achii umflati si nu mananca

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

achii umflati si nu mananca

de nando » 30 Iul 2008, 17:58

sint nou in cresterea broscutelor ma ajuta si pe mine careva ?
de 2 zile i sau umflat ochii si nu mananca

temperatura apei este de 26 grade iar apa foarte curata
broscuta o am de 5 zile iar de la cine am primito a spus ca daca i se umfla ochii sa o tin in ceai de musetel e bine? (inca nu mam incumetat sa o punin ceai )

o alta prb e ca in acvariu am 20L apa si un incalzitor de 50w (inainte a fost unu de 25) si nu pot aduce apa la 27grade
nou dar avansez in cunoasterea broscutelor
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2008, 17:30
Localitate: CLUJ NAPOCA

de Pandy » 30 Iul 2008, 19:20

Primul lucru care sa-l faci e sa ii maresti temepratura (de ce nu poti sa o aduci la 27 ? ) si sa ti apa impecabila. Da-o cu picaturele Vita-Kraft sau Vita-Plus.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de nando » 30 Iul 2008, 19:27

ms de raspuns
de aproxi9mativ 18 h am reglat incalzitorul pe tem de 27 de grade dar tot la 26 grade a ramas

sa fie din cauza ca am pietre pe fundul acvariului iar acvariul e de 120/50/30 ?
dar apa din el e 20l
http://tinypic.com/view.php?pic=1pjiuq&s=4
http://tinypic.com/view.php?pic=qycyn9&s=4
nou dar avansez in cunoasterea broscutelor
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2008, 17:30
Localitate: CLUJ NAPOCA

de Pandy » 30 Iul 2008, 21:09

Ai putea sa ii mai ridici coloana de apa, putin mai sus, cel putin atata timp cat este bolnavioara, pe urma poti sa o ridici la aposimativ 15 cm.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de nando » 30 Iul 2008, 21:25

ok mersi o sa ridic putin nivelul apei doar ca trebue sa mai ridic si insula sa nu fiie totul sub nivelul apei ca am vazut cai place sa stea sub casuta de apa ,sub cascada
nou dar avansez in cunoasterea broscutelor
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2008, 17:30
Localitate: CLUJ NAPOCA

de black_chinese » 28 Noi 2008, 19:55

am si eu doua broscute de cam 10 luni, este prima iarna a lor si nu am inteles exact daca intra in hibernare sau nu :( nu au mai mancat de aproape 2 luni. La inceput Teea s-a oprit din papat pe urma si Lolo si-a pierdut apetitul. Eu le-am dat si inima de vita si creveti micuti si gamaro si pestisori, pana si morcov mi-au mancat, deci au avut meniu cat de cat divers. Sunt un pic mai lente ca inainte, iar lui Lolo i s-au umflat ochisorii azi. I-am dat cu picaturi de vita plus pe ochi si am pus cateva si in apa din acvariu....I-am marit temperatura apei si am lasat lampita aprinsa aproape toata ziua ca sa-i vina caldurita cat sta pe insula. Am citit pe site despre ochii umflati ca ar putea avea ca motiv si apa murdara. Trebuie sa specific ca am probleme cu algele verzi. Insulita mea este un ciot de lemn(pe care l-am fiert) si pe care il curat o data pe saptamana insa apa tot face alge si si pe ciot s-au depozitat. Am inteles ca aparitia lor este favorizata de lumina naturala, si cum eu mereu le tin la lumina naturala nu stiu cum as putea scapa de ele. Am schimbat si insula la un moment dat si tot a facut alge apa.Oare si de asta i s-au umflat ochisorii lui Lolo? ce parere aveti? puteti sa ma ajutati?
don't be sad, don't be blue, Frankestein was ugly too
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Apr 2008, 16:55
Localitate: brasov

de Pandy » 28 Noi 2008, 22:32

In legatura cu insulita, de ce nu ii cumperi una de plastic sau iti folosesti invenitivitatea si creezi una din material sintetic pentru a nu mai avea probleme cu alegele. Pentru problema cu hibernarea, mentine o temperatura de 28 de grade in apa si deasupra insulitei plaseaza un bec de 60 W si o distanta de 30 cm si s-ar putea ca apetitul sa le revina
P.S. Continua sa ii dai cu picaturele pe ochisori zilnic.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de black_chinese » 28 Noi 2008, 23:06

multumesc mult de raspuns si sfaturi! de mult tot zic ca le schimb insulita si nu ma mobilizez niciodata, dar o sa am grija sa gasesc ceva mai potrivit ca sa nu mai am probleme cu algele. Le-am tinut lampita aprinsa toata ziua, am marit temperatura la 29 de grade si i-am mai dat o data cu picaturi...am inteles ca rezultatele se vor observa peste cateva zile...sper sa fie bine
don't be sad, don't be blue, Frankestein was ugly too
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Apr 2008, 16:55
Localitate: brasov

de J.F.Krist » 28 Noi 2008, 23:46

Am patit si eu asta acum cativa ani cu una dintre mandrele mele, p-atunci nu stiam, am zis ca poate trece de la sine. Am stat asteptat nitel, tinuta sub observatie, iar la un moment dat nu mai deschidea ochii deloc, dar cauta mancare si toate cele. M-am dus la vet imediat si mi-a recomandat un unguent, pare rau ca nu mai stiu de care, s-o dau pe ochi. I-a trecut dupa vreo saptamana sa zic de tratament cu respectivul unguent. Eu zic sa nu stati degeaba punandu-va intrebari, daca n-aveti si raspunsuri. Mereti la VET. :)
How very important it is to bring about in the human mind the radical revolution. The crisis is a crisis in consciousness, a crisis that cannot anymore accept the old norms, the old patterns, the ancient traditions.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Noi 2008, 10:45


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori