O stresez fara sa-mi dau seama?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

O stresez fara sa-mi dau seama?

de alexandra » 30 Sep 2007, 10:59

Daca o dau pe ochi si pe carapace cu Vita-Plus(vitamina A) fara sa aiba nimic (carapacea moale sau ochii inflamati) ii fac rau?O dau pentru mentinere, preventiv, pentru a nu i se intampla ceva...E bine?Sau sa nu o mai stresez? Nu stiu cum arata ochii umflati..nu imi pot da seama daca are ceva.De ieri isi tine ochii inchisi si ziua, iar uneori isi baga capul complet in carapace si sta asa cateva minute. Sa fie din cauza excesului meu de vitamine?I-am pus de 2 ori si cateva picaturi in apa.Curele astea se fac la anumite intervale de timp? Adica cu pauze? De mancat a inceput sa manance pestisori. Are cineva sa puna pe forum niste poze cu broscute cu ochii inflamati, ca sa vad si eu daca e broscuta mea in regula?
Inca o intrebare...O stresez daca o scot din acvariu in fiecare zi timp de cateva ore pentru a se plimba prin camera? Ar trebui sa o las in permanenta in acvariu?Mentoinez ca se urca singura pe mana mea ca sa iasa afara. Uneori o pun seara sa doarma intr-o carpa moale intr-un loc caldut, si mi se pare ca-i place? Ma insel eu din nou? Muzica poate fi un factor de stres? Eu o tin in camera mea unde ascult mereu muzica, uneori la volum mai mare... Oricum broscuta nu e speriata sau traumatizata, mereu isi intinde capusorul cand ma duc langa acvariul ei, nu se ascunde..
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara

de Pandy » 30 Sep 2007, 11:24

Permanent nu trebuie sa o lasi in acvariu sa zicem 30 minute e indejauns sa o lasi sa se plimbe dar nu cateva ore mai ales ca pe jos nu e asa curat, mai sunt scame, praf si poate sa il inghita. De dormit ar trebui sa doarma in apa sau cel putin sa aiba o insula in apa pe care sa iasa cand vrea nu sa o ti intr-o patura (poate ii place poate nu, nu are gura sa vorbeasca). Muzica poate fi stresanta mai ales cand volumul este destul de mare, a mea in momentu cand dau destul de tare incepe sa imi arate ca nu ii place, zbatandu-se si ascunzadu-se unde poate. Iti dai seama ca in apa aia se aude mult mai tare (daca vrei fa un test baga capul in cada de exemplu si sa vezi cum se aude in comparatie cu afara). Picaturile alea trebuie puse si ele in limita posibila sa nu ii dai zilnic ci odata pe saptamana, sa nu freci tare carapacea si mai ales ochii ca poate pe ea o doare si tu nu iti dai seama. :roll: :roll:
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alexandra » 30 Sep 2007, 11:53

Mersi mult pentru sfaturi, o sa tin cont de ele si o sa incerc sa nu-mi mai stresez broscuta!!!!!!!!!!! :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator