Pete rosii pe plastron

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Re: Pete rosii pe plastron

de Sheppard » 17 Feb 2021, 11:16

vladxyz scrie:O ultima intrebare mai am pentru sheppard. Broasca mananca destul de mult din plantele acvatice, incat nu mai e nevoie de altceva momentan. Exista riscul ca ea sa manance prea multe plante si sa aiba probleme cu carapacea?


Nu poate trai doar din plante acvatice pentru ca nu e ierbivora. E omnivora si necesita si altceva de mancare: viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pete rosii pe plastron

de vladxyz » 17 Feb 2021, 21:37

Acum tin permanent ziua incalzitorul in priza, i-am improvizat o protectie din plastic. De asemenea, a mancat atat gammarus, cat si inima de vita si a fost foarte activ azi. Sa caut niste pietre mai putin rugoase pentru el? Voi cumpara zilele astea si un filtru extern asa cum am citit pe forum.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2021, 16:16

Re: Pete rosii pe plastron

de Sheppard » 17 Feb 2021, 21:51

Sa diversifici si alimentatia: viewtopic.php?f=5&t=3789

Zona uscata o poti face din o gramda de chestii, inclusiv lego, PVC, plexiglass, ce doresti tu, nu trebuie sa fie neaparat pietre. Uite aici un exemplu:

https://youtu.be/sQDepqFLpF4
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pete rosii pe plastron

de vladxyz » 17 Feb 2021, 22:03

O ultima intrebare mai am legat de alimentatie. CE fel de plante sunt cele din habitat? Mi s-a spus la pet shop denumirea in latina, dar am uitat si vreau sa mai cumpar, intrucat testoasa se ascunde sub plante si mananca destul de mult din ele.
Edit: citind postul despre alimentatie, e bun astfel de sprot?
https://carrefour.ro/produse/sprot-cong ... 7-15501895
Am mers si fizic in magazin si nu prea am gasit detalii daca e dat cu sare, in ulei, etc...
De asemenea, multumesc sheppard pentru toate sfaturile. Dupa ce am marit zona uscata petrece destul de mult timp pe pietre, chiar daca becul pentru incalzire este momentan un simplu bec incandescent.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2021, 16:16

Re: Pete rosii pe plastron

de Sheppard » 17 Feb 2021, 23:13

E ok ca si bec pentru incalzit unul pe halogen, incandescent. Atata timp cat ofera caldura si ai 30-35 de grade sub el, e super. Si eu am acelasi lucru.

Sprotul, da e ok. Te uiti pe el la ingrediente si daca nu scrie ca e cu sare, e perfect. Cel de la Negro e de obicei mai gras. La Kaufland au de obicei de la Casa Pescareasca sau Petit Chef, care e mai mic si mult mai putin gras. Dar iarna asta nu am mai gasit. Probabil apare din nou la primavara.

In imagine recunosc ca si planta acvatica doar un Echinodorus.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron