii pasa de o broscuta bolnava..... :(
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de BeAtOfMyHeArT » 30 Iun 2009, 23:56

si pacat ca nu le pasa..nu doar de broscutze...ci de animale in general...ne trebuie neaparat un ASPCA!..dar...e putin ireal sa ma gandesc vreodata ca vom avea....merita visat totusi...

imi pare rau pt broscutza!:(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de Kirill » 01 Iul 2009, 06:11

Intotdeauna exista si o a treia masura! Daca omu vede numai afaceri in comercializarea testoaselor, atunci o sa am grija sa nu isi scoata banii facand asta, pentru anumite "pagube"
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Home » 01 Iul 2009, 06:31

Sincer imi pare rau si sunt intr-u totul de acord cu tine.Si la mine in oras am vazut testoase cred ca abia iesite din ou si erau tinute in conditii nasoale,mai precis in curent,fara incalzitor,fara hrana.Intotdeauna mi-am pus intrebarea ce or face cei de la pet-shop cu testoasele care se fac mari si care nu le vand??? :cry: Este si asta o afacere pentru unii...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de Florin » 01 Iul 2009, 08:43

OPC, Protectia animalelor, garda de mediu, sesizari in grup, tv, ziare.... poate se rezolva
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Elizza » 01 Iul 2009, 11:59

Nu stiu de ce au mai aprobat legea Protectiei Animalelor daca nu o respecta si daca nu pun pasiune in ea...Ma infurie ori de cate ori nu o respecta si nu le pasa !! Ce bine ar fi sa avem si noi ASPCA :(
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de Home » 01 Iul 2009, 13:23

Nu se mai respecta nimic...pe unde te duci vezi indiferenta si lume ahtiata dupa bani,nu sunt doctorii de oameni umani da ce sa te mai astepti la cei de animale sau la protectia animalelor...suntem putini care gandim asa-sa ajutam si sa inlaturam coruptia- :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de davidk » 02 Iul 2009, 07:19

Imi amintesc ca, la inceputul anului, am intrat intr-un pet shop unde in spatele unor saci de talas erau ascunse 2 acvarii cu 2 testoase de uscat. Cand am intrebat de ce au ele nevoie, mi s-a spus cu o voce foooarte mieroasa ca "Ele au carapace, si daca ceva nu le place se retrag inauntru si nu au ce sa pateasca" si ca din acest motiv nu am de ce sa imi fac griji, si ca ele mananca salata, morcovi si...!! branza!!!. Fiindca pretul era foarte piperat raportat la starea de "veselie" si sanatate a lor, am iesit dezamagit de acolo. Testoasele erau mature si vanzatoarea zicea ca i le-a adus un om care le-a mostenit si nu le mai vrea.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori