Testoasa mica gasita

• europeana (Emys orbicularis)
• carapace moale (Trionyx ferox)
• testoasa cu gatul lung (Chelodina longicollis)

Moderator: Sheppard

Testoasa mica gasita

de stef » 28 Mai 2009, 13:36

Fiul meu a gasit o testoasa mica pe malul unui lac de langa Bucuresti.
Desi eu cred ca ar trebui sa traiasca in libertate, el vrea sa o pastreze (copilu' are 4 si jumatate si s-a atasat repede de ea).
Am intrebay la Animax si mi-au spus ca e de apa. I-am luat Gammarus, dar nu prea se omoara. Astazi o sa ii cumparam si casuta, ca nu are loc in vasul pe care i l-am amenajat.
Voi cum credeti ca i-ar fi mai bine?

Poze atasate (scuzati calitatea, le-am fcut cu tel)
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2009, 22:07

de Pandy » 28 Mai 2009, 14:12

Depinde ce specie, ca sunt mai multe care sunt de apa. Ea daca a trait toata viata in libertate s-ar putea adapta destul de greu la conditiile pe care i le oferi, sfatul meu: elibereaz-o si daca vrei cumpara-i celui mic o broscuta dintr-un pet-shop care sa o cresti inca de mica in conditii de "animal de casa"
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de abruzzica » 28 Mai 2009, 18:10

si eu zic la fel......las o in mediul ei.... Gasesti in petshopuri tot felul de broscutze simpatice :turtle:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de mihaelajulia » 28 Mai 2009, 22:01

Plus de asta, cred ca piticul se va plictisii repede de ea, iar ingrijirea va ramane sarcina parintilor.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de ATLANTIC » 29 Mai 2009, 17:04

si eu zic sa o pui inapoi in libertate si sa ii cumperi una piciului de la un pet-shop :D
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI

de vic » 29 Mai 2009, 18:59

Categoric, inapoi in balta ei! Copii se entuziasmeaza repede si se orienteaza catre urmatorul obiect de interes la fel de repede, uitandu-l pe celalalt cu desavarsire.
In plus... e ilegal- daca mai conteaza aspectul asta in tara asta. Hai sa respectam macar legile bune, ca le acceptam pe alea care ne strivesc si ca indivizi, si ca natie, si nici macar nu chitaim. Si asta e o lege buna.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de ATLANTIC » 03 Iun 2009, 09:08

eu asa te sfatuiesc pt ca un coleg de al meu a luat una gasita si a trebuit sa suporte o amenda de 5.000 lei noi! :shock:
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI

de TheBug » 02 Sep 2011, 12:17

apropo de testoasele de prin lacurile din Bucuresti: plimbandu-ma prin IOR am observat foarte multe testoase de diferite dimensiuni si de toate tipurile (cu tample rosii, galbene si chiar emys) in lacul din parc. desi imi place foarte mult sa le vad, oare nu le-ar fi mai bine daca ar fi relocate? nu de alta, dar nu cred ca le face chiar bine sa traiasca acolo. cel putin asta e parerea mea. am observat ca sunt destul de obisnuite cu oamenii (majoritatea sunt mai mult ca sigur 'foste animalute de casa' de care nu s-a mai putut avea grija).
oricum sunt mult prea multi inconstienti care le iau din lacuri, unde se si pescuieste si apoi le decimeaza nestiind sa le ingrijeasca, doar pentru simplul fapt ca sunt 'dragute'. oamenii de genul asta ar trebui luati in 'vizor', ca sa nu mai plece cu 'suveniruri' de la pescuit...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de ingerella-miha » 02 Sep 2011, 12:51

cum gasiti voi broscute la tot pasul? norocosilor!:)
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de TheBug » 02 Sep 2011, 14:26

prin lacurile din Bucuresti sunt destul de multe, asa ca nu e greu sa le observi :wink: eu unul, cand trec pe langa un lac, ma uit atent in caz ca zaresc vreuna, nu de alta dar imi sunt dragi :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de ingerella-miha » 02 Sep 2011, 16:15

Avantajul de a trai in Bucuresti... dezavantajul broscutelor presupun.
Cred ca faptul ca in unele orase exista lacuri incurajeaza oamenii sa achizitioneze testoase, dar descurajeaza simtul responsabilitatii; daca te-ai plictisit de ea, nu mai poti sa o cresti sau trebuie sa te muti, s.a.m.d., e simplu: ai un lac primitor in apropiere pentru ea nu? Oka... :offf Nuuuu!!! Nu e bine!!! :old: :offf :offf :offf :offf :offf :offf :dictator: :dictator: :dictator: >:fire

Macar daca s-ar infiinta niste tarcuri in jurul apei, ca un fel de orfelinate, unde sa fie aduse broscutele si sa aiba grija de ele oameni care sa le iubeasca... Dar... Visez prea mult pt Romania. As pute sa zic "saru'mana" ca nu am auzit de testoase eutanasiate ca la caini. Norocul lor ca sunt pasnice si nu deranjeaza pe nimeni.
Vreau si eu broscuta meaImagine
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
(Albert Enstein)
http://www.vergari.info/varie_no_tartarughe
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de GaOace » 02 Sep 2011, 16:57

Ar fi bine daca ati putea identifica specia, nu de alta dar unele sunt "mai ilegale" decat altele(unele sunt acolo ilegal, iar pe celelalte este ilegal sa le iei).
Pentru un copil la fel de... tanar am luat si noi testoasa si nu pot spune ca s-a plictisit de ea. A fost destul de greu insa pana l-am convins ca nu este jucarie. Aproape la fel de greu a fost sa-l convingem ce "broscuta" nu are nevoie de jucarii :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de TheBug » 12 Oct 2011, 15:48

ingerella-miha scrie:Avantajul de a trai in Bucuresti... dezavantajul broscutelor presupun.
Cred ca faptul ca in unele orase exista lacuri incurajeaza oamenii sa achizitioneze testoase, dar descurajeaza simtul responsabilitatii; daca te-ai plictisit de ea, nu mai poti sa o cresti sau trebuie sa te muti, s.a.m.d., e simplu: ai un lac primitor in apropiere pentru ea nu?

Da, din pacate sunt sigur ca majoritatea de acolo sunt abandonate de cei care nu mai vroiau sa aiba griji. E o nerozie crunta, dar macar e lac natural si au conditii bune, inclusiv iarna. In lacul asta am vazut foarte multe cu tample rosii si galbene, care clar nu sunt de acolo, dar am avut ocazia sa observ si pitici :) Astia sigur au rezultat din "rezidentii" lacului, semn ca le merge bine. A, erau pui de testoasa cu tample galbene cei pe care i-am vazut eu inotand pe acolo si erau mici cat o moneda :) De curand am vazut si unul cu tample rosii :) Si plus de asta lacul are mult peste si oamenii le mai dau de mancare si le vezi cum se aduna la mal si se infrupta :mrgreen:
Concluzia este ca nu e deloc ok sa cumperi testoase si apoi sa le abandonezi, dar daca esti suficient de nerod incat sa crezi ca e floare la ureche sa ai grija de ele si apoi descoperi contrariul atunci macar ai un loc perfect unde sa le eliberezi si sa le lasi sa se descurce singure (undeva unde le va fi mult mai bine decat in posesia acestor inconstienti).
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

de Sheppard » 12 Oct 2011, 16:21

Daca intr-adevar s-au reprodus in natura, intr-un mediu diferit de cel de bastina din America, avem o problema. Pana la urma e specie invaziva si pericliteaza specia autohtona, Emys orbicularis, care si asa este protejata deficitar si braconata la greu.

Din fericire e un lac izolat de alte populatii de testoase sau cursuri de apa care sa comunice cu altele si nu prea cred ca va reprezenta o primejdie pentru alte populatii de testoase autohtone. E doar o atractie frumoasa pentru localnici si ar putea constitui un prilej bun pentru a-i educa cu privire la testoase. TheBug, poate reusesti sa ne arati si niste filmulete sau poze :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de TheBug » 12 Oct 2011, 16:40

Mi-ar fi placut sa am poze, dar nu aveam cu mine aparatul foto si ar fi fost frumos sa va arat si voua splendidele animalute plimbandu-se linistite pe lac :newangel: Am o poza cu o testoasa cu tample galbene care iesise la soare pe margine, dar a fost fotografiata de o prietena cu aparatul ei si momentan nu mi-o poate da. In momentul cand intru in posesia ei, o postez :)
Si, intr-adevar, lacul nu are legatura cu ape curgatoare, este un lac izolat, asa ca nu afecteaza populatia de Emys. Ba chiar am vazut si vreo cateva Emys jucandu-se cu celelalte :) Cel mai amuzant lucru pe care l-am vazut a fost cand un Emys de vreo 10 cm s-a urcat pe spatele unei testoase de Florida de vreo 15 cm si inotau sincron, mancand alternativ dintr-o bucata de paine pe care le-o daduse cineva :lol:
Cea mai mare testoasa pe care am vazut-o aici are cam 25 cm si este de Florida. Sunt atat de bine adaptate la conditiile din lacul asta, incat inoata linistite printre rate si lebede :mrgreen: E splendid. Pacat ca nu am filmat :x
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator