Țestoasa nu mănâncă

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Țestoasa nu mănâncă

de Scanager » 29 Sep 2020, 14:45

Salut. De când a început perioada asta a toamnei broasca nu prea mai e activa și nu mănâncă mai deloc. Este mare, are vreo 7-8 ani. Ma gândeam ca poate vine perioada hibernarii și aceasta sa fie cauza?
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2020, 14:42

Re: Țestoasa nu mănâncă

de Gabriel123 » 28 Oct 2020, 10:01

Buna!


Da, este posibil sa fie din cauza vremi, dar poate fi si din cauza ca este bolnava.Ar ajuta niste poze si daca ne ai spune ce specie este testoasa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa nu mănâncă

de Scanager » 13 Dec 2020, 18:48

Cred ca era din cauza vremii, acum mananca destul de bine. De cateva zile a inceput sa muste din lucruri, e un fel de joaca?
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2020, 14:42

Re: Țestoasa nu mănâncă

de Gabriel123 » 14 Dec 2020, 10:04

Daca de referi la obiecte noi puse în acvariu(plante artificiale sau naturale nou, filtru nou etc.) nu este o joacă doar cercetează obiectele noi din acvariu daca exista lucruri noi și testoase mea făcea la fel când îi luasem filtru nou, îl musca după un timp se potolește. Ți-ai putea da seama de aceste lucruri prin locul unde musca daca seamănă cu mâncare, asta o spun din proprie experiență, a mea mușca mai ales partea din filtru care reglează debitul de apa pentru că arătau că stilurile acelea verzi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa nu mănâncă

de SIMRI » 25 Dec 2020, 12:13

Buna si Craciun fericit tuturor. Nici broscuta mea nu mai mananca si in plus nu isi mai misca labutele din spate deloc. Am luat o cu conjunctivita, dar dupa 2 saptamani de tratament a deschis ochisorii. Dupa inca o saptamana am mutat o intr un acvariu mai mare de 50l si totul a fost ok 3 zile. Apoi a inceput sa stea mai mult pe insula si sa nu mai manace. Azi e a 5 zi de cand e in bazin, dar am scos o si am mutat o inapoi in bazinul mic de 5l cu apa cat sa ii acopere jumatate de carapace. I am pus si 2 picaturi de vit A pe ochisori. Se tot taraste prin bazin mititica si nu stiu cum sa o ajut. Este o femela (cred) de Mississippi de aproximativ 2 ani. Puteti sa imi spuneti ce sa ii mai fac? Multumesc frumos.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Țestoasa nu mănâncă

de Sheppard » 25 Dec 2020, 18:12

SIMRI scrie:Buna si Craciun fericit tuturor. Nici broscuta mea nu mai mananca si in plus nu isi mai misca labutele din spate deloc. Am luat o cu conjunctivita, dar dupa 2 saptamani de tratament a deschis ochisorii. Dupa inca o saptamana am mutat o intr un acvariu mai mare de 50l si totul a fost ok 3 zile. Apoi a inceput sa stea mai mult pe insula si sa nu mai manace. Azi e a 5 zi de cand e in bazin, dar am scos o si am mutat o inapoi in bazinul mic de 5l cu apa cat sa ii acopere jumatate de carapace. I am pus si 2 picaturi de vit A pe ochisori. Se tot taraste prin bazin mititica si nu stiu cum sa o ajut. Este o femela (cred) de Mississippi de aproximativ 2 ani. Puteti sa imi spuneti ce sa ii mai fac? Multumesc frumos.



E necesar un consult veterinar: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoasa nu mănâncă

de SIMRI » 25 Dec 2020, 18:31

Din pacate nu e deschis nici un cabinet azi. FalconVet au inchis pana pe 4 ianuarie, la Facultarea de medicina am sunat si mi au zis ca nu se ocupa de animale exotice :(.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori