Infectata cu salmonela?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Infectata cu salmonela?

de alexandra » 27 Sep 2007, 12:49

Am si eu o broscuta de cateva luni, si i-am dat carne de pui cruda fara sa stiu ca se poate imbolnavi...am aflat prea tarziu din pacate :( e posibil sa se fi infectat cu salmonela?de cateva zile se comporta ciudat, nu mai vrea sa manance nimic altceva decat carne de pui.sper sa se faca bine! :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara

de Pandy » 27 Sep 2007, 17:33

Daca mai ai vreo bucata din acea carne, oricat de mica ar fi, te-as sfatui sa te duci cu ea la un centru d-asta unde se fac teste si stabilire daca carnea este buna sau nu.
Al doilea sfat al eu este sa te duci urgent cu broasca la un veterinar specializat.
Al treilea este sa nu mai faci asa ceva niciodata, mai bine o ti nemancata 1 zi si iei ziua urmatoare ceva decat sa ii dai carne cruda de pui !! :offf
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alexandra » 27 Sep 2007, 19:05

Mersi mult pentru sfat, dar din pacate i-am dat de mai multe ori, de la pui diferiti si nu mai am nici o bucatica de carne. Voi merge cu ea la veterinar. Oricum e cam apatica :( Crezi ca nu vrea sa manance si din cauza apei de la robinet? Nu aveam incalzitor pana ieri si ii puneam direct apa calda de la robinet. Azi era tare fericita ca are apa mereu calda! Sta numai langa incalzitor, si nu mai vrea deloc sa iasa din bolul ei! Dar de mancat tot nu mananca.. i-am dat inima de vita si niste granule speciale pe care i le dadeam pana sa-i dau carne de pui dar nici nu se uita la ele. Mai mult am observat niste pete rosiatice pe carapace.Am citit pe forum ca sunt chisturi de la apa fiarta. O dau cam de o saptamana pe carapace si pe ochi cu VITA-PLUS de la Promedivet ce contine vitamina A, D3, si E. E buna pentru petele rosiatice? Mersi mult!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara

de Pandy » 27 Sep 2007, 19:15

1. Apa nu trebuie pusa de la robinet nici calda nici rece oricum ar fi ea NU trebuie pusa de la robinet ci lasata sa se decanteze (sa iasa clorul din ea) in sticle/bidoane ce vrei tu cel putn 24 ore, de aceea ii apar si petele rosiatice pe carapace (pe burtica). Acele pete rosiatice se numesc cheaguri de sange facute din cauza clorului pe care apa il contine, apasa pe plamani si peste ceva vreme nu vei mai avea pe nimeni in acvariul tau.
2. Pentru aceste cheaguri nu este prea buna combinatia de vitamine pe care ai ales-o (pune-i picaturi pe inima de vita si vezi daca mananca) in rest picaturile sunt bune pentru intarirea suprafetei carapacei. Pentru cheaguri doar veterinarii stiu foarte bine ce au de facut
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alexandra » 27 Sep 2007, 19:42

Apa plata de la magazin nu e buna?Ca doar nu are clor. De cand am citit pe forum ca nu e buna apa de la robinet i-am pus apa plata. Sper ca nu am facut iar o prostie..imi pare rau ca nu am aflat de voi dinainte sa primesc broscuta. M-am informat eu in mare de pe internet ce mananca despre boli, dar se pare ca pana acum am facut tot ce nu trebuia sa fac... :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara

de Florin » 27 Sep 2007, 19:49

Ba da, este buna! Dar daca ai avea un acvariu de 300l ai cumparar atata apa??? :P
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de alexandra » 27 Sep 2007, 20:06

Mi-ai dat o veste buna! O sa ma obisnuiesc sa pun si apa la decantat dar pana atunci ii voi pune apa plata! :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2007, 13:14
Localitate: timisoara

de Monoceros » 27 Sep 2007, 23:39

Salmonela au majoritatea reptilelor carnivore sau omnivore... pot traii foarte mult cu acesti germeni in conditiile in care au o alimentatie sanatoasa si traiesc intr-un mediu igienizat. Insa daca mediul si alimentatia nu sunt ok... odata cu scaderea imunitatii pot aparea probleme cauzate de salmoneloze.
Se recomanda un consult la medicul veterinar (ai grija sa gasesti un medic care stie ce face), pentru a stabilii daca, chiar este vorba de salmonela si eventual pentru a-i face un tratament cu antibiotice.
Citeste toate articolele "Lipicioase (Sticky)" si vei invata ce trebuie sa ii oferi, minim, testoasei tale!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator