VITAMINA A si broscutele testoase

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Big mama » 07 Iul 2012, 10:46

Buna Sheppard,Big mama cantareste 1500 gr. asta inseamna sa-i administrez 450 de picaturi ( 30 picaturi pt fiecare 100gr greutate ) in fiecare zi timp de o saptamana ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Iul 2012, 13:39

de Sheppard » 07 Iul 2012, 13:17

Teoretic da. Practic, eu zic sa ii pui cateva picaturi pe mancare si gata. Eu am luat Vitakraft - e mai util din punctul asta de vedere: 1 picatura/100g
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Big mama » 07 Iul 2012, 13:38

Multumesc pt raspuns,asa voi face,eu am si o fetita shar-pei de 3 ani careia ii dau suplimente tot de la Vitakraft
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Iul 2012, 13:39

de SAILORMAN » 04 Noi 2014, 20:25

Salut ! Desi nu am probleme cu broscu?ele mele , m-am gândit ca macar odat? sa încerc sa le fac un mic tratament cu vitamina A , ca le-ar prinde bine. Le-am scos din apa si dup? ce s-au uscat le-am uns pe corp si carapace cu vit A. Dup? asta le-am lasat inca vreo 2 ore la uscat sub becul reptiglo . Acum dup? ce le-am b?gat înapoi in acvaterariu , am o pelicula pe suprafa?a apei , cu un aspect de gr?sime. Si nu ma încânta deloc. Am folosit doar cate 3 pic?turi pt fiecare broscu??. Sa fie prea mult?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

de Sheppard » 06 Noi 2014, 21:10

Nu mai administra Vitamina A daca nu e nevoie - e HEPATOTOXICA in cantitate mare si oricum ramane o perioada lunga depozitata in corp, deci le faci doar rau. Daca hranesti testoasele echilibrat si le dai peste, isi iau toata vitamina A din peste (care e un aliment complet pentru ele), deci nu e nevoie sa suplimentezi.

Vitamina A este o vitamina liposolubila, adica nu se dizolva in apa, ci ramane la suprafata ei sub forma acelei pelicule (exact ca si cum ai baga ulei in apa). Daca ai de la filtru o cadere de apa, ar trebui sa se rezolve problema in cateva ore prin recircularea apei.

PS: In general valabil, daca vrei sa introduci ceva nou la testaose, inidferent ca e hrana, decor, becuri etc., e bine sa te informezi inainte exact ce efecte au asupra lor, altfel te trezesti cu surprize neplacute.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori